Edukacja Ann: Nastolatek na siłowni. Kiedy i jak bezpiecznie zacząć trenować? [PODCAST]

Nastolatkowie coraz częściej zapisują się na siłownię. Od jakiego wieku młodzież ma na nią wstęp? Kiedy i jak zacząć trenować, żeby nie zrobić sobie krzywdy? O bezpiecznym wdrożeniu nastolatka w świat ćwiczeń na siłowni opowiada Mikołaj Gozdek. Fizjoterapeuta i trener personalny zdradza, na co uważać podczas treningu i podpowiada, jakie ćwiczenia są najlepsze dla młodzieży.

Posłuchaj podcastu: Nastolatek na siłowni

Od jakiego wieku można chodzić na siłownię?

Sara Gawrońska, Ann Asystent Zdrowia: Coraz popularniejsze staje się uczęszczanie na siłownię, a granica wieku, w którym pierwszy raz się na nią udajemy, zaczyna się znacznie przesuwać. W jakim wieku można rozpocząć swoją przygodę z siłownią?

Mikołaj Gozdek, fizjoterapeuta i trener: Tak, to prawda. Coraz popularniejsze staje się uczęszczanie na siłownię w coraz to młodszych osób, co mnie bardzo cieszy. To świadczy o tym, że ich świadomość wzrasta. Do tej pory na siłowni obserwowaliśmy głównie osoby w wieku 30+. Dlatego tym bardziej cieszy mnie to, że to obcowanie z aktywnością fizyczną pojawia się też u młodszych ludzi. Na ten moment wygląda to tak, że są to nastolatkowie w wieku od 15 do 18 lat.

Czy osoby niepełnoletnie potrzebują zgody rodzica, żeby trenować na siłowni?

Tak, naturalnie. Wiąże się to z tym, że są to osoby, które nie biorą odpowiedzialności za swoje czyny względem prawnym. Potrzebujemy zgody rodzica, żeby dorośli wzięli odpowiedzialność za ewentualne szkody tudzież jakieś niepowodzenia swoich pociech na obiektach sportowych lub siłowniach.

Nastolatek na siłowni
fot. Shutterstock

Jak często i co ćwiczyć na siłowni?

Ile razy w tygodniu nastolatek czy nastolatka może ćwiczyć na siłowni?

To jest kwestia indywidualna. W zależności od tego, czy nastolatek jest aktywny na tyle, że jest w jakimś klubie sportowym, czy po prostu chce zacząć ćwiczyć dla siebie, musimy to rozgraniczyć. Jeśli chodzi o młode osoby, ja spotykam się z osobami, które trenują 2-4 razy w tygodniu. Ważne, żeby młodzież miała też czas na regenerację w ciągu tygodnia. Ten odpoczynek dla mięśni jest bardzo ważny.

Jakie ćwiczenia będą najlepsze dla nastolatków?
Jednymi z podstawowych i najmniej inwazyjnych ćwiczeń spotkamy się na strefie cardio, gdzie zadbamy o rozgrzewkę, poprawienie ciepłoty ciała, polepszenie trofiki mięśni, ponadto możemy zaangażować całe ciało i zmniejszyć ryzyko chociażby otyłości.

Odnośnie ćwiczeń przy wykorzystaniu sprzętu czy maszyn, zalecałbym ćwiczenia ogólnousprawniające i ogólnorozwojowe, które pozwolą Nam popracować kompleksowo, z naciskiem na całe ciało. W swojej codziennej pracy, opieram się na uświadamianiu młodym ludziom, żeby skupiali się podczas swoich treningów na całokształcie swojego ciała. Budowali jednocześnie wszystkie grupy mięśniowe, a nie poświęcali uwagę jedynie tym, które zaczerpnięte są z najczęściej eksponowanych i na pozór najbardziej stereotypowych grup ukazywanych w obecnym czasie na ogólnodostępnych social mediach.

Dodatkowo podczas rozmowy szukaliśmy odpowiedzi na pytania:

  • O czym pamiętać, zanim zaczniemy trening na siłowni?
  • Kiedy skonsultować się z trenerem personalnym?
  • Jak dobrać odpowiedni rodzaj treningu?
  • O czym zapominamy ćwicząc na siłowni?

Posłuchaj podcastu: Nastolatek na siłowni

Autorka: Sara Gawrońska, Ann Asystent Zdrowia

Zainteresowała Cię ta rozmowa? Znajdź więcej ciekawych treści w Ann:

0 Komentarzy

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *