Warto wiedzieć z Ann: Aktywność fizyczna w andropauzie. Ruch pomaga złagodzić objawy

Nerwowość, zaburzenia snu, problemy z pamięcią, zaburzenia erekcji i tycie w okolicy brzucha – to tylko niektóre objawy, jakich może doświadczyć mężczyzna w czasie andropauzy. Jednak można zmniejszyć jej dotkliwe symptomy! Jednym z kroków powinno być włączenie do codzienności regularnej aktywności fizycznej. Jaki trening wybrać w czasie andropauzy? Podpowiadamy w Ann!

Andropauza to czas w życiu mężczyzny, który wiąże się z naturalnymi zmianami hormonalnymi. Wraz z wiekiem poziom androgenów zaczyna spadać, co przekłada się na całokształt zdrowia, zarówno fizycznego, jak i psychicznego. Aby ograniczyć negatywne skutki andropauzy, ważne jest, aby mężczyźni w jej okresie zachowali aktywność fizyczną.

Ruch łagodzi objawy andropauzy

Regularne ćwiczenia fizyczne mogą pomóc zmniejszyć objawy andropauzy, takie jak obniżenie nastroju, nerwowość, zmęczenie, zaburzenia snu i problemy z pamięcią. Jednym ze skutków męskiego przekwitania jest też obniżenie siły i masy mięśniowej z jednoczesnym przyrostem tkanki tłuszczowej w obrębie brzucha. Jak nietrudno zgadnąć, postępowi tych zmian można zapobiec właśnie poprzez regularną aktywność ruchową. Ćwiczenia fizyczne mają również pozytywny wpływ na funkcje seksualne, ponieważ pomagają zwiększyć poziom testosteronu. Dlatego, niezależnie od objawów męskiego przekwitania, ruch sprawdzi się w znakomitej większości przypadków jako wsparcie w powrocie do witalności.

Dr Piotr Kupis podkreśla w rozmowie z Ann rolę, jaką odgrywa styl życia w łagodzeniu objawów andropauzy:

Zawsze staramy się sprawdzić z pacjentem, co się wydarzyło – dlaczego jego poziom testosteronu jest niższy niż byśmy zakładali względem jego wieku. Szukamy przyczyn i jeśli znajdujemy wśród nich czynniki modyfikowalne, zaczynamy od tego. Chodzi o to, żeby mężczyźni zmienili swoje podejście do funkcjonowania na co dzień (…). Zredukowanie nadmiernej masy ciała może przywrócić poziom testosteronu na właściwe tory. Tak samo będzie działała aktywność fizyczna, prawidłowa dieta, redukcja używek, prawidłowy sen, czyli takie z pozoru drobiazgi, które na co dzień da się poskładać – mówi w Ann specjalista.

Aktywność fizyczna w andropauzie: jaki sport wybrać?

Najważniejsze jest to, żeby podjąć wysiłek i zacząć regularnie ćwiczyć. Jeśli do tej pory nie uprawiałeś sportu, zacznij od lżejszych aktywności i stopniowo zwiększaj intensywność oraz wydłużaj czas treningu. Doskonale sprawdzą się tutaj:

  • ruch na świeżym powietrzu – np. jazda na rowerze, marszobieg, jogging, które wspierają układ krążenia, chroniąc przed chorobami charakterystycznymi dla populacji dojrzałych mężczyzn (np. nadciśnieniem, chorobą niedokrwienną serca).
  • sporty zespołowe – pomagają zwiększyć pewność siebie i nawiązywać kontakty, co przekłada się na zadowolenie z życia społecznego. To może być gra w piłkę nożną, tenisa stołowego, koszykówkę lub inny, dowolny sport drużynowy.
  • ćwiczenia na siłowni – te ukierunkowane na wzmacnianie mięśni pozwolą utrzymać ich lepszą elastyczność i zapobiec utracie masy mięśniowej charakterystycznej dla andropauzy. Sprawny układ mięśniowy wpłynie też na mineralizację tkanki kostnej.

fot. Shutterstock

Sprawdź także: Co testosteron ma wspólnego z andropauzą? Hormony mają znaczenie [WEBINAR]

Cały artykuł dostępny bezpłatnie po zalogowaniu na stronie oraz w aplikacji Ann Asystent Zdrowia

Nie każda aktywność się sprawdzi

Każdy mężczyzna zaczynający uprawianie sportu powinien wziąć pod uwagę pewne ograniczenia. Wynikają one przede wszystkim ze stanu zdrowia. Ponieważ andropauza dosięga zazwyczaj mężczyzn po 40-50 roku życia, często towarzyszą jej także inne zaburzenia zdrowotne. U panów w tej grupie wiekowej często daje o sobie znać nadciśnienie tętnicze, choroby serca czy stawów. Dobierając aktywność fizyczną w andropauzie, konieczne jest spojrzenie na całokształt i wzięcie pod uwagę także pozostałych problemów zdrowotnych. W tym celu najlepszym rozwiązaniem będzie konsultacja z lekarzem rodzinnym, który podpowie, czy mężczyzna może uprawiać każdy rodzaj aktywności. Pamiętajmy też o istotności prawidłowej techniki ruchu, która zapewni bezpieczeństwo i komfort ćwiczeń. Aby o nią zadbać, warto skorzystać z pomocy wykwalifikowanego trenera lub fizjoterapeuty.

Źródło: Narodowe Centrum Edukacji Żywieniowej

Autorka: Sara Gawrońska, Ann Asystent Zdrowia

*Serwis / aplikacja Ann dokłada wszelkich starań, aby treści składające się na zawartość serwisu były ścisłe i poprawne. Prezentowana treść jest dostarczana jedynie w celach informacyjnych lub edukacyjnych. W żadnym zakresie nie zastępuje i nie może być utożsamiana z konsultacją czy poradą lekarską.

Zaciekawił Cię ten artykuł? Sprawdź więcej w Ann!

0 Komentarzy

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *