Co testosteron ma wspólnego z andropauzą? Hormony mają znaczenie [WEBINAR]

Trzy najbardziej charakterystyczne symptomy świadczące o niskim poziomie testosteronu to: obniżenie libido, spadek jakości wzwodów i spadek częstotliwości lub jakości wzwodów porannych – w Klubie Dyskusyjnym Ann mówił dr n. med. Łukasz Kupis. Przyczyny andropauzy, metody jej opóźniania oraz leczenia poznasz dzięki rozmowie ze specjalistą w Ann.

Polskie Towarzystwo Menopauzy i Andropauzy definiuje andropauzę jako okres w życiu mężczyzny, który następuje po pojawieniu się niedoborów hormonów androgennych: testosteronu, DHEA (dihydrotestosteronu), hormonu wzrostu, melatoniny. W przypadku mężczyzn trudniej zauważyć pierwsze objawy przekwitania, ponieważ pojawiają się stopniowo.

Temat jest bardzo ważny – andropauza doczekała się nawet swojego dnia. Światowy Dzień Menopauzy i Andropauzy obchodzimy 18 października.

Najczęstsze przyczyny andropauzy

Aleksandra Zalewska – Stankiewicz, Ann Asystent Zdrowia: Jakie są przyczyny andropauzy?

Dr n. med. Łukasz Kupis : Przede wszystkim za andropauzę odpowiedzialne są czynniki genetyczne – na te mężczyzna nie ma wpływu. Podobnie jak na czynniki wiekowe. Za to samodzielnie może wpłynąć na styl swojego życia. Nadużywanie alkoholu, nieodpowiednia dieta, brak aktywności fizycznej, palenie papierosów – to wszystko może spowodować natężenie objawów andropauzy.

Jakie są objawy andropauzy?

Aby stwierdzić andropauzę, zwykle próbujemy połączyć objawy, które zgłasza nam pacjent, z poziomem jego testosteronu. Trzy najbardziej charakterystyczne symptomy świadczące o niskim poziomie testosteronu to: spadek libido, spadek jakości wzwodów i spadek częstotliwości i jakości wzwodów porannych. O andropauzie może też świadczyć wiele mniej specyficznych objawów.

Jakich?

Spadek napędu życiowego i koncentracji, senność, przewlekłe zmęczenie, zaburzenia snu, zmiana kompozycji ciała, przybieranie na wadze.

Leczenie andropauzy

Czy andropauzę się leczy?

Jeśli występują objawy, które powodują spadek jakości życia naszego pacjenta i połączymy je ze zbyt niskim poziomem testosteronu dla danego mężczyzny, to zaczynamy rozmawiać na temat leczenia. Najpierw próbujemy znaleźć przyczynę, dlaczego poziom testosteronu danego pacjenta jest niższy dla jego wieku.

Inne wątki poruszone podczas rozmowy:

  • Jakiej grupy wiekowej dotyczy andropauza?
  • Co takiego dzieje się w organizmie, że dochodzi do andropauzy? 
  • Andropauza a płodność/ funkcje reprodukcyjne.
  • Jak dbać o właściwy poziom testosteronu?
  • Czy można zatrzymać albo odwlec proces andropauzy, dbając o siebie we właściwy sposób?
  • Kto i dlaczego powinien sprawdzić poziom testosteronu? Jakie inne badania powinien wykonać mężczyzna?

O ekspercie:

Dr n. med. Łukasz Kupis – doktor nauk medycznych, androlog kliniczny, specjalista urolog FEBU (Fellows of the European Board of Urology). Zajmuje się płodnością męską i jej leczeniem. Jest również mikrochirurgiem.

Rozmawiała Aleksandra Zalewska – Stankiewicz, Ann Asystent Zdrowia

Przeczytaj, posłuchaj bezpłatnie w aplikacji Ann Asystent Zdrowia lub po zalogowaniu na stronie:

0 Komentarzy

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *