Ginekolog odpowiada na pytania, których wstydzisz się zadać [ROZMOWA]

Wizyta do ginekologa nie należy do najprzyjemniejszych. Według badań ponad 3 miliony Polek chodzi do ginekologa rzadziej niż raz w roku, a co czwarta decyduje się na wizytę dopiero będąc w ciąży. Kobiety boją się odwiedzać gabinet ginekologiczny. A oprócz tego wstydzą się zadawać pytania. Dlatego lekarz ginekolog – położnik dr n. med. Szymon Bakalczuk z Uniwersytetu Medycznego w Lublinie odpowiada na pytania z zakresu ginekologii, które często rodzą się w głowach Polek.

Svitlana Slyvchenko, Wirtualny Klub Medyczny Ann: Zdrowie kobiet powinno być pod stałą kontrolą. Wielu specjalistów podziela zdanie, że kobieta, po trzech latach od rozpoczęcia życia seksualnego, musi co roku odwiedzać ginekologa. Profilaktyczne wizyty są kluczowe dla zdrowia. Dzięki nim można znacznie wcześniej podjąć leczenie w przypadku ewentualnych problemów zdrowotnych. Najlepszy moment na rutynową wizytę u ginekologa to kilka dni po skończonej miesiączce. A jak jest z wizytą w czasie okresu? Można wykonać badania?

Dr n. med. Szymon Bakalczuk, ginekolog, Uniwersytet Medyczny w Lublinie: Bardzo rzadko, ale tak. Przy zwykłym okresie nie powinno się badać. Ze względów medycznych, jak również estetycznych, krępujących dla kobiety. Jeżeli zaś w terminie miesiączki jest krwotok lub skrzepy, to nie unikniemy badań. Niekiedy możemy wykonać USG w trakcie okresu. To akurat nie jest szkodzące.

Ginekolog odpowiada: Czy płeć ma znaczenie?

Wizyta w gabinecie ginekologicznym dla większości kobiet jest krępująca. A co dopiero gdy ginekologiem jest mężczyzna. Chociaż, według licznych sondaży, Polki chętniej wybierają ginekologa mężczyznę. Argumentując tym, iż ginekolodzy płci męskiej są bardziej sympatyczni i delikatniejsi. Jak wybrać dobrego ginekologa? Na co zwracać uwagę? I czy płeć ma znaczenie?

Dr n. med. Szymon Bakalczuk, ginekolog, Uniwersytet Medyczny w Lublinie: Wybranie dobrego ginekologa nie jest prostym zadaniem. Wiele kobiet szuka „swojego” lekarza przez wiele lat, chodząc do różnych gabinetów i poddając się różnym badaniom. Często przy wyborze ginekologa decyduje opinia koleżanek. Generalnie lekarz musi być empatyczny i ta empatia nie zależy od płci. W trakcie badania lekarz powinien informować o wszystkich działaniach podejmowanych przez niego. Nie może on stronić się od pytań natury intymnej, a także nie powinien lekceważyć sygnałów o bólu doświadczanym przez kobiety, w trakcie badania. Najgorszą rzeczą jest kiedy lekarz komentuje wygląd pacjentki, jej zachowania czy przeszłość. To nie powinno w ogóle mieć miejsca. A to czy ginekologiem jest kobieta, czy mężczyzna nie ma większego znaczenia. Lepiej pójść do ginekologa-mężczyzna z dobrą opinią niż do ginekologa-kobiety tylko ze względu na jej płeć.

Obfite krwawienie często rodzi niepokój u kobiet. Chociaż większość nie wie, co się kryje pod tym pojęciem. Jak rozpoznać obfite krwawienie miesiączkowe i czy zawsze oznacza ono chorobę?

Słowo „obfite” jest bardzo szerokim pojęciem. Warto podkreślić, że my, ginekolodzy, za obfitą miesiączkę uznajemy utratę ponad 80 ml krwi w danym cyklu. Jeżeli kobieta ma konieczność zmieniania do 10 podpasek na dobę, to nie znaczy, że występuje obfite krwawienie. A więc nie jest to powodem do niepokoju. Ale jeżeli są skrzepy podczas miesiączki – jest to powód, by zwrócić się do lekarza.

Kobiece ciało to nie zegar, czyli kiedy cykl wypada z rytmu

Spóźniający się okres zdarza się niemalże każdej kobiecie, na różnym etapie życia. Jednym z najczęstszych powodów jest ciąża. Jednakże nie jest to jedyna przyczyna. Kiedy jeszcze cykl wypada z rytmu?

Na okres wpływa bardzo wiele rzeczy. M.in. jest to stres, który towarzyszy nam w każdym aspekcie życia, odchudzanie, szczególnie kiedy jest bardzo restrykcyjne. Oprócz tego na okres może wpływać długa podróż czy zmiana klimatu. Powyższe czynniki mogą przyspieszać czy też spóźniać okres.

Wygodniejsze, bardziej dyskretne – tak się wypowiadają na temat tamponów ich zwolenniczki. Jako odpowiedź ze strony pań, które wolą podpaski, słyszymy, że tampony są niebezpieczne. A więc podpaski czy tampon? Czy tampony naprawdę są tak groźne, jak o nich mówią?

Prawidłowo często wymieniany tampon nie zwiększa ryzyka występowania infekcji, jak również nie powoduje wystąpienia zespołu wstrząsu toksycznego. Młoda dziewczyna, która jeszcze nie współżyła, na pewno nie powinna ich używać. Ponieważ wprowadzenie tamponu wymaga otwarcia błony dziewiczej. Natomiast pózniej jest to sprawa bardzo indywidualna. Wszystko zależy od tego, czy ilość tych tamponów do wymiany jet adekwatna do potrzeb danej kobiety. To nie może być jeden tampon na cały dzień! Zaleca się zmieniać tampon co 3-4 godziny.

Według badań opublikowanych na łamach „The Journal of Sexual Medicine” około 30 proc. kobiet przyznaje, że odczuwa ból podczas stosunku seksualnego. Czy to normalne, że stosunek seksualny bywa bolesny?

Dr n. med. Szymon Bakalczuk, ginekolog, Uniwersytet Medyczny w Lublinie: Na to, czy stosunek seksualny będzie bolesny, czy też nie wpływa bardzo wiele rzeczy. Większość kobiet wolniej się podniecają niż mężczyźni i potrzebują dłuższej gry wstępnej. Jej brak może być jednym z powodów, dlaczego stosunek seksualny jest bolesny. Jeszcze jedną przyczyną może być nieodpowiednie nawilżenie pochwy. Jeżeli nawilżenie pochwy jest za małe, penetracja bywa bolesna. W takim przypadku należy używać lubrykantu. Też w niektórych pozycjach kobieta może odczuwać dyskomfort. W przypadku gdy mamy do czynienia z dwojgiem zdrowych partnerów, doszło do odpowiedniego podniecenia i nawilżenia pochwy, to kontakt raczej musi być bezbolesny.

Pobierz bezpłatną aplikację Ann Asystent Zdrowia na swój telefon!

Gadżety erotyczne: ginekolog poleca?

W osytatnich latach gadżety erotyczne stają się coraz bardziej popularne. Można je kupić nie tylko przez internet, ale także w sklepach stacjonarnych, zwanych sex shopami, a ich posiadanie już nie jest traktowane jak coś wstydliwe. Jednak wokół zabawek erotycznych nadal krąży wiele mitów. Część kobiet boi się ich zastosowywać, ponieważ mogą zaszkodzić. Ale tak naprawdę stosowanie gadżetów erotycznych jest bezpieczne czy musimy nieco uważać?

Gadżety erotyczne najczęściej nie są szkodliwe, a nawet niektóre mogą być bardzo zdrowe. Chodzi m.in. o kulki gejszy, które pomagają przy treningu mięśni dna miednicy. Również do prozdrowotnych gadżetów możemy zaliczyć masażer dla mężczyzn do masażu prostaty. Jednak może się zdarzyć, że jakaś zabawka spowoduje u nas uczulenie. Lub w przypadku nie odpowiedniej higieny, gadżety erotyczne mogą być powodem infekcji.

Stringi przyczyną infekcji. Tak radzi ginekolog

Pamiętam jeszcze kiedy ja byłam dzieckiem, to mama krzyczała na moją starszą siostrę, żeby nie nosić stringów. Bo są one powodem licznych infekcji. Takie historii krążą od dawna. A tak naprawdę ciężko jest znaleźć informację na ten temat na forach internetowych, a zapytać ginekologa „jakoś nie wypada”. Czy kolokwialne „majtki” mogą stanowić przyczynę infekcji?

Bielizna może być przyczyną miejscowych odczynów alergicznych. Szczególnie jeżeli do prania użyto jakiegoś chemicznego środka, na który dana osoba jest uczulona. Rzadko, ale się zdarza, że pojawia się podrażnienie miejscowe i w miejsce tego podrażnienia może wejść infekcja.

Ciąża? To nie powód, żeby się nie kochać!

Ciąża to okres dużych zmian fizycznych w organizmie kobiety. Jak również zmian w życiu przyszłych rodziców. Wiele osób waha się, czy można uprawiać seks w trakcie ciąży i czy nie zaszkodzi to dziecku. Jakie jest zdanie ekspertów?

Oczywiście, że można, a nawet czasem się zaleca. Jednak zależy to też od tego, jak ta ciąża przebiega. Jeżeli ciąża jest obarczona wysokim ryzykiem poronienia, to zakazany jest zarówno sport, jak i współżycie. Gdy zaś ciąża przebiega prawidłowo, nie ma żadnych przeciwwskazań do uprawiania seksu w czasie jej trwania. Nie ma ryzyka uszkodzenia płodu w trakcie stosunku, gdyż jest on chroniony przez płyn owodniowy, owodnię i mięśnie macicy. Pomimo tego, seks powinien być bardziej czuły, delikatniejszy.

Svitlana Slyvchenko, Wirtualny Klub Medyczny Ann: Czy to prawda, że podczas ciąży można spodziewać się nowych doznań podczas współżycia?

Dr n. med. Szymon Bakalczuk, ginekolog, Uniwersytet Medyczny w Lublinie: Jest to bardzo indywidualne. Jeżeli ciąża jest oczekiwana przez oboje partnerów, to ich więź wzrasta. W związku z czym, jeżeli partner będzie się zachowywał adekwatnie do oczekiwań jego partnerki, to może ona spodziewać się nowych doznań podczas stosunku seksualnego. Również zmiany fizyczne towarzyszące ciąży same w sobie mogą również zintensyfikować doznania erotyczne. Jeżeli zaś ciąża była niechciana, to nie liczmy na to, że seks się poprawi.

Czytaj więcej w Wirtualnym Klubie Medycznym Ann:

Autor: Svitlana Slyvchenko, Wirtualny Klub Medyczny Ann.

ginekolog
Fot. Mariakray / Adobe Free Stock
0 Komentarzy

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *