Quiz Ann AI: Sprawdź, czy wiesz, co jesz! [QUIZ ANN]

Myślisz, że wiesz dużo na temat odżywiania? Czy wiesz, ile wody powinien wypijać dorosły człowiek? Który z produktów zawiera najwięcej cukru? Czy cytryna zawiera najwięcej witaminy C wśród owoców? Sprawdź swoją wiedzę w Quizie Ann! Odpowiedz na kilka pytań i przekonaj się, w czym jesteś ekspertem, a czego jeszcze nie wiesz. Życzymy udanej zabawy!

Pobierz bezpłatną aplikację Ann Asystent Zdrowia, rozwiązuj quizy i wzbogacaj swoją wiedzę o zdrowiu z Ann!

Zaczynamy! Przed Tobą 10 pytań! Powodzenia!

Który z poniższych składników odżywczych jest najbardziej kaloryczny?

quiz, odżywianie, dieta, test
Dobrze! Źle!

Tłuszcze mają najwięcej kalorii na gram w porównaniu z innymi składnikami odżywczymi. Warto jednak pamiętać, że tłuszcze są również ważne dla zdrowia i powinny stanowić około 20-30% spożywanych kalorii.

Jakie dwa rodzaje tłuszczów wyróżniamy w diecie?

quiz, odżywianie, dieta, test
Dobrze! Źle!

Tłuszcze nasycone i nienasycone różnią się w swojej strukturze chemicznej i mają różne wpływy na zdrowie. Nasycone znajdują się np. w maśle i mięsach, a nienasycone w orzechach.

Który z poniższych składników powinien stanowić podstawę diety?

quiz, odżywianie, dieta, test
Dobrze! Źle!

Węglowodany powinny stanowić podstawę diety. Są one głównym źródłem energii dla organizmu. Znajdziesz je m.in. w zbożach, owocach i warzywach.

Które z poniższych pokarmów zawiera najwięcej błonnika?

quiz, odżywianie, dieta, test
Dobrze! Źle!

Warzywa zawierają najwięcej błonnika, ponieważ są bogate w celulozę i pektyny, które pomagają w trawieniu i regulacji perystaltyki jelitowej.

Który z owoców zawiera najwięcej witaminy C?

quiz, odżywianie, dieta, test
Dobrze! Źle!

Kiwi zawiera około 64 mg witaminy C na 100 gramów, podczas gdy pomarańcze zawierają około 53 mg witaminy C na 100 gramów.

Jakie składniki mineralne są niezbędne dla zdrowych kości?

quiz, odżywianie, dieta, test
Dobrze! Źle!

Wapń jest głównym składnikiem mineralnym kości, ale magnez jest równie ważny, ponieważ pomaga wchłaniać wapń i utrzymać mocne kości.

Jakie produkty spożywcze są bogate w żelazo?

quiz, odżywianie, dieta, test
Dobrze! Źle!

Mięso, takie jak wołowina i wątróbka, zawiera dużo żelaza hemowego, podczas gdy natka pietruszki i inne warzywa liściaste zawierają żelazo niehemowe. Żelazo jest ważnym składnikiem odżywczym, który pomaga w produkcji czerwonych krwinek i transportuje tlen w organizmie.

Który z produktów jest najbardziej wartościowym źródłem białka, czyli zawiera niezbędne aminokwasy w odpowiednich proporcjach?

quiz, odżywianie, dieta, test
Dobrze! Źle!

Aby ocenić jakość białka w produktach porównuje się ich skład aminokwasowy z tzw. białkiem wzorcowym. Są nim jaja kurze - uważane za źródło białka o najwyższej jakości biologicznej, ponieważ zawierają wszystkie niezbędne aminokwasy w odpowiednich proporcjach. Największą wartość biologiczną mają białka pochodzące z produktów zwierzęcych, takich jak: jaja, mięso, ryby i produkty mleczne.

Który z poniższych napojów powinniśmy pić w ciągu dnia w największej ilości?

quiz, odżywianie, dieta, test
Dobrze! Źle!

Podstawowym płynem w diecie powinna być woda. Dorosły człowiek powinien wypijać średnio 2 litry wody w ciągu dnia.

Który z produktów jest najbardziej kaloryczny w przeliczeniu na porcję 100 gramów?

quiz, odżywianie, dieta, test
Dobrze! Źle!

Najbardziej kaloryczne w zestawieniu jest masło orzechowe (zawiera ok. 590 kcal w 100 gramach), a najmniej kaloryczne są gotowane ziemniaki i banany (w obu znajdziemy ok. 90 kcal w 100 gramach). Należy pamiętać, że kilokalorie nie są jedynym wyznacznikiem tego, czy warto spożywać dany produkt. Jednak osoby odchudzające się, powinny zwrócić szczególną uwagę na wielkość porcji zwłaszcza jeśli chodzi o produkty dostarczające dużo energii jak np. masło orzechowe.

Sprawdź, czy wiesz, co jesz!
Jest całkiem nieźle!
Znasz kilka odpowiedzi, ale mniej niż połowę poprawnych! Czytaj częściej www.ann-zdrowie.pl i wzbogacaj swoją wiedzę o żywieniu na bieżąco!
Bardzo dobry wynik!
Znasz większość poprawnych odpowiedzi na temat odżywiania! Zostań z nami, czytaj www.ann-zdrowie.pl i dowiedz się jeszcze więcej.
BRAWO!!!
Wow! Jesteś prawdziwym ekspertem bądź ekspertką! Wiesz naprawdę wiele na temat odżywiania. Czytaj www.ann-zdrowie.pl, żeby wiedzieć jeszcze więcej!

Udostępnij swój wynik

Rozwiązuj quizy w aplikacji Ann Asystent Zdrowia i odbieraj nagrody! Sprawdź wszystkie możliwości Ann w swoim telefonie za darmo!

W podejmowaniu decyzji żywieniowych pomoże Baza żywności w aplikacji Ann!

Nie wiesz jeszcze wszystkiego na temat odżywiania, a chcesz prowadzić zdrową dietę? Z pomocą przychodzi Ann Asystent Zdrowia i nowa funkcja pozwalająca na skanowanie żywności.

Wystarczy pobrać aplikację Ann Asystent Zdrowia, przejść do sekcji Odżywianie, a następnie wybrać Baza żywności. Przechodząc do skanowania, możesz albo zrobić zdjęcie kodu kreskowego znajdującego się na etykiecie, albo wprowadzić kod ręcznie.

Po zeskanowaniu aplikacja wyszukuje produkt w bazie i prezentuje jego wartości odżywcze. Dzięki temu w kilka sekund dowiesz się, ile kilokalorii zawiera produkt oraz ile jest w nim białek, węglowodanów, tłuszczów, błonnika, a ile cukru i soli. To narzędzie, które znacznie ułatwi podejmowanie dobrych wyborów żywieniowych!

Pobierz już teraz bezpłatną aplikację Ann Asystent Zdrowia w Google Play i App Store

Sprawdź swoją wiedzę w innych Quizach:

0 Komentarzy

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *