Kamień milowy w diagnostyce i paliatywnym leczeniu raka płuc

Kriobiopsja to nowoczesna procedura przydatna w diagnostyce i paliatywnym leczeniu nowotworów płuc. Pomysł jest prosty – działa jak przyklejanie języka do sopla lodu, jednakże w tym przypadku wprowadzana jest za pomocą bronchoskopu sonda do drzewa oskrzelowego, która na żądanie może być schłodzona do bardzo niskich temperatur.  Powoduje to przyklejanie się zimnej sondy do tkanki guza w kilka sekund. Taki zabieg, po raz pierwszy na Podlasiu, miał miejsce 28.01.2022 roku w II Klinice Chorób Płuc i Gruźlicy Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Białymstoku pod czujnym okiem dr hab. n. med. Jarosława Pieroga z Samodzielnego Publicznego Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Szczecinie.

Leczenie raka płuc stanie się prostsze dzięki lekarzom z Białegostoku?

Dotychczas w diagnostyce nowotworów płuc w większości polskich ośrodków wykonywano bronchofiberoskopię i pobierano wycinek guza za pomocą szczypczyków. Zabieg taki mógł być stosowany wyłącznie w celach diagnostycznych, bez możliwości udrożnienia zatkanego przez guz oskrzela.

Wadą takiego postępowania była nie zawsze satysfakcjonująca ilość i jakość materiału do badania, a także większe ryzyko krwawienia. Korzystając z nowej metody, ryzyko wystąpienia wspomnianych zdarzeń niepożądanych jest znacząco mniejsze.

Do pionierskiego zabiegu zakwalifikowano trzech pacjentów – dwóch do leczenia paliatywnego, trzeciego do diagnostyki guza z trudno dostępnym umiejscowieniem. Jest to początek nowego rozdziału w rozwoju pulmonologii podlaskiej, który otwiera drzwi do szybszego i skuteczniejszego leczenia oraz diagnozowania nowotworów płuc.

Autor: Sebastian Kaniewski / Ann Asystent Zdrowia. źródło: materiały prasowe UMB

Czytaj więcej w Ann:

leczenie raka płuc
Fot. shutterstock.com
0 Komentarzy

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *