Edukacja Ann: Fitness na trampolinach. Dla kogo i jakie niesie korzyści?

Skakanie na trampolinach, kiedyś kojarzone głównie z radością dziecięcych zabaw, obecnie stało się fascynującą i wyjątkowo efektywną formą aktywności fizycznej dla osób w każdym wieku. Fitness na trampolinach angażuje wiele grup mięśniowych. Jest to znakomity sposób na poprawę kondycji i spalenie zbędnych kalorii. Dla kogo jest idealna ta forma aktywności? Jakie konkretnie korzyści może przynieść i dlaczego warto dać jej szansę w swoim programie treningowym?

Fitness na trampolinach: czym jest jumping fitness?

Choć trampoliny były nieodłącznym elementem dziecięcych zabaw, dziś przekształciły się w narzędzie, które może przyczynić się do poprawy kondycji niemal każdego. Jumping Fitness to innowacyjna forma treningu wykonywanego na trampolinie, pod fachowym okiem instruktora. Zajęcia rozpoczynają się od energicznej rozgrzewki, która przygotowuje nasze ciało na zwiększone obciążenie. W tym momencie instruktor dokładnie tłumaczy, jak poprawnie wykonywać ćwiczenia na trampolinie. Następnie tempo stopniowo przyspiesza, a intensywność ćwiczeń zyskuje na sile, wspierana przez dynamiczną i odpowiednio dobraną muzykę.

W Jumping Fitness kluczową rolę odgrywa precyzyjna technika skoków. Często myślimy, że wyższy skok to lepszy skok, jednak to prawidłowe napięcie mięśni jest kluczem do osiągnięcia sukcesu. Każdy skok powinien zaczynać się z pozycji lekko ugiętych kolan i delikatnie cofniętych bioder. W trakcie skakania, najważniejsze napięcie mięśni powinno koncentrować się w dolnej części ciała. Dodatkowo, głowa i tułów powinny utrzymywać stałą wysokość.

Podczas ćwiczeń na trampolinie, istotne jest zaangażowanie mięśni brzucha oraz głębokich mięśni. Wykonywanie ćwiczeń na niestabilnym podłożu wymusza większe napięcie mięśni oraz intensywniejszą pracę organizmu nad utrzymaniem równowagi i koordynacją ciała.

W trakcie zajęć fitness na trampolinach nie tylko odczuwamy korzyści fizyczne, ale także dostarczamy sobie prawdziwą dawkę motywacji i radości. To trening, który angażuje całe ciało, wzmacniając mięśnie, poprawiając kondycję i koordynację. Dzięki tkaninie trampoliny, stawy są chronione przed nadmiernym obciążeniem, co sprawia, że Jumping Fitness jest odpowiedni dla różnych grup wiekowych i poziomów kondycji.

Przeczytaj też: Edukacja Ann: Rodzino rusz się – czyli rodzinna aktywność fizyczna dla każdego

Fitness na trampolinach: zalety

Korzystanie z trampoliny fitness jako narzędzia do ćwiczeń przynosi szereg wyjątkowych korzyści w porównaniu do innych form aktywności fizycznej. Dynamiczne skoki na trampolinie wywołują naprzemienne przyspieszanie i zwalnianie tempa, co skutkuje zaangażowaniem aż 638 mięśni, obejmując prawie cały nasz mięśniowy aparat. Poprzez ich napinanie i rozluźnianie, osiągamy poprawę równowagi i koordynacji. To jednak nie wszystko – trening na trampolinie sprzyja również szybkiej redukcji wagi poprzez efektywne spalanie kalorii.

Co istotne, zajęcia wykorzystujące trampolinę fitness są dostępne dla osób w każdym wieku i płci, niezależnie od wagi czy poziomu kondycji. To doskonały sposób na budowanie wytrzymałości i równoczesną rozrywkę. Warto jednak pamiętać, że mimo licznych zalet istnieją pewne ograniczenia dotyczące uczestnictwa w treningach na trampolinie, które należy uwzględnić.

Fitness na trampolinach: przeciwwskazania

Fitness na trampolinach, choć przynosi wiele korzyści, nie jest odpowiedni dla każdego. Istnieje kilka kategorii osób, które powinny zachować ostrożność lub w ogóle unikać tego rodzaju aktywności. Osoby z istniejącymi problemami ortopedycznymi, takimi jak kontuzje stawów czy kręgosłupa, mogą doświadczać nasilenia bólu lub pogorszenia stanu zdrowia podczas skakania. Podobnie osoby z zaburzeniami równowagi lub nietrzymaniem równowagi powinny unikać tego rodzaju treningu, ponieważ skoki na niestabilnym podłożu mogą zwiększyć ryzyko upadków.

Choroby serca stanowią kolejną grupę przeciwwskazań. W przypadku ciąży, z uwagi na zmiany hormonalne i centrum ciężkości, również lepiej jest unikać intensywnego skakania. To samo dotyczy osób z chorobami przewlekłymi, takimi jak cukrzyca czy astma. Ponieważ trening oparty na skakaniu na trampolinie może prowadzić do wzmożonego ciśnienia w obrębie jamy brzusznej oraz sporego obciążenia mięśni dna miednicy, istnieje ryzyko wystąpienia problemów z nietrzymaniem moczu. Dlatego zaleca się, aby każda kobieta przed przystąpieniem do tego rodzaju treningu skonsultowała się z fizjoterapeutą uroginekologicznym. 

Cały artykuł dostępny w bezpłatnej aplikacji oraz po zalogowaniu na stronie

Choroby układu oddechowego, np. przewlekła obturacyjna choroba płuc, mogą utrudniać utrzymanie odpowiedniego rytmu oddechowego podczas skakania. Również osoby z problemami neurologicznymi, takimi jak padaczka czy stwardnienie rozsiane, mogą doświadczyć nasilenia objawów podczas intensywnego treningu na trampolinie.

Warto pamiętać, że przed podjęciem jakiejkolwiek nowej formy aktywności fizycznej, szczególnie takiej jak trening na trampolinie, warto skonsultować się z lekarzem lub specjalistą medycyny sportowej. Wspólna ocena stanu zdrowia pozwoli uniknąć ryzyka kontuzji lub innych niepożądanych skutków i zagwarantuje bezpieczne podejście do treningu.

Jumping fitness a otyłość

Wśród innych czynników ograniczających trening na trampolinie istotne jest wyszczególnienie dużej nadwagi oraz otyłości. Może to bowiem stanowić olbrzymie obciążenia dla stawów. Nadmierne naciski na stawy mogą prowadzić do urazów, a także zwiększonego ryzyka wystąpienia chorób martwiczych kości, wynikających z nadmiernej presji na struktury kostne.

W kontekście dzieci, kluczowe jest, aby korzystanie z trampoliny zawsze odbywało się pod nadzorem osoby dorosłej. Aby minimalizować ryzyko urazów i kontuzji, ważne jest, aby podczas podskoków na trampolinie znajdowało się tylko jedno dziecko.

Autorka: Svitlana Slyvchenko, Ann Asystent Zdrowia

Serwis / aplikacja Ann dokłada wszelkich starań, aby treści składające się na zawartość serwisu były ścisłe i poprawne. Prezentowana treść jest dostarczana jedynie w celach informacyjnych lub edukacyjnych. W żadnym zakresie nie zastępuje i nie może być utożsamiana z konsultacją czy poradą lekarską.

Więcej ciekawych materiałów w Ann:

0 Komentarzy

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *