Od kiedy sport dla dziecka? Taki wysiłek wystarczy [PORADNIK ANN]

Aktywność fizyczna jest niezbędna dla prawidłowego rozwoju dziecka. Małe dzieci zwykle rozpiera energia, a ruch jest dla nich czymś naturalnym. Już w dzieciństwie dobrze jest zbudować nawyki aktywnego spędzania czasu. W jaki sposób warto zachęcać dzieci do aktywności fizycznej? Na jakie formy ruchu najlepiej postawić? Od kiedy sport dla dziecka? Dowiedz się więcej w Poradniku Ann!

  • Aktywność fizyczna to świetny sposób na rozładowanie energii oraz nawiązanie więzi z rówieśnikami.
  • Stawianie potrzeb dziecka na pierwszym miejscu powinno towarzyszyć nam na każdym etapie jego sportowego rozwoju.
  • Zalecenia Światowej Organizacji Zdrowia rekomendują minimum 60 minut aktywności dziennie.
  • Niezależnie od wieku dziecka i jego poziomu, sport ma być przede wszystkim zabawą!

Ruch zapisany w genach

Nasi przodkowie większość dnia spędzali w ruchu. W poszukiwaniu pożywienia i potrzebnych do życia surowców biegali, polowali, wspinali się czy pływali. Nie da się zaprzeczyć, że aktywność fizyczną mamy zapisaną w genach. Widzimy to szczególnie u małych dzieci, które wraz z rozwojem fizycznym, cieszą się opanowaniem każdej kolejnej formy ruchu. Raczkowanie, wstawanie, chodzenie, skakanie czy bieganie są naturalną aktywnością fizyczną. Najmłodsi zwykle nie wymagają zachęcania do ruchu, a większości rodziców trudno jest zapanować nad niekończącą się energią ich pociech.

Czytaj więcej o aktywności fizycznej w naszej aplikacji Ann!

Od kiedy sport dla dziecka – pierwsze aktywności

Pomysł spędzania czasu w formie zaplanowanej aktywności fizycznej prędzej czy później pojawia się w głowach wielu rodziców. Zwykle dzieje się to mniej więcej wtedy, gdy dziecko osiąga wiek przedszkolny. Oferta dodatkowych zajęć ruchowych dla kilkulatków jest bardzo bogata. Czy rozpoczęcie uprawiania sportu w takim wieku ma sens?

Pamiętajmy, że przedszkolak powinien traktować aktywność fizyczną jako zabawę. W ten sposób podchodźmy też do planowania dodatkowych zajęć ruchowych. Taka forma spędzania czasu to świetny sposób na rozładowanie energii oraz nawiązanie więzi z rówieśnikami. Pierwsze aktywności powinny mieć formę grupowych zabaw i gier z wykorzystaniem muzyki i dodatkowych rekwizytów.

Pozwólmy dzieciom decydować

W zajęciach ruchowych dla kilkulatków chodzi przede wszystkim o to, by zachęcić je do aktywnego spędzania czasu. Budujemy wówczas wzorce, które mogą procentować przez całe życie. Pamiętajmy jednak, że decyzja o zapisaniu dziecka na dodatkowe zajęcia powinna wynikać z jego potrzeb. Warto obserwować swoje dziecko i upewnić się, że jest gotowe na spędzanie czasu w ten sposób. Unikajmy zmuszania dziecka do uczestnictwa w zajęciach „na siłę”.

Cały artykuł dostępny w bezpłatnej aplikacji Ann

Stawianie potrzeb dziecka na pierwszym miejscu powinno towarzyszyć nam na każdym etapie jego sportowego rozwoju. Pamiętajmy, że sport nie ma służyć spełnianiu ambicji rodziców. Warto zachęcać dziecko do aktywności, wspierać je w poszukiwaniu ulubionych form ruchu i pozwalać na próbowanie nowych rzeczy.

Wachlarz dostępnych zajęć sportowych dla dzieci jest szeroki. Aktywność może być uprawiana indywidualnie (jazda konna, pływanie, gimnastyka) lub w zespole (piłka nożna). Decyzję o zapisaniu dziecka na zajęcia podejmujmy wspólnie z nim. Pamiętajmy również, że nie wszystkie dzieci będą chciały skorzystać z takich zajęć. Być może wybiorą kopanie piłki we własnym ogródku czy jazdę rowerem pod opieką rodziców. Każda forma ruchu jest dobra – ważne, by była przez dziecko chętnie podejmowana.

Ile czasu na aktywność?

Wielu rodziców zastanawia się, ile czasu w tygodniu dzieci powinny spędzać na aktywności fizycznej. Zalecenia Światowej Organizacji Zdrowia rekomendują minimum 60 minut aktywności dziennie. WHO podkreśla jednak, że każdy „nadprogramowy” wysiłek przynosi dodatkowe korzyści zdrowotne. Aktywność fizyczna wspiera zdrowie dziecka w wielu obszarach; sprzyja rozwojowi układu kostno-mięśniowego, poprawia funkcję serca i układu krążenia, rozwija świadomość nerwowo-mięśniową. Dodatkowe korzyści z regularnego wysiłku to poprawa koordynacji ruchowej, budowa umiejętności społecznych, zmniejszenie nasilenia lęku i negatywnych emocji, a także utrzymanie prawidłowej masy ciała.

Ann Asystent Zdrowia to aplikacja, w której znajdziesz porady treningowe oraz wiele filmików z ćwiczeniami!

Od kiedy sport dla dziecka – czas na regularne treningi

Aktywność fizyczna dziecka zmienia się wraz z jego rozwojem. Zupełnie naturalne, a wręcz wskazane jest próbowanie różnorodnych sportów i zbieranie wielu doświadczeń ruchowych. Warto podtrzymywać w dziecku chęć aktywnego spędzania czasu, niezależnie od jego wieku. W niektórych przypadkach może się okazać, że sport zaczyna zajmować pierwsze miejsce na liście priorytetów małego człowieka. Czy regularne treningi sportowe u dziecka to dobry pomysł?

Pamiętajmy, że aktywność fizyczna rekreacyjna różni się od profesjonalnej pod wieloma względami. Jeśli młody człowiek ma rozpocząć regularne treningi, warto zasięgnąć konsultacji lekarskiej. Dzięki niej upewnimy się, że nie ma przeciwwskazań zdrowotnych do zwiększania obciążeń treningowych. Do aktywności w formie regularnych treningów organizm dziecka przystosowuje się najwcześniej w wieku szkolnym. Pamiętajmy również, że dominującą rolę w planowaniu aktywności powinny mieć preferencje dziecka.

Jeśli nie mamy pewności, czy organizm dziecka jest przystosowany do uprawiania określonej dyscypliny sportu, warto zasięgnąć dodatkowej porady. Najlepiej skonsultować się z profesjonalnym trenerem dyscypliny, która nas interesuje. Upewnimy się wówczas, czy treningi są odpowiednie dla dziecka w danym wieku. Pamiętajmy, że niezależnie od wieku dziecka i jego poziomu, sport ma być przede wszystkim zabawą!

dzieci, sport, boisko
fot. Shutterstock

Zainteresował Cię nasz tekst? Czytaj więcej w aplikacji Ann!

0 Komentarzy

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *