Quiz Ann: Choroby genetyczne – jak dużo o nich wiesz?

Chociaż choroby genetyczne uważane są za rzadkie, to jednak co roku dotykają miliony osób na całym świecie. Czy wiesz jaka choroba genetyczna produkuje nadmiar wydzieliny w płucach, wątrobie i trzustce? A jak nazywa się wada wzroku w wyniku której osoba nie jest zdolna do rozpoznania barwy zielonej? Sprawdź swoją wiedzę w Quiz Ann! Życzymy udanej zabawy!

Pobierz bezpłatną aplikację Ann Asystent Zdrowia, rozwiązuj quizy i wzbogacaj swoją wiedzę o zdrowiu z Ann!

Zaczynamy! Przed Tobą 10 pytań! Powodzenia!

Choroby genetyczne są:

Fot. Shutterstock
Dobrze! Źle!

Choroby genetyczne są wrodzone, a towarzyszące im nieprawidłowości często zostają wykryte już we wczesnym okresie życia, płodowego lub zaraz po urodzeniu.

Zespół Downa jest spowodowany obecnością dodatkowego chromosomu w:

Fot. Shutterstock
Dobrze! Źle!

Choroba ta jest spowodowana obecnością dodatkowego chromosomu 21. pary, stąd nazwa trisomia 21.

Nadmiar wydzieliny w płucach, wątrobie, trzustce występuje u chorych na:

Fot. Shutterstock
Dobrze! Źle!

Mukowiscydoza jest chorobą genetyczną, która wpływa przede wszystkim na układ oddechowy. Organizm chorego produkuje nadmiernie lepki śluz, który powoduje zaburzenia we wszystkich narządach posiadających gruczoły śluzowe.

Wada wzroku, w wyniku której osoba nie jest zdolna do rozpoznania barwy zielonej i rozróżnienia koloru czerwonego, żółtego i pomarańczowego nazywa się:

Fot. Shutterstock
Dobrze! Źle!

Daltonizm to zaburzona percepcja barw, która sprawia, że oko nie potrafi rozpoznawać koloru zielonego oraz ma problemy w odróżnieniu barwy czerwonej, pomarańczowej i żółtej.

Na hemofilię, czyli chorobę słabej krzepliwości krwi, chorują najczęściej:

Fot. Shutterstock
Dobrze! Źle!

Hemofilie A i B to choroby sprzężone z płcią. Chorują na nie przede wszystkim mężczyźni, a kobiety są nosicielkami.

Anemia sierpowata, nazywana też niedokrwistością sierpowatą, jest spowodowana:

Fot. Shutterstock
Dobrze! Źle!

Anemia sierpowata jest nieuleczalną wrodzoną chorobą zagrażającą życiu i polegającą na nieprawidłowej budowie hemoglobiny, odpowiedzialnej za transport tlenu. Ten typ anemii jest dziedziczny.

Choroba, której leczenie polega także na unikaniu nasłonecznienia skóry to:

Fot. Shutterstock
Dobrze! Źle!

Albinizm, czyli bielactwo wrodzone, jest defektem polegającym na braku pigmentu w oczach, skórze oraz włosach, którym jest melanina. Jest to stosunkowo rzadka choroba.

Dzieci z tym zespołem mają bardzo charakterystyczny nos i usta. Ich nos jest szeroki, głównie szerokie są skrzydełka nosa. Górna warga natomiast układa się w kształcie łuku kupidyna.

fot. en.wikipedia.org
Dobrze! Źle!

Zespół Pitta i Hopkinsa to jest zaburzenie neurorozwojowe, czyli zaburzenie zarówno rozwoju ruchowego, poznawczego, jak i behawioralnego. Ta dysmorfia w obrębie twarzy u dzieci z zespołami dysmorficznymi uwarunkowanymi genetycznie nie zawsze odbiera urodę. Często ją wręcz dodaje – mówi w rozmowie z Ann prof. dr hab. Robert Śmigiel.

Choroba Huntingtona jest chorobą genetyczną, która dotyka układ:

Fot. Shutterstock
Dobrze! Źle!

Choroba Huntingtona jest genetyczną chorobą układu nerwowego, która objawia się charakterystycznymi tzw. ruchami pląsawiczymi, jak również otępieniem i zaburzeniami psychicznymi.

Ta choroba genetyczna polega na osłabieniu mięśni i ich stopniowym zanikaniu:

Fot. Shutterstock
Dobrze! Źle!

Rdzeniowy zanik mięśni, czyli SMA, zaliczamy do chorób nerwowo-mięśniowych. Choroba ta polega na osłabieniu mięśni i ich stopniowym zanikaniu.

Quiz Ann: Choroby genetyczne – jak dużo o nich wiesz?
Jest całkiem nieźle!
Świetnie! Znasz kilka odpowiedzi, ale mniej niż połowę poprawnych! Czytaj częściej www.ann-zdrowie.pl i wzbogacaj swoją wiedzę na bieżąco!
Bardzo dobry wynik!
Znasz większość poprawnych odpowiedzi na temat chorób genetycznych! Zostań z nami, czytaj www.ann-zdrowie.pl i dowiedz się jeszcze więcej.
BRAWO!!!
Wow! Jesteś prawdziwym ekspertem bądź ekspertką! Wiesz naprawdę wiele na temat chorób genetycznych. Czytaj www.ann-zdrowie.pl, żeby wiedzieć jeszcze więcej!

Udostępnij swój wynik

Rozwiązuj quizy w aplikacji Ann Asystent Zdrowia i odbieraj nagrody! Sprawdź wszystkie możliwości Ann w swoim telefonie za darmo!

Sprawdź swoją wiedzę w innych Quizach:

0 Komentarzy

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *