Warto wiedzieć z Ann: Nadpotliwość u mężczyzn – jak ją wyleczyć?

Ten problem może pojawiać się na co dzień, niezależnie od pory roku czy samopoczucia. Czasem nawet najbardziej innowacyjne antyperspiranty nie działają skutecznie. Skąd bierze się nadmierne pocenie? Jakie badania należy wykonać przy nadmiernej potliwości? Kiedy warto zasięgnąć porady lekarza? Jak również czy można wyleczyć nadmierne pocenie się? O nadpotliwości u mężczyzn opowiada Magdalena Czwartek – Medical Manager, Kierownik Derm-Estetyka i Zdrowie.

Według różnych statystyk, problem nadmiernej potliwości dotyczy obecnie nawet 3% populacji ludzkiej.

Nadmierne pocenie się może świadczyć o chorobie

Svitlana Slyvchenko, Ann Asystent Zdrowia: Co to jest wzmożona potliwość?

Magdalena Czwartek: Wydzielanie potu odpowiada za proces termoregulacji organizmu. Podczas wysiłku fizycznego czy upału wzrasta utrata wody przez wydzielanie potu. Pot chłodzi ciało i zapobiega jego przegrzewaniu. Ze wzmożoną potliwością mamy do czynienia wtedy, gdy wydzielanie potu jest większe niż termoregulacyjne zapotrzebowanie organizmu.

Skąd bierze się nadmierne pocenie? Jakie choroby mogą powodować nadmierne pocenie się?

Nadpotliwość możemy podzielić na dwa rodzaje –  nadpotliwość pierwotną lub wtórną. Nadpotliwość pierwotna, tzw. ogniskowa występuje bez konkretnej przyczyny chorobowej. Pocenie wówczas dotyczy jednej lub kilku określonych części ciała w miejscach, gdzie rozmieszczone są najgęściej gruczoły potowe: pachy, dłonie czy stopy. Natomiast wtórna nadmierna potliwość dotyczy częściej całego ciała. Jest ona związana głownie ze współistnieniem innych chorób: choroby nowotworowe, przewlekłe infekcje, np. gruźlica, choroby serca, zaburzenia neurologiczne i psychiczne lub przyjmowanie niektórych leków.

Nadpotliwość – diagnostyka i leczenie

Cały artykuł dostępny po zalogowaniu na stronie oraz w bezpłatnej aplikacji

Jakie badania należy wykonać przy nadmiernej potliwości? Kiedy warto zasięgnąć porady lekarza?

Kiedy borykamy się z nadmierną potliwością warto udać się do lekarza rodzinnego, aby wykonać podstawowe badania laboratoryjne. W przypadku nieprawidłowości lekarz zdecyduje się na dalszą diagnostykę. Najczęściej jednak nadmierna potliwość nie jest związana z występowaniem jakichkolwiek chorób.

Svitlana Slyvchenko, Ann Asystent Zdrowia: Nadmierne pocenie się u mężczyzn – jak z nim walczyć? Czy istnieją jakieś tzw. domowe sposoby na potliwość?

Magdalena Czwartek: Mężczyźni pocą się zdecydowanie bardziej niż kobiety z uwagi na zwiększoną ilość gruczołów ekrynowych odpowiedzialnych za termoregulację. Przede wszystkim trzeba dbać o higienę osobistą miejsc, które się nadmiernie pocą. Z pomocą przychodzą również antyperspiranty.

Ponadto należy zwracać uwagę na to z jakich materiałów jest wykonana nasza odzież, czy może odprowadzać wilgoć ze skóry, np. w przypadku uprawiania sportów. Z tego też powodu musimy dbać o częstą zmianę ubrań, zwłaszcza bielizny. Spożywanie odpowiedniej diety, dań mocno przyprawionych może spowodować nadmierne pocenie. Jest to konsekwencją podniesienia się temperatury ciała. Również nadmierna potliwość może występować w przypadku przyjmowania nieodpowiedniej ilości wody.

Do domowych sposobów możemy zaś zaliczyć napary z ziół takich jak np. szałwia, pokrzywa czy skrzyp polny.

Fot. Shutterstock

Nadpotliwość: istnieje kilka metod leczenia

Czy można jakoś wyleczyć nadpotliwość?

Medycyna dysponuje w tej chwili wieloma metodami leczenia nad potliwości. Najbardziej popularny i bezpieczny jest zabieg, który wykonywany jest przez wyspecjalizowanego w tej dziedzinie lekarza w pachy, dłonie czy stopy. Zabieg jest dosyć skuteczny, powstrzymuje funkcjonowanie gruczołów potowych na kilka miesięcy.

Od jakiegoś czasu pacjenci mogą wykonać zabiegi laserowe, które odpowiadają za niszczenie gruczołów potowych poprzez ich naświetlanie. W przeciwieństwie do zabiegów z użyciem toksyny botulinowej, użycie lasera ma pewne ograniczenia zdrowotne dla pacjentów. W ostateczności pacjent może zdecydować się na zabieg chirurgiczny, który podlega na odnerwieniu okolic odpowiadających za nadmierną potliwość.

Magdalena Czwartek – Absolwentka Akademii Medycznej w Gdańsku, wydziału Farmaceutycznego oraz Studiów Podyplomowych wydziału Fizjoterapii i Nauk o Zdrowiu. Specjalista rewitalizacji skóry twarzy, szyi – first step of anti-aging process oraz specjalista trycholog. Należy do Stowarzyszenia Polskiego Towarzystwa Trychologicznego. Manager Derm-Estetyka.

W przypadku pojawienia się niepokojących objawów lub jakichkolwiek dolegliwości, wskazana jest konsultacja z lekarzem specjalistą. Nie warto leczyć się na własną rękę.

Autor: Svitlana Slyvchenko, Ann Asystent Zdrowia

Więcej ciekawych materiałów w Ann:

0 Komentarzy

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *