Rodzic z niepełnosprawnością taki sam jak inni? Tak wygląda rodzicielstwo OZN [WEBINAR]

Autorka: Dorota Kuźnik, Ann Asystent Zdrowia

Zanim na świat przyjdzie dziecko, przyszli rodzice słuchają, jak to będzie strasznie ciężko i trudno. Kiedy do tej perspektywy dochodzi jeszcze druga pt. „Jak ty sobie dasz radę? W końcu sam/a masz problemy”, wiele osób zaczyna się zastanawiać, czy faktycznie rodzicielstwo ma w ogóle sens. Mama 13-letniego Maksa Beata Siedlecka i tata 3-letniego Staszka Michał Sałkowski opowiedzieli, jak wygląda bycie rodzicem z niepełnosprawnością.

Tata, który niepełnosprawność ma od zawsze

Michał z niepełnosprawnością żyje od dziecka. Ma czterokończynowe porażenie dziecięce i jako osoba w pełni świadoma swoich problemów zdecydował się z żoną na dziecko.

Jak zaznacza, żeby nie było żadnych wątpliwości, udali się wspólnie do genetyka, który odpowiedział na wszystkie ich pytania. Wyjaśnia, że oboje chcieli wiedzieć i być pewni, czy nie podejmują dodatkowego ryzyka.

Życie pisze jednak własne scenariusze i napisało taki, że po kilku miesiącach od narodzin syna, Michałowi wypadł błędnik. Jak wyjaśnia, od tego czasu jego problemy, szczególnie te związane z mobilnością dość mocno się posunęły, a to stało się sporą przeszkodą w sprawowaniu opieki nad synem.

Jak tłumaczy Michał, ta sytuacja dokładnie pokazuje nie tylko to, jak bardzo nie jesteśmy w stanie przewidzieć swojego życia, ale też jak ogromne zaufanie i wsparcie musimy mieć w partnerze, kiedy podejmujemy decyzję o dziecku.

Dodaje, że jego żona przyjmuje to bardzo dzielnie każdego dnia, ale ma świadomość, że to wielkie wyzwanie.

Rodzic z niepełnosprawnością a wsparcie w dzieciach

Bycie rodzicem z niepełnosprawnością, to spore wyzwanie także, gdy ma się starsze dziecko. Tak jest w przypadku Beaty, która na wózku inwalidzkim jeździ od trzech lat. Wówczas została ofiarą wypadku samochodowego.

Niepełnosprawność pokazała jej, jak wielkie wsparcie można mieć w dziecku. Jak wyjaśniła podczas rozmowy z Ann, jej syn musiał przestawić się na zupełnie inne życie, a mimo to dał radę. Jest dla niej wsparciem i pomocą, której tak bardzo potrzebowała.

Podczas rozmowy poruszyliśmy także tematy:

  • Decyzja o dziecku, gdy jest się osobą z niepełnosprawnością (OZN)
  • Rola partnera w wychowaniu i podział obowiązków
  • Odnalezienie się w roli rodzica, gdy jest się OZN
  • Rodzicielstwo po wypadku
  • Stosunek społeczeństwa do rodziców z niepełnosprawnościami
  • Wsparcie rodziców z niepełnosprawnościami, które możemy wprowadzić w swoim życiu, jako pełnosprawni

Serwis / aplikacja Ann dokłada wszelkich starań, aby treści składające się na zawartość serwisu były ścisłe i poprawne. Prezentowana treść jest dostarczana jedynie w celach informacyjnych lub edukacyjnych. W żadnym zakresie nie zastępuje i nie może być utożsamiana z konsultacją czy poradą lekarską.

Czytaj więcej w Ann:

0 Komentarzy

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *