Rak Chadza Wspak – bezpłatne badania profilaktyczne

Trwają zapisy na bezpłatne badania profilaktyczne organizowane przez Dolnośląskie Centrum Onkologii, Pulmonologii i Hematologii. Mieszkańcy Dolnego Śląska mogą wykonać bezpłatnie badania w kierunku raka szyjki macicy, raka piersi i raka jelita grubego. Kampania „Rak Chadza Wspak” ma na celu uświadomienie społeczeństwu, że im szybciej wykryta choroba, tym większa szansa na wyleczenie i dłuższe życie.

Badania szansą na życie

Dzięki profilaktyce mamy dziś możliwość wykrycia zmian nowotworowych na tak wczesnym etapie, że pozwala to na stuprocentowe wyleczenie. Tymczasem wskaźnik umieralności w Polsce wciąż należy do najwyższych w Europie. Dlatego chcemy i musimy zmienić podejście pacjentów do badań profilaktycznych i dać Dolnoślązakom szansę na długie i piękne życie – mówi Paweł Zawadzki, wicedyrektor DCOPiH ds. rozwoju.

Kto może skorzystać z badań?

Wszystkie badania skierowane są do mieszkańców Dolnego Śląska. Na mammografię, czyli badanie wykrywające raka piersi, mogą zapisać się kobiety w wieku 50-69 lat, natomiast na badanie w kierunku raka szyjki macicy kobiety w przedziale wiekowym 25-59 lat. Pakiet testowy wykrywający raka jelita grubego mogą odebrać osoby w wieku 40-65 lat.

Akcja „Rak Chadza Wspak” to nie tylko badania, ale również edukacja. Twórcy kampanii chcą dotrzeć z przekazem akcji do jak największej liczby osób w województwie dolnośląskim i w całej Polsce.

Jak zapisać się na badanie?

Badanie w kierunku raka szyjki macicy wykonuje się w Cytobusie. Mobilny punkt ma dotrzeć do miejsc, w których dostęp do gabinetów ginekologicznych jest ograniczony.

Mammografię można wykonać w kilkudziesięciu placówkach na Dolnym Śląsku. Oba badania są bezpieczne, a ich wykonanie trwa zaledwie 10 minut.

Fot. Dolnośląskie Centrum Onkologii, Pulmonologii i Hematologii

Badanie w kierunku raka jelita grubego przeprowadza się samodzielnie w domu. Pakiet testowy można zamówić online albo odebrać w jednej z dostępnych placówek. Wykonany test należy w ciągu trzech dni dostarczyć osobiście lub przesłać pocztą do instytucji medycznej.

Na badania można zapisać się poprzez formularz dostępny na stronie kampanii. Znajduje się tam również pełna lista placówek biorących udział w akcji.

Kampania realizowana jest przy wsparciu finansowym samorządu województwa dolnośląskiego.

Przygotowała: Aleksandra Mazur / na podstawie mat. prasowe DCOPiH

Czytaj więcej w Ann:

0 Komentarzy

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *