Choroby weneryczne: co o nich wiesz? [QUIZ ANN]

Choroby weneryczne uważa się za choroby wyjątkowo wstydliwe. O nich prawie się nie mówi, a przy tym liczba chorych jest zatrważająco wysoka. Wpływa na to przede wszystkim rozwiązłość seksualną oraz brak używania prezerwatyw. Którą chorobą weneryczną i w jaki sposób można się zarazić oraz jakie te choroby dają objawy? Sprawdź swoją wiedzę w Quiz Ann! Życzymy udanej zabawy!

Pobierz bezpłatną aplikację Ann Asystent Zdrowia, rozwiązuj quizy i odbieraj nagrody!

Zaczynamy! Przed Tobą 10 pytań! Powodzenia!

Która choroba przenoszona drogą płciową występuje najczęściej?

Fot. Shutterstock
Dobrze! Źle!

Chlamydioza jest jedną z najczęstszych chorób przenoszonych drogą płciową. Ma ona podłoże bakteryjne. Statystyki pokazują, że około 80% kobiet nie wie, że jest zakażone chlamydiami i dowiadują się o tym dopiero, kiedy dochodzi do powikłań.

Jaka z tych chorób jest wywołana bakterią?

Fot. Shutterstock
Dobrze! Źle!

Rzeżączka to choroba przenoszona drogą płciową wywoływana przez bakterie dwoinki rzeżączki. Bakterie te mogą powodować m.in. zapalenie szyjki macicy u kobiet, zapalenie cewki moczowej u kobiet i u mężczyzn, a także infekcje gardła i odbytu.

Które patogeny mogą wywołać choroby weneryczne?

Fot. Shutterstock
Dobrze! Źle!

Choroby weneryczne mogą być wywołane przez bakterie, pierwotniaki i grzyby, wirusy, a także pasożyty.

Pierwszym objawem jakiej choroby jest owrzodzenie?

Fot. Shutterstock
Dobrze! Źle!

Pierwszym objawem jest owrzodzenie tzw. objaw pierwotny, które pojawia się w miejscu, gdzie te bakterie weszły do naszego organizmu. W zależności od rodzaju kontaktu seksualnego ranka może się pojawić w okolicach narządów płciowych, ust, w jamie ustnej, a także w okolicy odbytu i w odbytnicy – mówi w rozmowie z Ann dr n. med. Dorota Nowicka, specjalista dermatolog – wenerolog z Kliniki Dermatologii i Wenerologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego oraz właścicielka Kliniki DerWena.

Jaką chorobą jest wrzód weneryczny?

Fot. Shutterstock
Dobrze! Źle!

Wrzód weneryczny znacznie częściej występuje u mężczyzn niż u kobiet. Przyczyną jego powstania są bakterie Haemophilus ducreyi.

Ten wirus może przyczynić się do rozwoju raka szyjki macicy. Od kilkunastu lat na rynku dostępne są szczepionki przeciwko najpopularniejszym typom tego wirusa.

Fot. Shutterstock
Dobrze! Źle!

Wirus HPV nazywany jest inaczej wirusem brodawczaka ludzkiego. Odpowiada on za rozwój raka szyjki macicy, raka odbytu, a także raka sromu.

Weneryczną chorobą pasożytniczą jest?

Fot. Shutterstock
Dobrze! Źle!

Wszawica łonowa jest choroba pasożytnicza, w przebiegu której w okolicach intymnych, a mianowicie na włosach łonowych pojawiają się wszy. Przypadłość ta może dotknąć nawet małych dzieci. Kolejną weneryczną chorobą pasożytniczą jest świerzb okolic intymnych.

"Mięsożerna" choroba weneryczna to?

Fot. Shutterstock
Dobrze! Źle!

Donowanoza nazywana jest "mięsożerną" chorobą weneryczną, ponieważ prowadzi do stopniowego niszczenia tkanki narządów płciowych.

Czym leczy się większość bakteryjnych chorób wenerycznych, np. kiłę?

Fot. Shutterstock
Dobrze! Źle!

W leczeniu większości bakteryjnych chorób wenerycznych wykorzystuje się antybiotyki, np. penicyliny, tetracykliny, makrolidy, cefalosporyny. Krętek blady, który wywołuje kiłę, jest wrażliwy na penicylinę, czyli pierwszy antybiotyk.

W jaki sposób można zarazić się wirusem HIV?

Fot. Shutterstock
Dobrze! Źle!

HIV przenosi się przez kontakt z krwią zakażonej osoby i z wydzielinami takimi jak sperma, płyn preejakulacyjny, wydzielina z pochwy, jeśli zetkną się one z uszkodzonym naskórkiem czy błoną śluzową. W ponad 90% przypadków do zakażenia HIV dzieci dochodzi w czasie ciąży, porodu i karmienia piersią.

Choroby weneryczne: co o nich wiesz? [QUIZ ANN]
Jest całkiem nieźle!
Świetnie! Znasz kilka odpowiedzi, ale mniej niż połowę poprawnych! Czytaj częściej www.Ann-Zdrowie.pl i wzbogacaj swoją wiedzę na bieżąco!
Bardzo dobry wynik!
Znasz większość poprawnych odpowiedzi na temat chorób wenerycznych! Zostań z nami, czytaj www.ann-zdrowie.pl i dowiedz się jeszcze więcej.
BRAWO!
Wow! Jesteś prawdziwym ekspertem bądź ekspertką! Wiesz naprawdę wiele na temat chorób wenerycznych. Czytaj www.Ann-Zdrowie.pl, żeby wiedzieć jeszcze więcej!

Udostępnij swój wynik

Rozwiązuj quizy w aplikacji Ann Asystent Zdrowia i odbieraj nagrody! Sprawdź wszystkie możliwości Ann w swoim telefonie za darmo!

Sprawdź swoją wiedzę w innych Quizach:

0 Komentarzy

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *