Fitness sylwetkowy, czyli nacisk na estetykę ciała

Fitness sylwetkowy to stosunkowo młoda dyscyplina sportowa, w której główny nacisk kładzie się na estetykę ciała. Ma ona za zadanie stworzyć sylwetkę wysportowaną z proporcjonalną budową, w której mięśnie nie są nadmiernie rozbudowane. Na czym dokładnie polega fitness sylwetkowy?

Fitness sylwetkowy: co to za dyscyplina?

  • W fitnessie ceni się przede wszystkim estetykę ciała.
  • Fitness sylwetkowy a kulturystyka – te dyscypliny sportu nie mają ze sobą wiele wspólnego.
  • Dieta, treningi, regeneracja – to 3 główne składowe, które prowadzą do wymarzonej sylwetki.
  • Pierwszym krokiem do zmian jest przyjrzenie się swoim nawykom żywieniowym.
  • Nadrzędnym celem aktywności fitness jest „czuć się dobrze z samym sobą” – zaznacza Maciej Rataj.
  • Trzeba też mieć świadomość, że próba przygotowania się do zawodów sylwetkowych wymaga dużego poświęcenia i samozaparcia.
  • Przeczytaj cały artykuł w bezpłatnej aplikacji Ann.
Cały artykuł dostępny za darmo wyłącznie w aplikacji Ann Asystent Zdrowia. Do pobrania bezpłatnie w Google Play i App Store.

Fitness sylwetkowy: jak osiągnąć wymarzoną sylwetkę?

Wymarzona sylwetka to cel wielu osób dbających o swoje ciało. Dieta, treningi, regeneracja – to 3 główne składowe, które połączone razem i wykonane w odpowiedni sposób prowadzą do wymarzonej sylwetki.

Moim zdaniem pierwszym krokiem do zmian jest przyjrzenie się swoim nawykom żywieniowym. Aktywność fizyczna ma najlepsze efekty, kiedy idzie w parze ze zmianą diety na zdrową. Bez zmiany systemu żywienia nie jest możliwe osiągnięcie upragnionej wagi ani zbudowanie tkanki mięśniowej. Prawidłowa dieta powinna opierać się głównie na różnorodnych warzywach i owocach. Należy również zadbać o białko i błonnik oraz zdrowe tłuszcze. Sport zaś potrzebny jest nie tylko do zredukowania tkanki tłuszczowej, ale też do budowania masy mięśniowej. Przy regularnych treningach następuje zmniejszenie obwodu talii, brzucha i ud. Wraz z nastaniem ciepłych, wiosennych dni można zaplanować aktywność na świeżym powietrzu. Świetnym pomysłem będzie jogging lub jazda na rowerze. Warto też zadbać o ruch naturalny, czyli o aktywność niezwiązaną z ćwiczeniami – mówi Maciej Rataj, trener fitness w aplikacji Ann.

Fitness sylwetkowy to nie kulturystyka!

Wiele osób myli fitness sylwetkowy z kulturystyką, ale obie te dyscypliny sportu nie mają ze sobą wiele wspólnego. W fitnessie ceni się przede wszystkim estetykę ciała. Ważne jest więc, by wszystkie mięśnie były równomierne, ale nie mogą być one przesadnie rozbudowane. Ciało ma być szczupłe i doskonale proporcjonalne. W kulturystyce dąży się do tego, by masa mięśniowa była jak najbardziej rozrośnięta. Nie można również mylić fitnessu z aerobikiem, pilatesem, czy ABS. Treningi tego typu składają się głównie z ćwiczeń siłowych, a także kardio. Można również zdecydować się na dodatkowe zajęcia fitness, które mogą być uzupełnieniem. Ta dyscyplina sportu jest więc wymagająca i należy się do niej odpowiednio przygotować. Jest to konieczne zarówno ze strony instruktora i trenera, jak i ze strony ćwiczącego.

Najważniejsze jest wybrać aktywność, która będzie sprawiać przyjemność. Nadrzędnym celem aktywności fitness jest „czuć się dobrze z samym sobą”. Można wybrać zajęcia grupowe albo trening na siłowni – poleca Maciej Rataj.

Co jest ważne przy fitnessie sylwetkowym?

Nie można zapominać o tym, że osoby, które decydują się na fitness sylwetkowy, zazwyczaj chcą przygotować się na zawody. Trzeba więc mieć świadomość, że próba przygotowania się do zawodów sylwetkowych wymaga dużego poświęcenia i samozaparcia. Początki mogą okazać się bardzo trudne, więc trener musi motywować do pracy, i każdego dnia podczas ćwiczeń dbać o to, by każdy trening był wykonywany w prawidłowy sposób. Osiągnięcie wysokich wyników możliwe jest tylko dzięki restrykcyjnemu przestrzeganiu diety, a także codziennym treningom na siłowni.

Dieta przy fitnessie sylwetkowym opiera się na chudym mięsie drobiowym, wołowinie, a także pełnoziarnistym pieczywie i makaronach, ryżu oraz warzywach i rybach. Podstawowy plan żywieniowy powinien uwzględniać 5 posiłków. Do ważniejszych elementów jadłospisu należy białko. Trening sylwetkowy wymaga pełnego zaangażowania. Sesja siłowo-wytrzymałościowa może odbywać się nawet 2 razy w ciągu dnia, szczególnie na etapie przygotowań do zawodów.

Autor: Svitlana Slyvchenko, Ann Asystent Zdrowia / Źródło: ams.edu.pl

Czytaj więcej w Ann:

0 Komentarzy

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *