Rak płuc na początku nie daje objawów [ROZMOWA WIDEO]

– Rak płuc w początkowym stadium nie daje objawów i to jest bardzo zdradliwe. Dlatego tak ważne jest, abyśmy regularnie poddawali się rutynowemu prześwietleniu klatki piersiowej – mówi lek. Iwona Witkiewicz – specjalista chorób płuc, kierująca oddziałem gruźlicy i chorób płuc w Szpitalu Wojewódzkim w Szczecinie.

Zobacz całą rozmowę: Rak płuc

Przyczyny raka płuc

Aleksandra Zalewska–Stankiewicz, Ann Asystent Zdrowia: Pani Doktor, jakie są główne przyczyny raka płuca –  te, na które mamy wpływ i te, na które wpływu nie mamy?

Lek. Iwona Witkiewicz: Przyczyn chorób płuc jest bardzo dużo. Natomiast główną przyczyną raka płuc jest palenie tytoniu, nie tylko papierosów, ale też fajek czy cygar. Na te zachowania pacjent ma wpływ. Wiem, że jest trudno rzucić palenie. Ale badania prowadzone na całym świecie mówią, że 80-90 procent pacjentów zachorowała na nowotwór płuca właśnie dlatego, że palili. Wpływ ma również to ile palimy, jak długo i jaką ilość.

A zanieczyszczenia środowiska? Również mają wpływ?

Z pewnością wywołują one choroby płuc, ale gdybyśmy mieli szczegółowo przeanalizować przyczyny raka płuc, to zanieczyszczenia środowiskowe stanowią tylko 1 procent. Trochę większy wpływ (około 10 procent) mają zanieczyszczenia zawodowe, czyli np. praca z azbestem czy z niklem.

A czynniki genetyczne?

Też mają wpływ, ale w raku płuc nie są tak dokładnie przebadane. O ile w raku sutka czy jajnika jest ewidentne, że jeżeli jesteśmy nosicielkami pewnego genu, to możemy się spodziewać konkretnego typu nowotworu. Tak ścisłej zależności nie stwierdzono w przypadku raka płuca. Ale jeśli wiemy, że raka płuca miał np. nasz ojciec czy dziadek, to tym bardziej trzeba rzucić palenie.

Rak płuc – jak się diagnozuje?

Jak diagnozuje się raka płuc – czy RTG klatki piersiowej wszystko nam powie?

Metod jest wiele, ale pierwszym badaniem przesiewowym jest RTG klatki piersiowej. Wiele lat temu, gdy istniało duże prawdopodobieństwo zachorowania na gruźlicę, takie badania Polacy mieli przeprowadzane co roku. Wówczas wykrywalność raka była większa. Niestety, dziś regularnie na badanie RTG chodzą tylko określone grupy zawodowe, np. nauczyciele.

A rak płuc nie daje konkretnych objawów?

Na początku nie daje objawów i to jest bardzo zdradliwe. Dlatego tak ważne jest, abyśmy regularnie poddawali się rutynowemu prześwietleniu klatki piersiowej. Co roku robimy przegląd samochodu i nikogo to nie dziwi. Wiemy, że jest to ważne ze względu na nasze bezpieczeństwo. Tak samo istotne jest badanie RTG – jeśli nie wykonujemy go regularnie, narażamy swoje zdrowie i życie.

Pozostałe zagadnienia, które poruszyliśmy podczas rozmowy:

  • Objawy raka płuc
  • Rak rakowi nierówny. Który jest najgroźniejszy?
  • W jakim stadium najczęściej są nowotwory, które diagnozuje się u pacjentów?
  • Czy rak płuc to wyrok?
  • Metody leczenia?
  • Młodzi ludzie a nowotwory płuc.

Lek. Iwona Witkiewicz

O ekspertce:

lek. Iwona Witkiewicz – specjalista chorób płuc, kierująca oddziałem gruźlicy i chorób płuc w Szpitalu Wojewódzkim w Szczecinie. Konsultantka wojewódzka ds. chorób płuc województwa zachodniopomorskiego.

Rozmawiała: Aleksandra Zalewska-Stankiewicz

Zobacz całą rozmowę: Rak płuc

Więcej ciekawych rozmów w Ann:

0 Komentarzy

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *