Lekarze z GCZD we Lwowie. Operowali dziecko z raną po wybuchu granatu

Lekarze z Górnośląskiego Centrum Zdrowia Dziecka zoperowali i skonsultowali w ostatnich dniach we Lwowie kilkunastu pacjentów z problemami twarzoczaszki. Pomogli m.in. dziecku, które ucierpiało z powodu wybuchu granatu. Wyjazd odbył się dzięki kontaktom z jednym z lwowskich lekarzy, który w przeszłości był na stażu w katowickiej klinice dziecięcej.

Lekarze z GCZD zoperowali we Lwowie siedmioro dzieci

Lekarze z GCZD, chirurg dziecięcy i plastyczny dr Joanna Kowalik oraz chirurg dziecięcy dr Adam Mol, przeprowadzili w ostatnich dniach w Szpitalu św. Mikołaja we Lwowie 7 operacji dzieci z wadami twarzoczaszki.

To były zarówno standardowe zabiegi, jak i bardzo skomplikowane operacje. Diagnozowaliśmy też kilkoro dzieci z wadami twarzoczaszki. Konsultowaliśmy także dziecko, które trafiło do Lwowa ze szpitala z Mariupola z rozkawałkowaną prawą gałęzią żuchwy. Był to uraz po wybuchu, prawdopodobnie granatu – mówi dr Joanna Kowalik.

Konsultowali również trzech ukraińskich żołnierzy z ranami postrzałowymi twarzy.

Umówiliśmy się też z ordynatorem szpitala we Lwowie, że jest możliwość późniejszych zabiegów rekonstrukcyjnych  u tych pacjentów z naszym udziałem – dodaje specjalistka.

Pacjenci pochodzili z całej Ukrainy

Pacjenci, operowani i konsultowani przez katowiccy lekarzy, pochodzili z całej Ukrainy. M. in. z Kijowa,  Odessy, Czernichowa,  Równego, Tarnopola i innych regionów.

Jestem dumny, że nasi lekarze wspierają walcząca Ukrainę. To wsparcie jest wielopoziomowe – zarówno dla rannych w wojnie, jak i tych pacjentów, u których zabiegi zostały przesunięte lub nie odbyły się z powodu wojny. Doktor Joanna Kowalik ma bardzo duże doświadczanie w zakresie leczenia operacyjnego rozszczepienia podniebienia. Ten wyjazd miał więc również istotny wymiar szkoleniowy – mówi prof. Tomasz Koszutski, szef Oddziału Chirurgii i Urologii GCZD, zarazem kierownik Kliniki Chirurgii Dziecięcej SUM w Katowicach.

Pacjentom z Ukrainy na zasadzie wolontariatu pomagają też onkolodzy z GZCD, którzy zaangażowali się w prace ośrodka w Bocheńcu (woj. świętokrzyskie).

Górnośląskie Centrum Zdrowia Dziecka im. Jana Pawła II (GCZD) to jeden z największych szpitali dziecięcych w Polsce. W GCZD funkcjonują 24 poradnie specjalistyczne oraz 16 oddziałów szpitalnych, na bazie których działa osiem klinik Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Rocznie placówka przyjmuje ok. 17 tysięcy pacjentów na oddziały szpitalne, udziela 60 tys. specjalistycznych porad ambulatoryjnych i 35 tys. świadczeń w Szpitalnym Oddziale Ratunkowym. Szpital w Katowicach to także jedyny ośrodek w tej części kraju, który zajmuje się leczeniem chorób rzadkich i ultra rzadkich u dzieci.

Źródło: mat.prasowe GCZD

Czytaj więcej w Ann:

Lekarze z GCZD operowali we Lwowie
Mat.prasowe GCZD
0 Komentarzy

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *