Co jeść, aby cieszyć się dobrym zdrowiem psychicznym?

Badania naukowców potwierdzają, że zdrowie psychiczne zależy w dużej mierze od sposobu odżywiania. Dieta odgrywa znaczącą rolę w zapobieganiu i leczeniu chorób psychicznych. Co w takim razie powinniśmy jeść? Podpowiadamy…

Jak pokazują wyniki przeprowadzonych badań naukowych, istnieje znaczna zależność pomiędzy sposobem odżywiania, a zdrowiem, nie tylko fizycznym, ale również psychicznym.

Dieta, z zdrowie psychiczne

Ustalając znaczenie wpływu odżywiania na zdrowie psychiczne, naukowcy zajmują się wieloma czynnikami, które, jak się okazuje, mają ogromny wpływ na psychikę. Badają m.in.: wpływ mikrobioty na stan psychiczny, funkcjonowanie osi jelitowo-mózgowej, mechanizmy stresu oksydacyjnego oraz kwestią żywności, która wywołuje przewlekłe stany zapalne. Dotychczas dowiedziono, że zmiana sposobu odżywiania może pomóc zwalczać niekorzystne skutki uboczne przyjmowania licznych leków. Zmiana diety może również poprawiać nastrój i zwalczyć lęki.

Cały artykuł przeczytasz wyłącznie w aplikacji Ann Asystent Zdrowia

Dieta, a ryzyko depresji

Wiele prac badawczych potwierdza, że np. dieta śródziemnomorska wiąże się ze zmniejszonym ryzykiem depresji. Co ciekawe działa tak samo skutecznie na ludzi młodych, jak i na starszych i schorowanych.

Naukowcy z Uniwersytetu w Dheli poinformowali, że istnieje związek pomiędzy zdrowym sposobem odżywiania nastolatków, a zmniejszonym ryzykiem depresji w okresie dojrzewania.

Według tych samych badaczy, promowanie zdrowych nawyków żywieniowych wśród osób starszych, może zmniejszyć u nich objawy lęku. Przeprowadzony przez naukowców eksperyment pokazał, że osobom po 50. roku życia, których dieta była bogata w tłuszcze nasycone i cukry, częściej towarzyszyło poczucie lęku.

Dieta, a choroba afektywna-dwubiegunowa

Wśród naukowców, w ostatnich latach wzrosło również zainteresowanie znaczeniem diety wpływającej na chorobę afektywną-dwubiegunową. Analizy pacjentów pochodzących z rożnych części świata wykazały, że większe nasilenie objawów choroby afektywnej-dwubiegunowej występuje u osób, których posiłki zawierały dużo węglowodanów i tłuszczów.

Okazuje się, że wprowadzenie zmian w diecie osób, które zmagają się z chorobą afektywną-dwubiegunową może poprawiać skuteczność leczenia. Dzięki zmianie diety, pacjenci zyskują poczucie większej kontroli. Tym samym odnoszą wrażenie, że lepiej radzą sobie z chorobą.

Suplementy, a choroby psychiczne

Niski poziom niektórych składników odżywczych m.in.: cynku, kwasu foliowego, kwasów omega-3, magnezu, żelaza, witamin B6, B12 oraz D może sprzyjać pogorszeniu nastroju, uczucie lęku i podwyższać ryzyko depresji. Eksperci zalecają uzupełnianie niedoborów poprzez odpowiednio zbilansowaną i zróżnicowaną dietę.

Co jeść, aby cieszyć się dobrą kondycją psychiczną?

  • Sięgaj po warzywa i zioła: cebulę, czosnek, por, szparagi, banany, karczochy jerozolimskie, korzeń cykorii, mniszek lekarski.
  • Nie zapominaj o naturalnych probiotykach takich jak np.: kapusta kiszona, jogurt, kefir, ogórki, kefir, czy kombucha.
  • Stosuj dietę śródziemnomorską. Jedz produkty pełnoziarniste, owoce morza, drób, rośliny strączkowe, świeże owoce, szpinak, jarmuż, rukolę, orzechy, warzywa kapustne, oliwę z oliwek i rzepak.
  • Ogranicz cukier, tłuszcze zwierzęce i czerwone mięso.

Opracowała. A. Malinowska, Ann Asystent Zdrowia

Czytaj więcej w ANN Asystent Zdrowia: 

0 Komentarzy

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *