Seniorzy, narzekacie na ciężkie kontuzje po wypadkach? Temu można łatwo zapobiec!

Pani Eleonora nigdy nie poświęcała zbyt wiele uwagi wybojom na chodnikach czy też dywanikom leżącym na podłodze jej mieszkania. Ale po tym jak 75-latka upadła i złamała miednicę podczas wysiadania z samochodu, zaczęła nagle zauważać wiele niebezpieczeństw, które mogą spowodować jej upadki. Jak temu zaradzić i jak dbać o zdrowie? Seniorzy, mamy apel do was – mamy nadzieję, że dokładnie przeczytacie nasz artykuł i wyciągniecie odpowiednie wnioski!

Seniorzy, pamiętajcie – upadek to nie wyrok!

– Nigdy nie spodziewałabym się, że w ten sposób doznam tak poważnego urazu, dopóki się to nie stało – powiedziała pani Eleonora po wyżej wspomnianym. Ale ona nie jest w tym sama. Według wielu badań jeden na trzech seniorów w wieku powyżej 65 lat, upada co najmniej raz w roku. 10 procent z tych osób na wskutek takiego zdarzenia łamie kość lub narzeka na zwichnięty staw.

Po trzech miesiącach leżenia w łóżku i żmudnej rehabilitacji pani Eleonora stopniowo wraca do swoich codziennych zajęć. Wróciła do swojej pracy wolontariackiej w miejscowym szpitalu i może już wreszcie poruszać się po mieście. Mimo wszystko pani Eleonora może być jedną z tych kobiet, które mają nieco więcej szczęścia od innych. Prawie połowa seniorów z naszego kraju, która doznaje poważnego urazu, później już nigdy nie wraca do pełni zdrowia. Wielu seniorów z powodu kontuzji traci też zdolność do samodzielnego funkcjonowania do końca życia. Dlatego też kluczem wydaje się być znalezienie recepty i przyczyny takiego stanu rzeczy.

Miej zawsze zdrowie w kieszeni z aplikacją Ann Asystent Zdrowia.

Zdrowy rozsądek podpowiada, że upadki seniorów są w głównej mierze wynikiem zagrożeń czyhających na nich w domu, takich jak śliska podłoga w łazience lub słabo oświetlone klatki schodowe. Badania wykazują jednak, że tego typu zagrożenia nie wpływają na liczbę upadków seniorów. Osobiście byłem mocno zaskoczony takim wynikiem badań, ponieważ wydaje się być to sprzeczne z konwencjonalną mądrością. Takie są jednak fakty i trudno z tym polemizować. Zdrowie człowieka i konsekwencje związane z danym wypadkiem w głównej mierze zależą od tego, jak często i w jaki sposób upadamy. Słabe mięśnie nóg, kiepski wzrok i leki naruszające równowagę mogą narazić osoby starsze na ryzyko upadku. Seniorzy powinni zapytać w takich przypadkach swoich lekarzy o możliwość obniżenia dawek niektórych codziennych leków – takich jak tabletki nasenne, leki przeciwdepresyjne czy leki na nadciśnienie, które mogą zaburzać poczucie równowagi.

Wzmacnianie mięśni to podstawa

Kluczem do zapobiegania upadkom wydaje się być zatem utrzymywanie siły mięśni u osób starszych poprzez regularne ćwiczenia. Wiele osób starszych boi się kontuzji, przez co ogranicza swoją aktywność. To jednak może rozpocząć pewnego rodzaju spiralę spadkową – seniorzy paradoksalnie powinni właśnie ćwiczyć, aby być w pełni formy. Przekonuje o tym chociaży trener personalny Adrian Kaczmarski, który na co dzień zajmuje się rozpisywaniem diet i przeprowadzaniem treningów także dla osób starszych.

– Moim podopiecznym w starszym wieku zalecam przede wszystkim wzmacnianie mięśni nóg poprzez trening siłowy. Świetnie sprawdzi się tutaj także tai chi, czyli spokojna forma chińskich sztuk walki, która, jak wykazano, zmniejsza częstotliwość upadków, dzięki regularnemu ćwiczeniu równowagi i siły. W zapobieganiu upadku ważny jest też odpowiedni dobór obuwiapolecam szczególnie wybór butów płaskich, które nieco zminimalizują ryzyko urazów –  podkreślił nasz ekspert w rozmowie z Wirtualnym Klubem Medycznym Ann.

Wiadomym jest jednak, że nie zawsze można uniknąć urazu. Dlatego też szczególnie ważne jest, aby osoby starsze spożywały dużo pokarmów bogatych w witaminy i przyjmowały suplementy zawierające wapń w celu utrzymania silnych kości. Pamiętajcie, na aktywność fizyczną nigdy nie jest za późno!

Autor: Sebastian Kaniewski / Wirtualny Klub Medyczny Ann

Czytaj więcej w Ann:

seniorzy
Fot. Fundacja „Mój czas dla seniora” w Jaworznie
0 Komentarzy

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *