Edukacja Ann: Waginoza bakteryjna może wpływać na przebieg ciąży [PODCAST]

Waginoza bakteryjna jest jedną z najczęściej diagnozowanych dolegliwości dróg rodnych. Polega ona na obecności patologicznych bakterii w pochwie w dużych ilościach. Co to za choroba? Jakie są jej przyczyny? Do jakich konsekwencji może prowadzić oraz dlaczego waginoza bakteryjna w ciąży może być niebezpieczna dla dziecka? Na te i inne pytania odpowiada dr n. med. Grzegorz Bakalczuk, specjalista z Katedry Położnictwa i Ginekologii Uniwersytetu Medycznego w Lublinie.

Według statystyk waginoza bakteryjna dotyka nawet ponad 20% kobiet – to więcej niż grzybica czy rzęsistkowica.

Posłuchaj podcastu: Waginoza bakteryjna

Waginoza bakteryjna to bardzo powszechne schorzenie ginekologiczne

Svitlana Slyvchenko, Ann Asystent Zdrowia: Co to jest waginoza? Czy waginoza bakteryjna a bakteryjne zapalenie poczwy – to są tożsame pojęcia? Oraz jakie są przyczyny choroby?

dr n. med. Grzegorz Bakalczuk: Waginozę bakteryjną inaczej nazywamy niespecyficznym beztlenowym zapaleniem pochwy. Choroba polega na tym, że zmienia się ekosystem pochwy i też stężenie bakterii chorobotwórczy zwiększa się nawet 1000 krotnie w stosunku do ich normalnego występowania. Częstość występowania bakteryjnej waginozy wynosi około 20-23%, czyli jest to bardzo powszechne schorzenie ginekologiczne. Główną bakterią wywołującą infekcję jest Gardnerella vaginalis. Ale mogą to być też inne beztlenowe bakterie. M.in. Prevotella, Mycoplasma czy Clostridium spp.

Warto też podkreślić, że nie jest to schorzenie przenoszone drogą płciową. Jednak waginoza bakteryjna może powodować u kobiety łatwiejsze zakażenia innymi infekcjami, np. chlamydiozy, rzeżączki i HIV.

Jak się objawia waginoza, a także jak wygląda rozpoznanie choroby?

Jeśli chodzi o objawy, są one bardzo specyficzne i dla diagnotyki, i dla samej kobiety. Przede wszystkim pojawiają się obfite upławy o szarobiałej barwie. Dodatkowo zakażeniu będzie towarzyszyła charakterystyczna ryba woń, która nasila się po stosunku. Oprócz białawej, jednorodnej wydziely w trakcie zakażenia wzrasta pH pochwy, osiągając wartości większe 4,5. A więc upławy oraz ten zapach powinny kobietę zaniepokoić i spowodować, że zgłosi się ona do ginekologa.

Rozpoznanie waginozy bakteryjnej stawia się na podstawie zarówno objawów klinicznych, ale także badania mikrobiologicznego. Lekarz może pobrać wydzielinę i sprawdzić ją pod mikroskopem – w obrazie charakterystyczna będzie obecność tzw. komórek jeżowych.

Nieleczone schorzenie może być niebezpieczne dla zdrowia?

Do jakich konsekwencji może prowadzić nieleczona choroba? Mówi się, że waginoza bakteryjna w ciąży może być niebezpieczna dla dziecka. Dlaczego?

Jeżeli chodzi o zagrożeniach, które mogą się pojawić w związku z zakażeniem bakteryjną waginozą, są to przede wszystkim problemy położnicze. Waginoza może wpływać na przebieg ciąży. Jak pokazują badania, schorzeniem może powodować poród przedwczesny, poronienie, stan zapalny po porodzie oraz zakażenia płynu owodniowego. Waginoza bakteryjna zwiększa też ryzyko zapalenia błony śluzowej macicy czy nawet zakażenia rany po cięciu cesarskim. Należy również wspomnieć, że w połowie przypadków choroba cofa się samoistnie.

U kobiety w ciąży właśnie zaleca się trzykrotne badanie kwasności wydzieliny oraz trzykrotne badanie tzw. czystości, które pomagają wykluczyć waginozę bakteryjną.

Jak przebiega leczenie waginozy? Czy leczenie waginozy w ciąży różni się od standardowego leczenia?

Leczenie polega przede wszystkim na doustnym podawaniu leków. Ponieważ zakażenie jest miejscowe, można również podawać leki dopachowo, w postaci kremu. Leczenie trwa przez 7 dni. Zaleca się wykonanie kontrolnego badania po miesiącu od zakończenia leczenia.

Autor: Svitlana Slyvchenko, Ann Asystent Zdrowia

Więcej ciekawych materiałów w Ann:

0 Komentarzy

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *