Edukacja Ann: Na czym polega badanie EMG? [PODCAST]

Skurcze mięśni, zaburzenia czucia, szumy uszne, utraty przytomności, problemy z koncentracją, zaburzenia snu – wskazań do badania EMG jest wiele. Dzięki badaniu można stwierdzić stopień uszkodzenia nerwów, a także zdiagnozować schorzenia związane z układem nerwowym. Jak przebiega badanie EMG? Czy należy się do niego specjalnie przygotować, i czy jest bolesne? Czy badanie jest refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia? O tym rozmawialiśmy z dr n. med. Anną Waliś-Górecką, specjalistą neurolog.

Posłuchaj podcastu: Badanie EMG

Aleksandra Mazur, Ann Asystent Zdrowia: Czym jest badanie EMG?

dr n. med. Anna Waliś-Górecka: EMG można podzielić na elektromiografię, czyli badanie mięśni, i elektroneurografię, czyli badanie nerwów. Jest to badanie przedstawiające czynność mięśni, a także przewodnictwo w nerwach obwodowych. Służy do określenia stopnia, rodzaju, charakteru i poziomu uszkodzenia nerwów obwodowych mięśni.

Badanie EMG zajmuje się schorzeniami, które powodują uszkodzenie układu nerwowego. Pomaga w diagnozie pacjentów, u których zostały stwierdzone zaburzenia układu nerwowego.

Badanie EMG – potwierdzenie wstępnej diagnozy

Jakie są wskazania do badania?

Wskazań jest bardzo dużo. Czasami badanie wykonuje się w celu wykluczenia jednostek chorobowych. EMG wykonuje się przy zawrotach głowy, bólach głowy, osłabieniu siły mięśniowej. Czasami lekarz klinicznie podejrzewa uszkodzenie jakiegoś nerwu i zależy mu tylko na potwierdzeniu wstępnej diagnozy, a także na ustaleniu poziomu uszkodzenia. Wskazaniem są także skurcze mięśni, drżenia, zaburzenia czucia, problemy z koordynacją ruchową, utraty przytomności, szumy uszne, trudności z połykaniem, czasami z opadaniem powiek. Należy też wspomnieć o zaburzeniach pamięci, koncentracji, a nawet zaburzeniach snu.

Bardzo często z pomocą badania EMG potwierdzamy wstępną diagnozę kliniczną. Zdarza się, że jeden objaw, który lekarz stwierdza w trakcie wywiadu, można przypisać do kilku jednostek chorobowych. Badanie EMG ma za zadanie sprecyzować, z jaką jednostką mamy do czynienia. Na podstawie badania można potwierdzić diagnozę uszkodzenia pojedynczych nerwów, np. promieniowego, strzałkowego, a także zespołu cieśni kanału nadgarstka, uszkodzenia splotu ramiennego, polineuropatii w cukrzycy, miastenii, czyli męczliwości mięśni. Z poważniejszych schorzeń diagnozuje się stwardnienie zanikowe boczne. Badanie EMG wykazuje także tężyczkę, która bardzo wpływa na funkcjonowanie pacjenta.

Badanie refundowane w ramach wizyty

Jak długo trwa badanie?

To zależy od tego, jaki zakres badania wykonujemy, i co nam wychodzi w badaniu. Jeżeli uzyskujemy idealne parametry, to badanie może trwać 15 minut. Natomiast czasami bywa tak, że pacjent musi odpocząć, że zmieniamy punkty stymulacji szukając odpowiedniego miejsca, żeby uzyskać dobrą odpowiedź. Wtedy badanie może trwać pół godziny, nawet do godziny. To nie znaczy, że w ciągu tej godziny pacjent jest cały czas stymulowany prądem, tylko tyle trwa cała praca w celu uzyskania wyniku.

Czy badanie jest refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia?

Fundusz Zdrowia nie refunduje badania, tylko badanie jest refundowane w ramach wizyty. Pacjent idzie do neurologa, ortopedy, reumatologa i wtedy może dostać skierowanie na EMG. Lekarz pierwszego kontaktu może skierować do specjalisty, ale nie może bezpośrednio skierować na badanie EMG. Konkretne jednostki, gdzie dany specjalista przyjmuje, mają umowę z konkretnymi pracowniami, które wykonują badania. Pacjent sam nie może sobie wybrać miejsca wykonania badania EMG.

Podczas rozmowy specjalista udzielił nam odpowiedzi na pytania:

  • Jak przebiega badanie EMG i czy jest bolesne?
  • Czy istnieją przeciwskazania do badania?
  • Jak przygotować się do badania?
  • Czy sportowcy powinni mieć regularnie wykonywane badanie EMG?
  • Gdzie można wykonać badanie i kto je wykonuje?

Autorka: Aleksandra Mazur, Ann Asystent Zdrowia

Więcej ciekawych rozmów w Ann:

0 Komentarzy

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *