Mężczyźni mają klimakterium? Wszystko o andropauzie [LIVE]

Przekwitanie dotyczy nie tylko kobiet. W życiu mężczyzny również przychodzi taki czas, kiedy musi zmierzyć się z upływającym czasem. O ile kobiety powoli oswajają menopauzę, wydaje się, że panowie mają do pokonania długą drogę. O tym, czym jest andropauza, już w środę 8 lutego o godz. 18:00 w Klubie Dyskusyjnym Ann porozmawiamy z dr n. med. Łukaszem Kupisem, urologiem i andrologiem klinicznym.

Określenie „andropauza” zostało wyprowadzone jako kalka językowa od słowa „menopauza”. Do niedawna zdania lekarzy na temat faktycznego istnienia andropauzy były podzielone. Jak jest teraz? Dziś o męskim przekwitaniu mówi coraz więcej wysokiej klasy specjalistów.

Andropauza, klimakterium czy przekwitanie?

Polskie Towarzystwo Menopauzy i Andropauzy definiuje andropauzę jako okres w życiu mężczyzny, który następuje po pojawieniu się niedoborów hormonów androgennych: testosteronu, DHEA (dihydrotestosteronu), hormonu wzrostu, melatoniny.

W przypadku mężczyzn trudniej zauważyć pierwsze objawy przekwitania, ponieważ pojawiają się stopniowo. Jak rozpoznać symptomy? O to będziecie mogli zapytać naszego gościa już 8 lutego.

Podczas rozmowy poruszymy następujące zagadnienia:

  • Jakiej grupy wiekowej dotyczy andropauza?
  • Co takiego dzieje się w organizmie, że dochodzi do andropauzy? Czy jest ona spowodowana wyłącznie wiekiem i związanym z tym niedoborem testosteronu?
  • Objawy andropauzy, także ten najbardziej frustrujący jak zaburzenia erekcji.
  • Andropauza a płodność/ funkcje reprodukcyjne.
  • Jak dbać o właściwy poziom testosteronu?
  • Czy można zatrzymać albo odwlec proces andropauzy, dbając o siebie we właściwy sposób?
  • Kto i dlaczego powinien sprawdzić poziom testosteronu? Jakie inne badania powinien wykonać mężczyzna?

Dr n. med. Łukasz Kupis – doktor nauk medycznych, androlog kliniczny, specjalista urolog FEBU (Fellows of the European Board of Urology). Zajmuję się płodnością męską i  jej leczeniem. Jest również mikrochirurgiem.

Spotkanie odbędzie się już 8 lutego o godz. 18.00.

LINK: Andropauza

Spotkanie poprowadzi Aleksandra Zalewska-Stankiewicz, Ann Asystent Zdrowia

Przeczytaj i obejrzyj materiały Ann za darmo w aplikacji i po zalogowaniu na stronie:

0 Komentarzy

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *