Stopa cukrzycowa – czym jest i jak zapobiec?

Autorka: Aleksandra Mazur, Ann Asystent Zdrowia

Brak czucia, trudno gojące się rany, mrowienie, drętwienie to jedne z wielu objawów stopy cukrzycowej. Jej najgroźniejszym skutkiem może być amputacja kończyny. Co zrobić, aby tego uniknąć? Jaki jest związek pomiędzy poziomem cukru we krwi a uszkodzeniem nerwów w nodze? Jak rozpoznać pierwsze objawy stopy cukrzycowej? Przeczytaj w Ann!

Cukrzyca – choroba cywilizacyjna

Cukrzyca jest przewlekłą chorobą metaboliczną związaną z zaburzeniem wydzielania insuliny, czyli hormonu odpowiadającego za poziom glukozy we krwi. Schorzenie najczęściej dotyczy osób po 40. roku życia, ale mogą się z nim zmagać również osoby młodsze. Wyróżniamy dwa rodzaje choroby:

  • cukrzyca typu 2 – najczęstszy typ, do jej przyczyn należy otyłość, nieprawidłowa dieta i brak aktywności fizycznej
  • cukrzyca typu 1 – występuje u młodszych osób, niezwiązana z czynnikami zewnętrznymi.

Początkowe objawy cukrzycy obejmują m.in. zwiększone pragnienie, a także częstsze oddawanie moczu. Ważne jest jak najszybsze wychwycenie symptomów choroby, aby podjąć leczenie. Źle leczona lub zlekceważona cukrzyca może doprowadzić do groźnych powikłań, a jednym z nich jest stopa cukrzycowa.

Czym jest stopa cukrzycowa?

Stopa cukrzycowa jest związana z uszkodzeniem nerwów, które zwykle zlokalizowane są na kończynach. Dotyczy najczęściej części podeszwowej lub grzbietowej stopy. Jak rozpoznać stopę cukrzycową? W wyniku dolegliwości pojawia się owrzodzenie, skóra staje się sucha, a nawet pęka do krwi. Charakterystyczną cechą stopy cukrzycowej są trudno gojące się rany. Dodatkowo osoba zmagająca się ze schorzeniem ma problemy z czuciem, pojawia się mrowienie i drętwienie stopy. Zimne, blade kończyny to kolejny symptom stopy cukrzycowej.

Zobacz też: Przepis na zdrowie Ann: Cukrzyca- tyjemy i chorujemy. Dlaczego? [ROZMOWA WIDEO]

Nieprawidłowa higiena czy nieodpowiednie obuwie mogą dodatkowo pogłębiać dolegliwość. Czynnikami sprzyjającymi są także urazy termiczne i infekcje. Warto wiedzieć, że istnieje sześć stopni zaawansowania zmian owrzodzeniowych: od stopy wysokiego ryzyka aż do rozległej martwicy, która wymaga amputacji.

Stopa cukrzycowa – leczenie i pielęgnacja

Leczenie stopy cukrzycowej jest długotrwałe i wymaga zaangażowania specjalistów kilku dziedzin, m.in. diabetologa i chirurga. Podstawowym elementem terapii jest wyrównanie cukrzycy, polegające najczęściej na włączeniu insuliny, zmianie diety i podjęciu aktywności fizycznej. Istotne jest również zaprzestanie palenia papierosów. Leczenie stopy cukrzycowej może także obejmować dobranie odpowiedniego obuwia i wkładek ortopedycznych.

Mężczyzna senior mierzy poziom cukru we krwi, stopa cukrzycowa
Regularne pomiary cukru we krwi są ważnym elementem leczenia i profilaktyki stopy cukrzycowej/fot. Shutterstock

Jak pielęgnować stopę cukrzycową? Kończynę należy stale obserwować pod kątem ran i otarć. Osoby ze stopą cukrzycową powinny natłuszczać stopę odpowiednimi preparatami, a także pamiętać o dokładnym myciu stóp w letniej wodzie oraz prawidłowym suszeniu. Dotyczy to również przestrzeni międzypalcowych. Należy też zachować szczególną ostrożność podczas obcinania paznokci.

Pomoc chirurgiczna polega na leczeniu samej rany, które może wymagać włączenia odpowiednich leków. Niektóre osoby zmagające się z dolegliwością będą musieli poruszać się o kulach lub na wózku inwalidzkim. Czasami wymagany jest przeszczep skóry, a niekiedy nawet amputacja. W Polsce wykonuje się około 7 tysięcy amputacji rocznie u osób chorych na cukrzyce. To spory wynik, który można zmniejszyć przy pomocy m.in. odpowiedniej profilaktyki.  

Stopa cukrzycowa – profilaktyka

Najważniejszym krokiem, jaki trzeba podjąć, aby zapobiec rozwojowi stopy cukrzycowej, jest leczenie cukrzycy i modyfikacja diety. Należy utrzymywać poziom glukozy we krwi na prawidłowym poziomie. Warto wiedzieć, że im szybciej rozpoznana cukrzyca, tym mniejsze ryzyko wystąpienia groźnego powikłania. Istotna jest również kontrola ciśnienia tętniczego oraz poziomu cholesterolu.

Cały artykuł dostępny w bezpłatnej aplikacji Ann Asystent Zdrowia lub po zalogowaniu na stronie

Jeśli zmagamy się z cukrzycą, powinniśmy obserwować swoje stopy i dbać o ich prawidłową higienę. Ważne jest również noszenie odpowiedniego obuwia – powinny być ono szerokie i wygodne. Należy też pamiętać o aktywności fizycznej, którą mogą być nawet regularne spacery.

Kontrola cukrzycy z aplikacją Ann

Cukrzyca to choroba, która wymaga stałego monitorowania swojego stanu zdrowia. Przydatnym narzędziem wspomagającym kontrolę poziomu cukru we krwi oraz analizę pomiarów będzie bezpłatna aplikacja Ann Asystent Zdrowia. W panelu ZDROWIE zarejestrowani użytkownicy aplikacji Ann Asystent Zdrowia bezpłatnie otrzymują pakiet narzędzi, ułatwiających kontrolę stanu zdrowia.

KARCIE PACJENTA znajduje się m.in.:

  • kalendarz przyjmowania leków oraz harmonogram wizyt u lekarza
  • narzędzie monitorujące: zawartość cukru w organizmie, ciśnienia krwi, wagę, tętno oraz temperaturę ciała.

Użytkownicy aplikacji mają również możliwość ustawienia automatycznej analizy ww. pomiarów; Dzięki takim rozwiązaniom zdecydowanie szybciej zauważymy poprawę lub odchylenia od normy. W razie potrzeby Ann Asystent Zdrowia doradzi konsultację medyczną.

Serwis / aplikacja Ann dokłada wszelkich starań, aby treści składające się na zawartość serwisu były ścisłe i poprawne. Prezentowana treść jest dostarczana jedynie w celach informacyjnych lub edukacyjnych. W żadnym zakresie nie zastępuje i nie może być utożsamiana z konsultacją czy poradą lekarską.

Więcej ciekawych materiałów w Ann:

0 Komentarzy

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *