Przepis na zdrowie Ann: Zakrzepica a lot samolotem [ROZMOWA WIDEO]

Zakrzepica to coraz popularniejszy problem zdrowotny. Jej rozwój może ograniczyć także możliwość podróżowania. O tym, dlaczego lot samolotem niesie niebezpieczeństwo dla pacjentów z zakrzepicą, rozmawialiśmy z chirurgiem naczyniowym i flebologiem. Doktor Marcin Kucharzewski z Europejskiego Centrum Flebologii w Katowicach wyjaśnia, jak przygotować się do lotu, co robić w jego trakcie oraz po wyjściu z samolotu, jeśli mamy zakrzepicę. Sprawdź, kto powinien zgłosić się do lekarza przed podróżą!

Zobacz całą rozmowę: Zakrzepica a lot samolotem

Zakrzepica i lot? To może być bardzo niebezpieczne!

Sara Gawrońska, Ann Asystent Zdrowia: Jeśli mamy zakrzepicę, to podróż samolotem może być niebezpieczna?

dr n. med. Marcin Kucharzewski: Jeśli mamy zakrzepicę i to jest świeża zakrzepica, to podróż samolotem może być bardzo niebezpieczna. Może ona nasilić objawy tej zakrzepicy, a dodatkowo sam lot samolotem jest takim momentem, w którym mamy bardzo utrudniony dostęp do służby zdrowia i pomocy lekarskiej. A nawet jeśli na pokładzie znajduje się lekarz, to możliwości udzielenia pomocy są znacznie ograniczone i potrzebny jest czas na dotarcie na lotnisko, na wylądowanie. Na pewno pacjentom ze świeżą zakrzepicą odradzam loty samolotem przynajmniej do miesiąca od wystąpienia zakrzepicy, czasami dłużej. Dla osób, które przebyły zakrzepicę, te loty samolotem szczególnie długodystansowe, nie są wskazane. Nie można powiedzieć, że w ogóle nie mogą latać samolotem, natomiast na pewno w bardzo ograniczonym zakresie i pod pewnymi warunkami.

Co może stać się najgorszego, jeśli pacjent z zakrzepicą zdecyduje się na podróż samolotem bez konsultacji z lekarzem?

Co może stać się najgorszego? Może dojść do śmierci w wyniku tej zakrzepicy. Mechanizm jest taki, że skrzepliny, które tworzą się w żyłach, mogą się z tych żył oderwać, prądem krwi przepłyną przez serce, dotrą do krążenia płucnego i zatkają to krążenie płucne. Wtedy dojdzie do tzw. ostrej zatorowości płucnej. Szczególnie jeżeli jest to masywna zakrzepica, to będzie skutkowało dużą objętością tych skrzeplin, które będą się odrywały, a to może doprowadzić do zatrzymania krążenia i śmierci.

Więcej rozmów ze specjalistami znajdziesz w bezpłatnej aplikacji Ann!

Jak przygotować się do podróży?

Przejdźmy może do tego, jak przygotować się do podróży, kiedy wiemy, że dotyczy nas zakrzepica i planujemy wyjazd. Czy każdorazowo powinniśmy zgłosić się do specjalisty?

Jeśli planujemy podróż samolotem, w pierwszej kolejności musimy się zastanowić, jak długi to będzie lot. Krótkie loty (poniżej 4 godzin) niosą niewielkie ryzyko wystąpienia zakrzepicy i przygotowanie do nich będzie inne niż do lotu przez Atlantyk lub do krajów dalekiego wschodu, które będą trwały nawet kilkanaście godzin. Na krótki lot samolotem wystarczy pamiętać o tym, żeby osoby, które już miały zakrzepicę, żeby kontynuowały przyjmowanie leków, żeby odpowiednio się nawodnić, założyć luźną odzież (mogą być getry, luźne spodnie) i ewentualnie założyć profilaktycznie podkolanówki uciskowe, które będą wspomagały przepływ krwi w nogach. Jeśli będziemy mieć jakiekolwiek wątpliwości, czy nasze przygotowanie jest właściwe, oczywiście do lekarza należy się zgłosić.

W przypadku długich lotów ta wizyta u lekarza jest bardzo wskazana. Dotyczy to zarówno osób, które miały zakrzepicę, leczone są z jej powodu, albo u których to leczenie zostało przerwane, ale też osób, które do tej pory nie miały zakrzepicy, a taki lot planują. Taki kilkunastogodzinny lot obarczony jest większym ryzykiem i tutaj odpowiednie przygotowanie i rozważenie czynników ryzyka oraz zastosowanie profilaktyki może u takich osób być wskazane.

O tym pamiętaj podczas lotu

A co jeśli już jesteśmy na pokładzie samolotu? Jest coś, o co powinniśmy zadbać w trakcie podróży?

Musimy pamiętać o tym, żeby przyjmować odpowiednią ilość płynów. Mówi się o wypijaniu 1 szklanki co godzinę. Mówimy tu o płynach obojętnych, o wodzie, nie o kawie i alkoholu. Są one, jeśli chodzi o profilaktykę zakrzepicy, można powiedzieć, płynami zakazanymi.

Dodatkowo możemy zacząć spacerować po samolocie. Jeśli personel z różnych względów wyda nakaz zapięcia pasów i niewstawania z miejsca, możemy wykonywać proste ćwiczenia stopami, napinając mięśnie łydek, próbując stawiać stopy na palcach i na piętach, ruszać i krążyć nogami, podnosić i opuszczać stopę do góry, aby wzmacniać przepływ krwi, który jest upośledzony przez siedzenie w niewygodnej, ciasnej pozycji w samolocie.

W trakcie rozmowy specjalista mówił także o tym:

  • Jak często wstawać z miejsca w samolocie?
  • Co zrobić po wyjściu z samolotu?
  • Jak pomóc współpasażerowi z zakrzepicą w trakcie lotu?
  • Jak rozpoznać objawy zakrzepicy?
  • Jak długo utrzymuje się ryzyko zakrzepicy po locie?

Zobacz całą rozmowę: Zakrzepica a lot samolotem

Autorka: Sara Gawrońska, Ann Asystent Zdrowia

Zaciekawił Cię nasz artykuł? Sprawdź więcej rozmów z ekspertami w Ann:

0 Komentarzy

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *