Warto wiedzieć z Ann: 5 pomysłów na prezent dla mężczyzny

Każda okazja jest dobra, aby sprawić bliskiej osobie radość. 10 marca – swoje święto obchodzą mężczyźni. To doskonała okazja, aby sprawić panom prezent na zdrowie. Jaki upominek będzie odpowiedni dla seniora, a jaki dla młodego mężczyzny? Co można podarować osobie żyjącej w ciągłym stresie? Co kupić choremu na nadciśnienie? Sprawdź 5 pomysłów na zdrowotny prezent z Ann!

Masaż na stres

Stres towarzyszy nam każdego dnia. Niektórzy odczuwają go w większym, a niektórzy w mniejszym stopniu. Ma na to wpływ m.in. rodzaj wykonywanej pracy, a także tryb życia. Stres i częste przebywanie w pozycji siedzącej bardzo często doprowadzają do bólu kręgosłupa i sztywności mięśni. Dobrym pomysłem na zdrowotny prezent dla zapracowanego mężczyzny jest masaż relaksacyjny przy pomocy olejków eterycznych. Pozwala on zredukować stres, złagodzić psychiczny niepokój, rozluźnić mięśnie, zmniejszyć ból kręgosłupa i karku.

fot. Shutterstock

Innym rodzajem masażu łagodzącego stres jest masaż tajski. Poza redukcją zmęczenia i napięcia, masaż poprawia elastyczność i zakres ruchów. Podczas masażu pracuje się nad całym ciałem, a terapeuta korzysta nie tylko ze swoich rąk, ale również nóg, kolan i stóp. Warto mieć na uwadze, że masaż tajski nie polega tylko na leżeniu, ale na aktywnym uczestnictwie.

Zdrowotny prezent – ciśnieniomierz nie tylko dla seniora

Kolejnym dobrym pomysłem na zdrowotny upominek jest ciśnieniomierz. Przyda się on nie tylko seniorom, ale również panom zmagającym się z otyłością czy cukrzycą. Są to czynniki zwiększające ryzyko wystąpienia nadciśnienia.

Seniorom polecamy ciśnieniomierz automatyczny naramienny o jak najmniej skomplikowanym działaniu. Podczas wyboru prezentu warto zwrócić także uwagę na wielkość oraz przejrzystość ekranu. Niektóre urządzenia posiadają również funkcję głosową, co może przydać się seniorom mającym problemy ze wzrokiem.

Cały artykuł dostępny w bezpłatnej aplikacji Ann Asystent Zdrowia lub po zalogowaniu na stronę

Osobom młodszym, które często się przemieszczają i są aktywne, może przypaść do gustu ciśnieniomierz nadgarstkowy, który charakteryzuje się niewielkim rozmiarem. Należy jednak pamiętać, że urządzenie jest mniej dokładne niż ciśnieniomierz naramienny.

Aktywny mężczyzna

Jaki zdrowotny prezent wybrać dla młodego mężczyzny? Ciekawym pomysłem może być karnet na siłownię lub na zajęcia sportowe. Aktywność fizyczna wpływa pozytywnie zarówno na zdrowie psychiczne, jak i na funkcjonowanie całego organizmu. Regularny ruch wzmacnia serce, oddziałuje korzystnie na układ krążenia, poprawia wydolność, a dzięki temu działa także przeciwstarzeniowo.

Warto wybrać dla mężczyzny taką aktywność, która będzie sprawiała mu największą przyjemność. Nie każdy lubi przebywać na siłowni, dlatego warto zastanowić się, czym interesuje się obdarowywana osoba. Zajęcia z boksu, szkolenie na ściance wspinaczkowej, zajęcia crossfit, indoor cycling, czyli jazda na rowerze w pomieszczeniu – możliwości jest wiele. Należy jednak wziąć pod uwagę warunki fizyczne danej osoby i ewentualne przeciwwskazania zdrowotne.

Zdrowotny prezent dla stóp

fot. Shutterstock

Skóra stóp narażona jest na liczne otarcia, obrzęki, a także na przesuszenie. Mężczyźni bardzo często zaniedbują tę część ciała, a powinni o nią szczególnie zadbać. Dotyczy to przede wszystkim panów wykonujących pracę fizyczną oraz w pozycji stojącej. Takim osobom z pewnością przyda się pedicure podologiczny. To kompleksowy zabieg obejmujący odpowiednią pielęgnację stóp, nawilżenie skóry, usunięcie naskórka czy prawidłowe skrócenie płytki paznokciowej. Podolog zajmuje się także odciskami, modzelami, wzrastającymi paznokciami. Podczas wizyty specjalista przygląda się dokładnie skórze stóp i może zdiagnozować takie choroby jak grzybica czy łuszczyca.

Dobrym pomysłem na prezent dla mężczyzn mogą być również kosmetyki do pielęgnacji stóp. Kremy nawilżające czy peelingi mogą wzbogacić wizytę u podologa lub stać się odrębnym upominkiem.

Mężczyzno, zadbaj o swoje zdrowie!

Dzień mężczyzn to dobra okazja, aby zrobić coś dla swojego zdrowia. Wykonywane regularnie badania profilaktyczne mogą zmniejszyć ryzyko wystąpienia wielu chorób i pozwalają na dłużej cieszyć się zdrowiem.

Jakie badania powinien raz w roku wykonać każdy mężczyzna?

Podstawowym badaniem jest morfologia krwi i badanie ogólne moczu. Ważnym badaniem jest także lipidogram, który informuje o stężeniu cholesterolu. Dzięki wspomnianym badaniom można wykryć takie choroby jak miażdżyca, nadciśnienie tętnicze czy schorzenia związane z nerkami. Warto również kontrolować poziom glukozy we krwi oraz wartość ciśnienia.

Wraz z wiekiem zwiększa się ryzyko wystąpienia m.in. chorób serca. Dlatego kolejnym ważnym badaniem, które po 60 r.ż. należy wykonywać co najmniej raz w roku, jest EKG. Kolejną chorobą, z którą często zmagają się seniorzy, jest rak prostaty, który we wczesnym stadium nie daje żadnych objawów. Dzień mężczyzn może być dobrą okazją do wizyty u urologa.

Kontrola zdrowia z aplikacją Ann

Zdrowie warto kontrolować przez cały rok. Przydatnym narzędziem wspomagającym kontrolę poziomu cukru we krwi, ciśnienia, wagi oraz analizę pomiarów będzie bezpłatna aplikacja Ann Asystent Zdrowia. W panelu ZDROWIE zarejestrowani użytkownicy aplikacji Ann Asystent Zdrowia bezpłatnie otrzymują pakiet narzędzi, ułatwiających kontrolę stanu zdrowia.

KARCIE PACJENTA znajduje się m.in.:

  • kalendarz przyjmowania leków oraz harmonogram wizyt u lekarza
  • narzędzie monitorujące: zawartość cukru w organizmie, ciśnienia krwi, wagę, tętno oraz temperaturę ciała.

Użytkownicy aplikacji mają również możliwość ustawienia automatycznej analizy ww. pomiarów. Dzięki takim rozwiązaniom zdecydowanie szybciej zauważymy poprawę lub odchylenia od normy. W razie potrzeby Ann Asystent Zdrowia doradzi konsultację medyczną.

Autorka: Aleksandra Mazur, Ann Asystent Zdrowia

Czytaj więcej w Ann:

0 Komentarzy

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *