Migrena nie jest chorobą hrabianek. O tym, jak leczy się ją w Polsce [WEBINAR]

Jakby ktoś wbijał nam gwoździe w ciało i parzył je pokrzywami – w taki sposób pacjentki i pacjenci cierpiący na migrenę opisują migrenowe bóle głowy. W lipcu ubiegłego roku pojawił się przełom w leczeniu migreny – Narodowy Fundusz Zdrowia wprowadził „Program Profilaktyczny leczenia chorych na migrenę przewlekłą”. O tym, jakie nadzieje daje on pacjentom, w ramach Klubu Dyskusyjnego Ann Zdrowie, rozmawialiśmy z doktor Martą Bott – Olejnik, lekarzem neurologiem, specjalistą ds. leczenia bólu.

Zobacz całą rozmowę: Migrena

Migrena to nie jest fanaberia – to uporczywa choroba, która objawia się nie tylko przenikliwym bólem głowy, trwającym zwykle 15 dni w miesiącu (albo i dłużej). Z tą dolegliwością wiążą się również: wrażliwość na różnorakie dźwięki i zapachy, wymioty, uczucie nudności. Dopiero od kilku lat mówi się o migrenie jako niepełnosprawności ludzi młodych.

Migrena przewlekła – jak ją rozpoznać?

Aleksandra Zalewska – Stankiewicz, Ann Zdrowie: Pani Doktor, na ileProgram Profilaktyczny leczenia chorych na migrenę przewlekłą” finansowany przez NFZ, jest przełomem w leczeniu polskich pacjentów?

Lek. Marta Bott – Olejnik: Uważam, że to jest ogromny przełom dla osób cierpiących na migrenę. Być może nie każdy migrenik się z tym zgodzi. Wiem, że pacjenci z migreną epizodyczną też bardzo cierpią i też chcieliby otrzymać od państwa leki refundowane. Jednak trzeba pamiętać, że migrena przewlekła to najcięższy typ migreny, oznaczający ciężkie bóle głowy przez ponad 15 dni w miesiącu. A niektóre pacjentki cierpią tak bardzo, że w miesiącu potrafią wskazać tylko jeden lub dwa dni bez bólu! W tym czasie nie mogą pracować, wyjść na zakupy czy na spacer z dzieckiem. Z pewnością ten program oznacza przełom w leczeniu migreny przewlekłej w Polsce. Cieszymy się, że płatnik umożliwił nam wsparcie takich pacjentek i pacjentów.

Program realizowany jest w 30 ośrodkach w Polsce, w tym w Szpitalu w Gryfinie, gdzie Pani pracuje. Jak wielu pacjentów objęło to leczenie?

W Polsce jak na razie jest to około stu pacjentów, w tym dziewięciu w Gryfinie. Dobrą informacją jest to, że Narodowy Fundusz Zdrowia nie stawia limitu. Z programu mogą skorzystać ci pacjenci, którzy spełnią kryteria.

Kryteria w „Programie Leczenia Migreny Przewlekłej”

Jakie to kryteria?

Najpierw określamy, czy u danego pacjenta mamy do czynienia z migreną. Jeśli w każdym z ostatnich 3 miesięcy u pacjenta przez minimum 15 dni w miesiącu występowały bóle głowy, czyli w sumie było 45 dni z bólem, możemy mówić o migrenie. Ale nie wystarczy mieć tej choroby – trzeba udokumentować, że pacjent próbował się leczyć. W tej chwili istnieje możliwość leczenia tabletkami. Jeśli pacjent chce się zakwalifikować do leczenia, musi przejść minimum dwie profilaktyki doustne lekami, które NFZ wymienił w programie. Te terapie mają trwać minimum 3 miesiące. Oczywiście, mogą zostać przerwane, jeśli wystąpią działania niepożądane.

W jaki sposób wygląda rekrutacja do programu?

Pacjent powinien udać się do swojego neurologa prowadzącego i poprosić o skierowanie do poradni neurologicznej – pełną listę tych placówek można znaleźć na stronie Narodowego Funduszu Zdrowia. Następnie należy zadzwonić do konkretnej poradni i zapytać, jak w danym miejscu wygląda procedura. Dodam, że program leczenia migreny przewlekłej obejmuje wizyty raz na 3 miesiące. Nie ma żadnej rejonizacji – pacjent z zachodniopomorskiego może leczyć się w woj. śląskim i odwrotnie.

lek. Marta Bott-Olejnik / arch.prywatne

Marta Bott – Olejniklekarz neurolog i specjalista leczeniu bólu, pracująca w szpitalu w Gryficach w województwie zachodniopomorskim. Edukuje pacjentów, publikując liczne treści dotyczące m.in. osób z Chorobą Parkinsona.

Chcesz wiedzieć więcej? Zobacz webinar Ann: Migrena

Podczas rozmowy poruszyliśmy również następujące tematy:

  • Leczenie migreny przewlekłej – tradycyjne formy leczenia a nowoczesne możliwości terapeutyczne.
  • Jak zakwalifikować się na terapię migreny przewlekłej?
  • Leczenie migreny przewlekłej  nowymi cząsteczkami – przełom w medycynie?
  • Edukacja pacjentów z migreną przewlekłą
  • Kolejne przełomy w leczeniu chorób neurologicznych
  • Migrena niszczy życie. Jak z nią walczyć?

Spotkanie poprowadziła: Aleksandra Zalewska – Stankiewicz, Ann Asystent Zdrowie

Przeczytaj i obejrzyj materiały Ann bezpłatnie w aplikacji i po zalogowaniu na stronie:

0 Komentarzy

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *