Ból jądra powinien zaniepokoić. Jedna z przyczyn to nowotwór [ROZMOWA WIDEO]

Ból jądra powinien zaniepokoić. Jeśli w porę nie zareagujemy, może doprowadzić do martwicy. Przyczyny dolegliwości są zróżnicowane, ale niezależnie od źródła problemu – wymaga on konsultacji z lekarzem. O najczęstszych przyczynach bólu, jego rodzajach i badaniach, jakie przechodzi pacjent z bólem jądra, opowiedział w Ann specjalista urolog, Adrian Czekaj z Centrum Medycznego DCG we Wrocławiu.

Rak jądra to najczęstszy nowotwór złośliwy wśród młodych mężczyzn

Sara Gawrońska, Ann Asystent Zdrowia: Panie Doktorze, czy ból jądra powinien zaniepokoić?

Adrian Czekaj, lekarz urolog: Jak najbardziej tak. Na wstępie chciałbym uczulić wszystkich oglądających ten materiał, zwłaszcza mężczyzn, ale też ich partnerki, na to, żeby na jądra zwrócić większą uwagę, nie tylko wtedy, kiedy pojawia się ból.

Zwłaszcza w kontekście osób młodych, bo należy pamiętać o tym, że wśród młodych mężczyzn, do 40. roku życia, najczęstszym nowotworem złośliwym jest rak jądra, inaczej guz jądra. Jest to o tyle istotne, że można w bardzo łatwy sposób ten nowotwór wykryć. Mówiąc krótko, wystarczy te jądra regularnie sprawdzać. Mężczyźni powinni wyrobić sobie taki nawyk, żeby raz w miesiącu, pod prysznicem, gdy luźna jest moszna, zbadać jądra i sprawdzić, czy nie pojawiło się coś niepokojącego. W kontekście dzisiejszego tematu, należy pamiętać, że 10% nowotworów jądra objawia się bólem. Większość przebiega bez bólu. Dlatego tak ważne jest, żeby to samobadanie regularnie wykonywać.

A kiedy ten ból już się pojawi, jakie zazwyczaj jest jego podłoże?

Sam ból jest objawem niepokojącym. Jeżeli są jakiekolwiek wątpliwości co do jego pochodzenia, czyli nie jest to np. efekt tego, że mężczyzna w jakiejś pozycji te jądra delikatnie przycisnął i ciężko znaleźć wytłumaczenie bólu, to warto zasięgnąć porady urologa, ewentualnie androloga.

W 50% przypadków przyczyna bólu jest nieznana

Należy pamiętać o tym, że sam ból jądra wydaje się prostą rzeczą i lista potencjalnych przyczyn jest mocno ograniczona, a w rzeczywistości, nawet w 50% przypadków może nam się nie udać znaleźć przyczyny tego bólu.

Należy też rozróżnić, czy mówimy o bólu, który pojawił się nagle i ma ostry charakter, czy o bólu, który utrzymuje się od 3 miesięcy, pół roku lub pojawia się okresowo i mówimy o bólu, który ma znamiona bólu przewlekłego.

Zazwyczaj podłoże bólu ostrego i przewlekłego jest inne?

Przeważnie przyczyny się różnią. Rzeczywiście jest tak, że zupełnie inaczej wygląda zbieranie wywiadu i badanie lekarskie, czyli nastawione jest na szukanie innej przyczyny bólu.

Czytaj także: Poradnik Ann: Skręt jądra – bolesna dolegliwość, która wymaga leczenia

Podczas rozmowy specjalista wyjaśnił także:

  • Jakie są możliwe przyczyny bólu jąder?
  • Jak wygląda wizyta u urologa, kiedy pacjent zgłasza się z bólem jądra?
  • Jakie badania wykonuje lekarz, żeby znaleźć przyczynę bólu?
  • Kiedy należy zgłosić się niezwłocznie do lekarza?
  • Jakie są możliwości leczenia bólu jąder?
  • Jakie są prognozy na poszerzenie diagnostyki przyczyn bólu jądra?

O ekspercie: Lekarz Adrian Czekaj jest specjalistą w dziedzinie urologii w DCG we Wrocławiu. Z inicjatywy Centrum udziela wsparcia mężczyznom, którzy anonimowo zgłaszają wątpliwości z zakresu urologii, w zamkniętej grupie Męskie Sprawy. Należy też do zespołu Oddziału Urologii i Urologii Onkologicznej Szpitala WSSK we Wrocławiu.

Autorka: Sara Gawrońska, Ann Asystent Zdrowia

Rozmowy ze specjalistami znajdziesz w bezpłatnej aplikacji Ann Asystent Zdrowia oraz po zalogowaniu na stronie

Sprawdź więcej rozmów ze specjalistami w Ann:

0 Komentarzy

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *