Wsparcie psychologiczne w chorobie nowotworowej [ROZMOWA WIDEO] 

Aleksandra Zalewska-Stankiewicz autorka rozmowy wideo na temat genów i badań genetycznych wykrywania nowotworów
Autorka: Aleksandra Zalewska-Stankiewicz, Ann Asystent Zdrowia

– Choroba nowotworowa oraz koktajl trudnych emocji po leczeniu onkologicznym może powodować nasilone stany lękowe czy depresję – mówi psycholog Zuzanna Zaremba. W cyklu „Przepis na zdrowie Ann” rozmawiamy o tym, w jaki sposób wsparcie psychologiczne w chorobie nowotworowej może pomóc odnaleźć normalność.

Wsparcie psychologiczne: jak wrócić do normalności?

Aleksandra Zalewska-Stankiewicz, Ann Zdrowie: Wydaje się, że osoba, która wyszła z choroby onkologicznej, powinna być szczęśliwa z happy endu. Często bliscy nie rozumieją, skąd w pacjentach tak dużo smutku. Skąd on się bierze, z czego wynika?

Zuzanna Zaremba: Przeważnie jest tak, że pacjent po zakończeniu leczenia onkologicznego jest szczęśliwy, że wrócił do zdrowia. Ale trzeba wziąć pod uwagę, że osoby, które przeszły  przez chorobę nowotworową, mierzą się z ogromem różnych emocji. Musiały przecież walczyć swoje zdrowie i życie, co było wydarzeniem traumatycznym.

Czy nie jest trochę tak, że powrót do rzeczywistości po chorobie jest trudniejszy niż samo leczenie?

Nie wiem, czy trudniejszy, ale na pewno trudny. Ponowne wejście w rolę żony, córki czy matki, do rzeczywistości zmienionej przez chorobę, to duże wyzwanie. Tym bardziej, że często dochodzi do tego poczucie utraty zdrowia, wynikające ze zmian w ciele, pogorszenie relacji społecznych czy zawodowych, sytuacji materialnej. Do tego pacjenci mierzą się ze współczuciem ze strony innych osób, a nie każdy to dobrze znosi. Koktajl tych trudnych emocji może powodować nasilone stany lękowe czy depresję. To wszystko jest naturalnym procesem po leczeniu onkologicznego.

Dlaczego wsparcie psychologiczne jest ważne?

Jak zorganizować sobie ten powrót do normalności, aby przebiegł w miarę spokojnie?

Ważne jest, aby pacjent był dla siebie wyrozumiały i pozwolił sobie na spokojny powrót. Byłoby idealnie, gdyby bliscy byli takiego samego zdania.

Inne wątki poruszone w rozmowie:

  • Często pacjent słyszy od lekarza: Teraz będzie Pani/Pan żyć normalnie. Co to tak naprawdę znaczy dla pacjenta?
  • Z jakimi emocjami muszą zmierzyć się pacjenci, którzy zakończyli leczenie onkologiczne?
  • Jak poradzić sobie ze strachem związanym z oczekiwaniem na kolejny wynik? Jak opanować ten lęk?
  • Jak na pacjentów chorych onkologicznie działa nadzieja – czy działa zawsze i na każdego? 
  • Czy taką nadzieję może dać podjęcie ważnych życiowych decyzji np. wzięcie ślubu, decyzja o rozwodzie, o zmianie pracy?
  • W jaki sposób pacjentowi może pomóc psychoonkolog lub psycholog?

Zuzanna Zaremba – psycholog, pracująca z pacjentami onkologicznymi, także dziećmi. Doświadczenie zawodowe zdobywała w Samodzielnym Publicznym Zespole Zakładów Opieki Zdrowotnej „Sanatorium” w Górnie oraz w Fundacji Podkarpackie Hospicjum dla Dzieci z siedziba w Rzeszowie.

*Serwis / aplikacja Ann dokłada wszelkich starań, aby treści składające się na zawartość serwisu były ścisłe i poprawne. Prezentowana treść dostarcza się jedynie w celach informacyjnych lub edukacyjnych. W żadnym zakresie nie zastępuje i nie może być utożsamiana z konsultacją czy poradą lekarską.

Sprawdź więcej rozmów ze specjalistami w Ann:

0 Komentarzy

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *