Czy wodniak jądra jest groźny?

Autorka: Svitlana Slyvchenko, Ann Asystent Zdrowia

Nie powoduje bólu, ale wywołuje uczucie dyskomfortu, szczególnie w czasie chodzenia lub biegania. Wodniak jądra często samoczynnie wchłania się do około drugich urodzin dziecka. Co zaś robić w przypadku, gdy dziecko skończyło 2 lata, a wodniak nie zniknął? Jakie istnieją metody leczenia? Znajdź odpowiedź w Ann!

Wodniak jądra może być widoczny zaraz po urodzeniu. Jednakże częściej ujawnia się w pierwszych miesiącach życia dziecka.

Wodniak jądra: czym jest i jakie są jego rodzaje?

Wodniak jądra to stan, w którym płyn surowiczy gromadzi się nadmiernie między błoną trzewną a ścienną osłonki jądra. Objętość zgromadzonego płynu może wynosić od kilkunastu do kilkuset mililitrów, a jego kolor zazwyczaj jest jasny lub bursztynowy. W niektórych przypadkach, zwłaszcza gdy wodniak jest wynikiem urazu lub rozwijającej się patologii, płyn może mieć zabarwienie krwiste. 

Choroba najczęściej dotyczy jednej strony, z reguły prawej. Spotykane są także rzadkie przypadki, w których schorzenie występuje symetrycznie po obu stronach.

Pobierz bezpłatną aplikację Ann Asystent Zdrowia i zadbaj o swoje zdrowie już dziś!

Wodniak jądra może występować w dwóch formach:

  1. Wodniak jądra wrodzony, który manifestuje się u noworodków płci męskiej. Problem ten dotyczy około 3% chłopców.
  2. Wodniak jądra nabyty, występujący u młodych chłopców i dorosłych mężczyzn.

W przypadku wodniaków nabytych można podzielić je na dwie kategorie: wodniaki bezobjawowe oraz objawowe. Te drugie stanowią znaczną większość przypadków.

– Wodniak jądra to schorzenie, które pojawia się, gdy jądro rozwija się u chłopca jeszcze w brzuchu matki. Polega na nagromadzeniu się płynu wokół jądra. Jest to związane z niezamknięciem drogi, przez którą jądro przechodziło w okresie rozwoju płodowego. Przepuklina to dziurka na tyle duża, że może w niej wchodzić jelito lub inne organy. Natomiast wodniak to mała dziurka, wielkości główki od szpilki, przez którą może przepływać płyn z brzucha. Wieczorem wodniak może być większy, a rano, po odpoczynku dziecka, może się zmniejszyć. Dodatkowo, wodniak może się powiększać w przypadku chorób wirusowych. W czasie takich chorób organizm produkuje dodatkowe ilości płynów, a te gromadzą się w różnych przestrzeniach, w tym w brzuchu. W konsekwencji, wodniak jądra również może się powiększyć  mówi lek. med. Oskar Zgraj, chirurg dziecięcy, znany jako Fajny Chirurg. 



Wodniak jądra: przyczyny występowania

Wodniaki pierwotne jądra u dzieci i niemowląt wynikają z nieprawidłowego przebiegu procesu organogenezy w życiu zarodka. To zjawisko prowadzi do niezarośnięcia wyrostka pochwowego po zstąpieniu jądra. 

Z kolei wodniaki wtórne, diagnozowane u dorosłych mężczyzn lub nastolatków, najczęściej pojawiają się w wyniku zapalenia jądra lub najądrza, urazu jądra, rozwoju nowotworu jądra, a także po niektórych operacjach, takich jak usuwanie żylaków powrózka nasiennego czy naprawa przepukliny pachwinowej.

Wodniak jądra: objawy

Wodniak jądra manifestuje się jako miękki guz na powierzchni jądra, który można wyczuć, dotykając moszny. Chociaż zazwyczaj nie towarzyszy mu ból, może wywoływać uczucie dyskomfortu, zwłaszcza podczas chodzenia lub biegania. Obserwuje się również możliwe powiększenie moszny oraz odczucie zwiększonego ciężaru tej części ciała. 

W obliczu tych objawów zaleca się przeprowadzenie badania ultrasonograficznego (USG) w celu potwierdzenia diagnozy tego schorzenia.

– Wodniak jądra zazwyczaj nie powoduje bólu i często samoczynnie wchłania się do około drugich urodzin dziecka. Jeśli jednak wodniak utrzymuje się po drugich urodzinach, może być konieczne podjęcie decyzji o zabiegu operacyjnym – podkreśla chirurg.

Leczenie wodniaka jądra

W większości przypadków wodniak jądra może ustępować samoistnie, jednak w sytuacjach, gdy to nie występuje, konieczne może być podjęcie interwencji chirurgicznej. Przeprowadzany zabieg należy do bezpiecznych i często wykonywanych zabiegów – najczęściej w trybie chirurgii jednego dnia. U dorosłych polega na dokonaniu nacięcia osłonek jądra i wywinięciu ich lub usunięciu tak, żeby płyn się więcej nie zbierał. U dzieci operacja jest identyczna z operacją przepukliny pachwinowej. 

– Jeśli dziecko ma wodniaka jądra po drugich urodzinach, warto skonsultować się z chirurgiem dziecięcym. Zazwyczaj zaleca się operację, która jest podobna do zabiegu na przepuklinę pachwinową. Operacja odbywa się w narkozie. Dziecko zostaje wprowadzone do znieczulenia maseczką. Zwykle tego samego dnia dziecko już wraca do domu – wyjaśnia lek. med. Oskar Zgraj. 

W przeszłości często stosowano punkcję z aspiracją płynu jako metodę leczenia wodniaka jądra. Jednak z uwagi na zwiększone ryzyko powikłań i możliwość nawrotu choroby po przeprowadzeniu punkcji, specjaliści obecnie preferują technikę operacyjną.

Mężczyzna w białej koszuli trzymający swoje krocze
Wodniak jądra może być widoczny zaraz po urodzeniu; Fot. HenadziPechan / Shutterstock.com

Wodniak jądra: możliwe powikłania po operacji 

Operacja wodniaka jądra niesie minimalne ryzyko wystąpienia pewnych powikłań, wśród których najczęściej wymienia się potencjalne zapalenie jądra, pojawienie się krwiaka w mosznie, a także, choć bardzo rzadko, możliwość nawrotu wodniaka jądra lub krwawienia, które mogą wymagać ponownego zabiegu. 

Warto zaznaczyć, że po operacji może wystąpić niewielki obrzęk worka mosznowego, co jest zjawiskiem normalnym i zazwyczaj samoistnie ustępuje w okresie około 1–2 tygodni po zabiegu. 

W sytuacji nasilenia dolegliwości bólowych, obserwacji wysięku ropnego z rany lub krwawienia, zaczerwienienia miejsca pooperacyjnego czy wystąpienia gorączki, niezbędne jest skonsultowanie tych objawów z lekarzem pod kątem zakażenia miejsca operowanego.

Serwis / aplikacja Ann dokłada wszelkich starań, aby treści składające się na zawartość serwisu były ścisłe i poprawne. Prezentowana treść jest dostarczana jedynie w celach informacyjnych lub edukacyjnych. W żadnym zakresie nie zastępuje i nie może być utożsamiana z konsultacją czy poradą lekarską.

Więcej ciekawych materiałów w Ann:

0 Komentarzy

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *