„Ola, Borys i nowi przyjaciele” – bajka terapeutyczna na czas wojny

Bajka terapeutyczna, która powstała we Wrocławiu to efekt charytatywnej pracy ponad 20 osób i kilku instytucji. Ręcznie malowana bajka powstała z myślą o dzieciach w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym, które zetknęły się z tematem wojny w Ukrainie. – Nasza bajka terapeutyczna pomaga dzieciom odnaleźć się w nowej rzeczywistości, dodaje im otuchy. Szczególnie tym, które muszą odnaleźć się w nowym środowisku, poza granicami swojego kraju, czyli tu w Polsce – zaznacza Ilona Byra, założyciel i prezes zarządu Instytutu Heweliusza.

Od 24 lutego 2022 roku w Ukrainie zginęło 148 dzieci, a 232 zostały ranne. Według danych ONZ do ucieczki z kraju zostało zmuszonych ponad 2 mln dzieci, z czego ponad 1,1 mln dzieci-uchodźców z Ukrainy dotarło do Polski. Od początku wojny w Ukrainie, czyli od 2014 roku, po obu stronach konfliktu zginęło już blisko 1000 dzieci. Nie ma jednak twardych danych, a większość międzynarodowych instytucji wciąż opiera się na szacunkach.

Bajka terapeutyczna pod okiem Uniwersytetu SWPS

Wiele dzieci uciekło jednak z terenu objętej wojną Ukrainy w ostatnich tygodniach, gdy konflikt przybrał na sile. – Dzieci, które przyjechały do nas z Ukrainy mierzą się z bardzo różnymi problemami. Część z nich wymaga jedynie zapewnienia poczucia bezpieczeństwa, stabilizacji, otwartości i czasu, by mogły się zaadoptować do nowej sytuacji. Inne będą wymagały dodatkowego wsparcia, również w formie profesjonalnej pomocy psychologicznej – mówi pomysłodawca projektu dr hab. Justyna Ziółkowska, prof. Uniwersytetu SWPS.

Bajka „Ola, Borys i nowi przyjaciele” pełni funkcję terapeutyczną. Ma na celu oswojenie i dodanie otuchy dzieciom, które zostały zmuszone do opuszczenia swoich domów i osiedlenia się w Polsce. – Z jednej strony normalizuje różne doświadczenia emocjonalne towarzyszące nowym sytuacjom, a z drugiej wskazuje możliwe sposoby radzenia sobie w nowych sytuacjach – tłumaczy prof. dr hab. Justyna Ziółkowska.

Bajka, która powstała z potrzeby serca

Ten projekt jest jak bajka. Bajkowi są ludzie, którzy się w niego zaangażowali i nadal angażują. Jest dowodem na to, że w życiu tak, jak w bajce – dobrych ludzi jest zawsze więcej – zaznacza Ilona Byra.

Przekazać bajkę tym, którzy jej potrzebują

Do tej pory bajka była dostępna wyłącznie w wersji elektronicznej, do pobrania ze stron Uniwersytetu SWPS, Centrum Interdyscyplinarnych Badań nad Zdrowiem i Chorobą Uniwersytetu Wrocławskiego oraz Wydawnictwa Uniwersytetu Wrocławskiego. Dodatkowo, w serwisie YouTube można zobaczyć bajkę w wersji animowanej, w czterech językach: ukraińskim, polskim, rosyjskim i angielskim.

Teraz pojawiła się także w wersji drukowanej. Wydana została nakładem 10 tys. egzemplarzy, dzięki wsparciu Instytutu Heweliusza, który zajął się także jej promocją i dystrybucją. – Jesteśmy pozytywnie zaskoczeni odzewem, z jakim spotkało się wydanie bajki. Zgłaszają się po nią do nas fundacje, szkoły, biblioteki, ale także osoby prywatne – przyznaje Ilona Byra z Instytutu Heweliusza. – Polecajmy tę bajkę bibliotekom, szkołom, samorządowcom, polskim rodzicom, którzy u siebie goszczą ukraińskie dzieci – skorzystajcie z pracy ekspertów, przekażcie bajkę tym, którzy jej potrzebują – apeluje.

Ann Asystent Zdrowia także włącza się w tę akcję. Ponad 240 ukraińskojęzycznych książeczek trafi do Ukrainy. Otrzymają je dzieci przesiedlone przymusowo wewnątrz kraju.

Dowiedz się więcej o zaangażowaniu Ann w Ukrainie:

0 Komentarzy

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *