Przepis na zdrowie Ann: Dna moczanowa ma różne twarze [ROZMOWA WIDEO]

Dna moczanowa, zwana też podagrą, artretyzmem czy skazą moczanową, to bardzo dokuczliwe zapalenie stawów. Jak się objawia i co przynosi ulgę w ataku dny moczanowej? O tym w cyklu „Przepis na zdrowie Ann” rozmawiamy z lek. Agatą Skwarek – Szewczyk, specjalistą chorób wewnętrznych i reumatologii.

Dna moczanowa – diagnoza

Aleksandra Zalewska – Stankiewicz, Ann Asystent Zdrowia: Na czym polega trudność w diagnozowaniu dny moczanowej?

Lek. Agata Skwarek – Szewczyk: Dna moczanowa to zapalenie stawu wywołane przez odkładanie się kryształków moczanu sodu.  Kryształki odkładają na stawach, ale też w innych narządach. Stanem, który predysponuje do odkładania się kryształków moczanu sodu, jest hiperurykemia.  Stwierdzenie hiperurykemi, czyli podwyższonego stężenie kwasu moczowego, nie jest równoznaczne z  rozpoznaniem dny moczanowej. Podejrzenie dny wysuwamy dopiero wtedy, gdy  u pacjenta wystąpi wspomniane przeze mnie zapalenie stawu.

Lekarz pierwszego kontaktu może zdiagnozować dnę?

Niekoniecznie. Złotym standardem diagnostycznym pozostaje stwierdzenie sfagocytowanych kryształów moczanów sodu w płynie stawowym pobranym ze stawu objętego zapaleniem. Taką możliwość mają wyłącznie ośrodki specjalistyczne. Lekarzom rodzinnym brakuje więc możliwości diagnostycznych. Poza tym pamiętajmy, że dna moczanowa nie zawsze przebiega typowo. Podczas napadu dny moczanowej stężenie kwasu moczowego może być prawidłowe, co może być mylące i spowodować, że właściwa diagnoza nie zostanie postawiona.

Objawy dny moczanowej

Jakie są typowe objawy dny moczanowej?

Kryształki odkładają się w stawach, doprowadzając do ich zapalenia. Zajęty staw ulega destrukcji. Najbardziej charakterystyczny jest ból w okolicy zajętego stawu. Pacjenci określają go jako „rwanie”. Nie mogą zgiąć  zajętego stawu, utykają. Poza tym zwykle staw jest ucieplony, a  skóra nad jego powierzchnią  jest napięta. Najłatwiej rozpoznać zapalenie w dużym palcu stopy.

A jakie są mniej charakterystyczne objawy?

Kryształki mogą odkładać się też w innych narządach. Mogą tworzyć guzki dnawe. Czasem pacjentów rozpoznajemy po guzkach na małżowinach usznych.

Jakie stawy na moczanowa atakuje najczęściej?

Mogą to być różne stawy, jednak najczęściej dna zajmuje pierwszy staw środstopno – paliczkowy, czyli paluch. Może też zajmować stawy skokowe czy łokciowe. Nieleczona dna moczanowa prowadzi do poważnych konsekwencji.

Podczas rozmowy specjalistka wyjaśniła także:

  • U kogo dna moczanowa występuje częściej – u kobiet czy mężczyzn?
  • Czy dna jest osobną jednostką chorobową czy najczęściej towarzyszy innym chorobom?
  • Przyczyny dny moczanowej – styl życia czy także genetyka?
  • Leczenie dny moczanowej – do jakiego specjalisty się wybrać, podstawowe zalecenia.

O ekspertce:

lek. Agata SkwarekSzewczyk – specjalista chorób wewnętrznych i reumatologii. Obecnie pracuje jako starszy asystent w Klinice Chorób Wewnętrznych i Endokrynologii Centralnego Szpitala Klinicznego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego przy ul. Banacha.

Współautorka wielu publikacji w zakresie zaburzeń gospodarki wapniowo-fosforanowej.

Specjalizację odbywała w Klinice Wczesnego Zapalenia Stawów Narodowego Instytutu Reumatologii i Geriatrii w Warszawie. Prywatnie mama dwóch synów.

Rozmawiała: Aleksandra Zalewska – Stankiewicz, Ann Asystent Zdrowia

Rozmowy ze specjalistami znajdziesz w bezpłatnej aplikacji Ann Asystent Zdrowia oraz po zalogowaniu na stronie

Sprawdź więcej rozmów ze specjalistami w Ann:

0 Komentarzy

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *