Ogródek działkowy jest dobry na kości i… psychikę

Wiosna to czas szczególnie uwielbiany przez seniorów. To właśnie wtedy starsze osoby mogą spędzać praktycznie nieograniczoną ilość czasu na świeżym powietrzu. Seniorzy ten okres bardzo często wykorzystują na pracę w ogrodzie czy na działce. Jak jednak taki wysiłek wpływa na ich zdrowie?

Seniorzy kochają pracę w ogrodzie. A jak to wpływa na ich zdrowie?

Wpływ przyrody na stan fizyczny i emocjonalny ludzkiego organizmu jest naukowo udowodniony. To właśnie możliwość spędzania wolnego czasu na świeżym powietrzu działa na nas wyciszająco i pozwala się wyciszyć i obniżyć pobudzenie organizmu. Czas wiosenny i letni to okres, w którym seniorzy mogą prowadzić nieco aktywniejszy tryb życia, aniżeli w okresie zimowym. A warto podkreślić, że dla osób starszych jest to niezwykle istotne. Nawet niewielka aktywność zwiększa przecież gęstość i wytrzymałość kości. A nikomu chyba nie trzeba przypominać, że u osób w wieku starszym układ kostny jest znacznie słabszy niż u nastolatków.

 Oczywiście, że prace w ogródku bardzo dobrze wpływają na zdrowie seniora. Ruch na świeżym powietrzu, zajęcie się swoją pasją jest dla osób starszych czymś bezcennym. Dla seniora nie ma nic lepszego, jeśli roślinki im ładnie i zdrowo rosną. To sprawia seniorom największą satysfakcję – mówi dr Włodzimierz Kita z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu w rozmowie z Wirtualnym Klubem Medycznym.

Ogródek działkowy. Praca w nim zmniejsza ryzyko pojawienia się chorób serca

Dzięki pracom ogrodowym przeprowadzanym na świeżym powietrzu seniorzy są też mniej narażeni na ryzyko wystąpienia udarów i chorób serca. Organizm osób starszych podczas prac ogrodowych bardzo się dotlenia, co ma duże znaczenie na stan zdrowia seniorów. Podkreśla to Jerzy Koniecki, emerytowany górnik, a dzisiaj zapalony działkowiec, który spędza w swoim ogródku praktycznie każdą wolną chwilę.

– Działka można powiedzieć jest dla mnie drugim domem. Kocham spędzać tam czas i zajmować się sadzeniem warzyw czy roślin. Pani doktor podczas moich wizyt kontrolnych zawsze podkreśla, że moja aktywność na działce ma świetny wpływ na moje samopoczucie i stan zdrowia. Organizm na zewnątrz się dotlenia, a ciśnienie krwi spada, co powoduje, że jestem mniej narażony na różnego rodzaju choroby. Nie wspomnę już nawet o korzyściach takich stricte emocjonalnych, ponieważ radość z możliwości upiększania swojego ogródka jest zawsze ogromna. Mogę wtedy poczuć się w duchu jak nastolatek! – zaznacza działkowiec.

Czy można zatem uznać, że ruch na świeżym powietrzu przy pracach ogrodowych jest lekiem na całe zło i świetnym sposobem na odstresowanie się?

– Zdecydowanie tak. Jeśli mam gorszy dzień, a na zewnątrz warunki pogodowe sprzyjają, to zawsze lubię pojechać sobie na działkę. Nawet takie proste czynności jak skoszenie trawy czy drobne prace porządkowe, pomagają mi zapomnieć o wszystkim, co złe. Człowiek wtedy zupełnie zapomina o całym świecie i problemach, jakie ma na głowie. Potem wracam do domu z czystą głową i zupełnie innym spojrzeniem na niektóre sprawy. Ale żeby to zrozumieć, to trzeba jednak być zapalonym „ogrodnikiem” – śmieje się Jerzy Koniecki.

„Seniorzy często martwią się swoimi chorymi roślinami”

Na temat emocjonalnego przywiązania osób starszych do swoich ogrodów wypowiedział się także doktor Włodzimierz Kita. Mykolog z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu zwrócił uwagę na to, w jaki sposób seniorzy są związani ze swoimi działkami.

– Ich zaangażowanie jest ogromne. Często widzę w rozmowie z seniorami, jak martwią się strasznie swoimi chorymi roślinkami. Strasznie przeżywają moment, w którym muszą ściąć jakieś drzewo lub wyciąć krzew. To pokazuje jak cała ta otoczka związana z pracami ogrodowymi jest dla nich szalenie istotna i ważna – dodaje dr Kita.

Jak sami zatem widzicie spędzanie czasu na świeżym powietrzu przez seniorów ma świetny wpływ na ich zdrowie. Warto jednak pamiętać, aby znać w tym wszystkim umiar. Organizm starszej osoby jest bowiem bardziej podatny na zmęczenie, niż u osób młodych. Dlatego też istotnym jest, aby dostosować swoją aktywność fizyczną do aktualnych możliwości i bieżącego stanu zdrowia.

Czytaj więcej w Wirtualnym Klubie Medycznym:

Autor: Sebastian Kaniewski / Wirtualny Klub Medyczny

0 Komentarzy

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *