E-recepta transgraniczna już niedługo w Polsce?

Polska otrzymała od Komisji Europejskiej zgodę na uruchomienie usługi wymiany e-recepty transgranicznej z innymi krajami członkowskimi. E-recepta transgraniczna umożliwia zagranicznym pacjentom realizowanie e-recepty w polskiej aptece, a polskim za granicą.

E-recepta transgraniczna: Polska otrzymała zgodę

Chociaż szczegóły są nadal ustalany, to już znamy dość sporo o e-receptach. Będzie ona realizowana za pełną odpłatnością.  Ponadto może być wystawiona na produkty lecznicze gotowe, o kategorii dostępności „Rp”, czyli wydawane z przepisu lekarza lub „OTC” – wydawane bez przepisu lekarza, a także leki refundowane oraz nierefundowane.

Zgoda KE to pierwszy krok ku temu, by Polacy mogli realizować swoje recepty w innych krajach UE (Finlandia), a mieszkańcy UE (Estonia, Chorwacja, Portugalia i Finlandia) korzystać z tego rozwiązania w naszym kraju. Przed nami kolejne działania polegające na ustaleniu szczegółów organizacyjnych z krajami członkowskimi, z którymi będziemy wymieniać e-recepty, a także podłączenie się polskich aptek do systemu informatycznego – czytamy na stronie Ministerstwa Zdrowia.

e-recepta transgraniczna
Mat. prasowe MZ

Po tym etapie możliwe będzie uruchomienie wymiany e-recept, a także ich realizacja w wybranych aptekach w części krajów UE. Wraz z dołączaniem do programu kolejnych państw, zakres możliwości realizacji takiej recepty będzie się rozszerzać.

Czym jest e-recepta transgraniczna?

E-recepta transgraniczna to określenie stosuje się do nazywania recepty elektronicznej, którą można zrealizować w innym państwie Unii Europejskiej niż to, w jakim została wystawiona. Receptę transgraniczną może wystawić lekarz jedynie na wniosek pacjenta. Wzór recepty nieco się różni od tradycyjnej polskiej recepty. Nie musi ona zawierać numeru REGON, pieczątki lekarza, jeśli dane lekarza wystawiającego receptę są nadrukowane oraz trzech kodów kreskowych. Jeśli pacjent nie zrealizował receptę transgraniczną poza Polską, można on zrealizować je w kraju za pełną odpłatnością.

Warto zaznaczyć, że nie jest możliwe wystawienie e-recepty transgranicznej na leki psychotropowe, odurzające oraz recepturowe. Jak również produkty lecznicze wydawane z przepisu lekarza do zastrzeżonego stosowania, środki spożywcze specjalnego przeznaczenia żywieniowego, a także wyroby medyczne.

Źródło: Inf. Prasowe Ministerstwo Zdrowia

Czytaj więcej w Ann:

0 Komentarzy

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *