Zielona herbata, to cudowny napój na odchudzanie? Sprawdź, jak ją zaparzyć

Zielona herbata jest jednym z najstarszych i najpopularniejszych napojów na świecie. Od lat znana jest przede wszystkim jako środek wpływający na oczyszczanie organizmu m.in. ze szkodliwych toksyn i a także wspierający odchudzanie. Jakie jeszcze ma działanie zielona herbata? Czy zawsze jest zdrowa? Jak dobrze przygotować herbatę?

Polacy są prawdziwymi miłośnikami herbaty. Jesteśmy czwartym krajem w Europie o najwyższym jej spożyciu. Według badań przeprowadzonych na zlecenie Fuzetea prawie połowa z nas sięga po herbatkę każdego dnia bez względu na porę roku, a co trzeci Polak pije ją nawet kilka razy dziennie.

Rynek herbaty w Polsce jest bardzo rozbudowany. Istnieje wiele sklepów specjalistycznych, ale możemy ją kupić również w każdym sklepie spożywczym albo na targu. Pod pojęciem „zielona herbata” kryje się wiele rodzajów i gatunków tego napoju. I wśród tej rozmaitości nie tak łatwo znaleźć naprawdę dobrą herbatę, szczególnie kiedy chodzi o herbatę zieloną.

– Ciężko teraz na rynku znaleźć prawdziwą herbatę. Większość kupuje herbaty mielone, które są skutkiem ubocznym produkcji dobrych herbat. Niestety, teraz wyznacznikiem dobrej herbaty jest cena. Jeżeli ktoś jest „świeży w temacie”, najlepiej jest udać się do herbaciarni i tam popróbować różnych smaków – mówi Alicja Domańska z herbarciarni Czajownia we Wrocławiu.

Prawdziwa zielona herbata. Jak przygotować?

Smak zielonej herbaty zależy nie tylko od jej gatunku czy rodzaju. Ogromny wpływ ma również sposób przygotowania trunku. Mało kto wie, ile łyżeczek liści włożyć do kubka albo przy jakiej temperaturze herbata powinna być parzona.

Każdą herbatkę przygotowuje się inaczej. My zaś na Zachodzie, bardzo uogólniamy proces, upraszczamy wiele rzeczy. Istnieją trzy bardzo ważne elementy: czas parzenia, temperatura wody oraz gramatura liści. Garmatura suszu herbacianego na 100 ml herbaty to średnio około 2-2.5 gr. Odnosząc się do temperatury wody, należy pamiętać, że zielona herbata nie lubi wrzątku. Parzymy ją wodą o temperaturze 70-75 stopni Celsjusza. Porównując, herbaty czarne czy czerwone – 90 stopni. Jeżeli zalejemy zieloną herbatę wodą o wyższej temperaturze, zaczną z niej uwalniać się gorzkie, cierpkie aromaty, które są niepożądane. Czas parzenia herbatki zależy od tego, jaki cel chcemy osiągnąć. Herbatę zieloną parzymy 2-3 minuty, jeśli chcemy, by miała właściwości pobudzające, lub 4-6 minut, jeśli zamierzamy, by podziałała na nas uspokajająco – wyjaśnia Alicja Domańska.

Zielona herbata i jej właściwości

Uważa się, że zielona herbata obowiązkowo musi się znaleźć w menu ludzi, którzy walczą z nadwagą. Badania eksperymentalne potwierdzają pozytywny wpływ herbaty na odchudzanie. Znajdują się w niej dwie substancje – polifenol EGCG (katechiny) oraz kofeina, które oddziaływają na proces utraty wagi. Różne katechiny stanowią około 30 proc. suchej masy liści zielonej herbaty. W przypadku kofeiny jest to średnio 3-5 proc. suchej masy. Jednak należy pamiętać, że picie samej herbaty czy przyjmowanie suplementów z ekstraktem zielonej herbaty – bez przestrzegania odpowiedniej diety, czy też uprawiania sportu – i tak nie przyniesie widocznych zmian.

Oprócz katechiny i kofeiny zielona herbata zawiera polifenole, które mogą mieć działanie hamujące rozwój próchnicy i obniżające ciśnienie krwi. Także liczne badania pokazują wpływ zielonej herbaty na układ krążenia, a także potwierdzają jej działania przeciwbakteryjne.

Ekstrakt zielonej herbaty. Jednak są negatywne skutki?

Kilka lat temu UE przedstawiła badanie, które pokazało negatywny wpływ ekstraktu zielonej herbaty na wątrobę. Komisja Europejska zwróciła się do Europejskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) o przygotowanie opinii na temat powyższych badań. EFSA stwierdził, że katechiny z naparów z zielonej herbaty przygotowywane w tradycyjny sposób są uważane za bezpieczne. Zaś (-)- 3-galusan epigallokatechiny, element zielonej herbaty, jak również suplementów diety z ekstraktem zielonej herbaty, przy spożyciu w dużych ilościach może mieć szkodliwe skutki dla zdrowia. Pod pojęciem w dużej ilości rozumie się dawki równe lub większe niż 800 mg.

Z powodu tego już od przyszłego roku dostępność ekstraktu z zielonej herbaty zawierającego 3-galusan epigallokatechiny, może być ograniczona m.in. poprzez zamieszczenie na opakowaniach ostrzeżeń. Mają mieć one następującą treść: Nie należy spożywać, jeśli spożywasz już inne produkty zawierające zieloną herbatę, nie powinien być spożywany przez kobiety w ciąży lub karmiące piersią, dzieci poniżej 18 roku życia, w przypadku problemów zdrowotnych zasięgnij porady lekarza w sprawie spożywania tego produktu, nie należy spożywać na czczo.

Czytaj więcej w Wirtualnym Klubie Medycznym:

Fot. Grafvision / Adobe Free Stock

Autorka: Svitlana Slyvchenko, Wirtualny Klub Medyczny

0 Komentarzy

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *