Udar mózgu. Pierwsza pomoc

Udar mózgu to stan bezpośredniego zagrożenia życia. Przyczyną jest nagłe zatrzymanie dopływu krwi do mózgu. Ann podpowiada jak udzielić pierwszej pomocy przy udarze mózgu. Udar mózgu co roku dotyka ok. 90tys. Polaków. Jest to trzecia najczęstsza przyczyna zgonów w Polsce oraz najczęstszy powód trwałej niesprawności u osób powyżej 40 roku życia. W wielu przypadkach szybka pomoc ratuje życie pacjentów.

  • Jak rozpoznać udar mózgu? Pierwsze objawy pojawiają się nawet kilka dni wcześniej.
  • Wykonanie prostego testu pozwala szybko sprawdzić podstawowe objawy udaru mózgu. Podpowiadamy na co zwrócić uwagę.
  • Udzielenie szybkiej pomocy może uratować komuś życie. W przypadku udaru mózgu czas ma znaczenie.
  • Podstawowe zasady udzielania pomocy przy udarze mózgu. Każdy może je wykonać. Jak?
  • Przeczytaj cały artykuł i dowiedz się jak możesz pomóc i udzielić pierwszej pomocy osobie u której wystąpi udar mózgu.

Cały artykuł dostępny za darmo wyłącznie w aplikacji Ann Asystent Zdrowia. Do pobrania bezpłatnie w Google Play i App Store.

Udar mózgu: jak rozpoznać

W przypadku udaru mózgu, liczy się każda minuta. Im krótszy czas od wystąpienia pierwszych objawów do otrzymania leczenia, tym większe szanse na przeżycie i lepsze rokowania ma pacjent. Dlatego bardzo ważne jest szybko zauważyć objawy. Do objawów udaru mózgu zalicza się: krótkotrwała utrata przytomności, paraliż lub osłabienie jednej strony ciała, bełkotliwa mowa, brak orientacji w czasie i miejscu, a także ból głowy i czasami wymioty.

Jeśli podejrzewasz, że ktoś w Twojej obecności może mieć udar, działaj szybko i sprawdź:

U – utrudniona mowa. Poproś o powtórzenie prostej frazy. Czy mowa jest niewyraźna lub dziwna?

D – dłoń opadnięta. Poproś osobę, aby podniosła obie ręce. Czy jedna ręka opada w dół? A może nie może podnieść jednej ręki?

A – asymetria ust. Poproś tę osobę, aby się uśmiechnęła. Czy opadnie jedna strona twarzy?

R – rozmazane widzenie. Spytaj, czy widzi wyraźnie – czytamy na stronie Ministerstwa.

Warto podkreślić, że aby jak najszybciej ratować mózg, wykonanie tego testu powinno zająć maksymalnie 10 sekund.

Udar mózgu: pierwsza pomoc

Bardzo istotne jest, aby każdy, a szczególnie osoby z grup ryzyka i ich bliscy, umiał dostrzec objawy sugerujące udar mózgu. Jeżeli podejrzewamy, że osoba może mieć udar mózgu, musimy niezwłocznie wezwać służby ratownictwa medycznego. Należy zadzwonić na numer 112 lub 999 i poinformować o występujących dolegliwościach oraz podejrzeniu udaru. Następnie powinniśmy ułożyć chorego w pozycji leżącej z tułowiem uniesionym około 30–40 cm. Jeżeli poszkodowany jest nieprzytomny, należy ułóżyć go w pozycji bezpiecznej – osoba musi leżeć na boku, mając równocześnie drożne drogi oddechowe, czyli głowę odchyloną do tyłu. Nie wolno podawać żadnych leków, jak również jedzenia i picia.

W przypadku, jeżeli poszkodowany straci przytomność, trzeba go zbadać i – jeśli nie oddycha – rozpocząć resuscytację krążeniowo-oddechową. Jeśli to możliwe, należy najdokładniej ustalić godzinę pojawienia się pierwszych objawów udaru mózgu, utraty przytomności, żeby później móc ją przekazać ratownikom.

Autor: Svitlana Slyvchenko, Ann Asystent Zdrowia

Czytaj więcej w Ann:

0 Komentarzy

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *