Wirus HPV, jedna z najczęściej występujących chorób wenerycznych [PODCAST]

Wirus HPV zalicza się aktualnie do najczęściej występujących chorób wenerycznych. Zakażamy się nim najczęściej wskutek kontaktów seksualnych, ale nie tylko. Jak jeszcze możemy się zarazić? Jakie są objawy zakażenia i jak wygląda leczenie? Czy istnieje związek pomiędzy wirusem HPV a rakiem szyjki macicy? Na te i inne pytania odpowiada dr n. med. Dorota Nowicka, specjalista dermatolog – wenerolog z Kliniki Dermatologii i Wenerologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego oraz właścicielka Kliniki DerWena.

Według statystyk wirus HPV odpowiedzialny jest za niemal 100% przypadków zachorowań na raka szyjki macicy.

Posłuchaj podcastu: Wirus HPV

Wirus HPV jest powszechnie znany

Svitlana Slyvchenko, Ann Asystent Zdrowia: Czym jest wirus HPV?

dr n. med. Dorota Nowicka: Jest to wirus brodawczaka ludzkiego. Niektóre z jego typów powodują dobrze nam znane kurzajki, czyli brodawki wirusowe na rękach, stopach czy na twarzy. Znanych jest ponad 200 różnych odmian wirusa HPV, wśród których ponad 40 zakażamy się drogą płciową. Niestety bardzo mało się mówi o tym, jak częsta jest infekcja. Uważa się, że nawet 75% osób aktywnych seksualnie w ciągu swego życia będzie miało szansę zetknąć się z wirusem HPV.

A jakie są przyczyny występowania choroby? Pani Doktor wspomniała, że wirusem można się zarazić poprzez kontakty seksualne, a jakie jeszcze są sposoby?

Jeżeli chodzi o zmiany wywołane przez typy genitalne, czyli śluzówkowe, najczęściej dochodzi do zakażenia poprzez kontakty seksualne. Sytuacja wygląda podobnie jak z brodawkami na rękach. Nie wystarczy komuś podać rękę, żeby się od razu zarazić i mieć na swoich rękach kurzujki. Wirus musi trafić troszkę głębiej do nadskórka, żeby móc zagnieździć się, namnożyć i wywołać zmiany. Warto też pamiętać o kontaktach oralnych. Bo o ile przy innych kontaktach seksualnych zabezpieczenie w postaci prezerwatywy jest bardziej akceptowane, to przy kontaktach oralnych z tym jest już pewien problem.

Wirusem HPV można też zarazić się poprzez używanie tej samej maszynki do golenia czy depilacji lub ręcznika czy gąbki. Ale jest to zdecydowanie trudniejsze.

Wirus HPV: nie istnieje skutecznej metody leczenia?

Jak możemy leczyć wirusa HPV? Czy istnieje jedna skuteczna metoda?

Kłopot z wirusami od kataru przez koronawirusa po HIV, a po drodze z hpv i opryszczką jest taki, że nie mamy bardzo skutecznych leków do zwalczania wirusów. O ile antybiotyki lepiej lub gorzej radzą z bakteriami, to z wirusami jest już dużo większy problem. Niestety, nie ma lekarstwa, które by tego wirusa brodawczaka ludzkiego zabijało. To nie znaczy, że jesteśmy bezradni i, jeżeli u kogoś jest ta infekcja stwierdzona, to jest skazany na tego wirusa już do końca życia.

Kiedy mówimy, że infekcja jest nieuleczalna, mamy na myśli, że nie istnieje prostego leku. Można jednak usuwać jego objawy i walczyć z jego następstwami. Mamy różne metody leczenia zmian skórnych. Przy zmianach wczesnych najczęściej stosuje się specjalne kremy. Jeśli po leczeniu zmiany nie zostaną wyeliminowane, należy rozważyć leczenie chirurgiczne. Można na przykład zastosować technikę miejscowej destrukcji tkanek – zamrozić je lub usunąć laserem. Kolejną metodą jest łyżeczkowanie. Warto jednak pamiętać, że pozbycie się brodawek nie jest równoznaczne z pozbyciem się wirusa. Musimy liczyć się z tym, że po leczeniu miejscowym, zmiany mogą za jakiś czas wrócić. Wszystko zależy od pracy naszego układu odpornościowego.

Trudniejsza jest sytuacja, jeżeli dochodzi już do przemiany nowotworowej. W przypadku podejrzenia nowotworu skóry lub układu moczowo-płciowego związanego z zakażeniem HPV lekarz skieruje pacjenta na diagnostykę i leczenie onkologiczne.

Szczepionki są najskuteczniejszą metodą zapobiegania zakażeniom. Czy istnieją jeszcze jakieś metody?

Istnieje dwie metody – barierowa, czyli prezerwatywa i szczepienia. Oczywiście stały związek z osobą zdrową też znacznie zmniejsza ryzyko wystąpienia infekcji.

W trakcie rozmowy zostały także poruszone następujące tematy:

  • Czy istnieje związek pomiędzy wirusem HPV a rakiem szyjki macicy? Czy wszystkie przypadki infekcji HPV są groźne dla zdrowia i życia?
  • Jakie są objawy infekcji? Czy różnią się one w zależności od płci?
  • Czy wirusem HPV można się zarazić w toalecie?
  • Jak wygląda diagnoza wirusa brodawczaka ludzkiego HPV?
  • Jakie występują rodzaje szczepionek przeciwko wirusowi HPV? Na jak długo szczepionka uodparnia?

Dr n.med. Dorota Nowicka – specjalista dermatolog – wenerolog z Kliniki Dermatologii i Wenerologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, właścicielka Kliniki DerWena oraz członek zarządu OW Polskiego Towarzystwa Dermatologicznego i European Society of Dermatology. Bierze aktywny udział w zjazdach i kongresach dermatologicznych, prowadzi wykłady i szkolenia z zakresu dermatologii i wenerologii dla studentów medycyny, specjalizantów i lekarzy dermatologów. Zajmuje się diagnostyką i leczeniem chorób skóry, przeprowadza drobne zabiegi dermatochirurgiczne oraz jest doświadczonym praktykiem zajmującym się leczeniem chorób przenoszonych drogą płciową oraz chorób skóry w okolicach anogenitalnych. Wykonuje także zabiegi z zakresu medycyny estetycznej.

Autor: Svitlana Slyvchenko, Ann Asystent Zdrowia

Więcej ciekawych materiałów w Ann:

0 Komentarzy

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *