Polski startup Infermedica. Cyberlekarz z Wrocławia 

Założyciel wrocławskiej firmy, wartej już ponad pół miliarda złotych, poszukuje nowoczesnych rozwiązań usprawnienia służby zdrowia. Infermedica może okazać się lepsza niż doktor Google. Wykorzystanie sztucznej inteligencji pozwoli na wstępną analizę symptomów. Rozpozna też chorobę lub wystawi receptę. To nie sci-fi, to rzeczywistość. 

Infermedica odciąży służbę zdrowia? 

Piotr Orzechowski, twórca startupu, wprowadził narzędzie, które ma na celu odciążenie lekarzy i ułatwienie diagnostyki. Może to częściowo rozwiązać jeden z największych problemów służby zdrowia. Microsoft i PZU Zdrowie już wykorzystują podobne rozwiązanie. Jednak Infermedica poszła o krok dalej, poszerzając funkcje m.in. o wystawianie recept.  

– Silnik diagnostyczny jest zasilany z dwóch źródeł wiedzy. Jednym z nich są artykuły i opisy przypadków, a drugim jest pętla zwrotna, dzięki której algorytm stale się doskonali i zostaje zestawiany z ostateczną diagnozą specjalisty. Pieczę nad całością pełni nasz zespół lekarzy, który spędził już ponad 20 tys. godzin, analizując publikacje naukowe i pracę silnika – powiedział Piotr Orzechowski z Infermedici. 

Przeczytaj cały artykuł w bezpłatnej aplikacji Ann Asystent Zdrowia.

Jak to działa? Infermedica dla zwykłych ludzi i lekarzy 

Jak to wygląda w praktyce? Wystarczy wprowadzić objawy z poziomu komputera lub telefonu. Możliwe jest to również poprzez rozmowę z botem lub przedyktowanie symptomów wirtualnemu asystentowi. W ten sposób narzędzie wstępnie nas zdiagnozuje i pomoże podjąć kolejne działania. Z Infermedici korzystają zarówno pacjenci, jak i lekarze.  

– Systemy opieki zdrowotnej są na całym świecie ograniczone fizyczną dostępnością i kosztami, co często sprawia, że pacjenci nie otrzymują pomocy, której potrzebują. Pandemia COVID-19 postawiła przed służbą zdrowia wyzwanie, by jak najwięcej wsparcia udzielać na odległość. – wyjaśniła Maria Barsuk z zespołu Venture Capital Investment Programme w Europejskim Banku Odbudowy i Rozwoju, który jest jednym z udziałowców Infermedici. Wraz z funduszami Karma Ventures, Heal Capital, Inovo Venture Partners, a także Dreamit Ventures zainwestowała 40 mln zł.      

Infermedica planuje ekspansję 

Firma istnieje od 9 lat. W tym czasie udało się jej nawiązać współpracę z 90 partnerami z 30 krajów. Do tej pory wykonano aż 10 mln wywiadów medycznych na całym świecie. I to w 19 językach! 

– Spółka udowodniła, że potrafi przyciągnąć najlepszych na świecie menedżerów najwyższego szczebla na takie stanowiska jak VP Product, czy VP Marketing. Nie mam wątpliwości, że Infermedica to kandydat nie tylko na przyszłego unicorna, ale też decacorna – mówił Michał Rokosz, Partner, Inovo Venture Partners. 

Opracowała: Karolina Bielawska, Ann Asystent Zdrowia na podst. mat. pras. Forbes i Spidersweb.pl

Czytaj więcej w Ann Asystent Zdrowia:

na zdj. Piotr Orzechowski, twórca i CEO Infermedica / fot. Infermedica
0 Komentarzy

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *