– Nowotwory u dzieci to rzecz bardzo rzadka, stanowią jeden procent nowotworów w naszym kraju. W populacji, która liczy obecnie 7 mln dzieci, rocznie mamy od 1100 do 1200 nowych rozpoznań – w Klubie Dyskusyjnym Ann mówił dr hab. Krzysztof Czyżewski, prof. UMK, konsultant województwa kujawsko-pomorskiego w dziedzinie onkologii i hematologii dziecięcej.
Nowotwór u dziecka: objawy mogą być przeróżne
Aleksandra Zalewska – Stankiewicz, Ann Asystent Zdrowia: Jakie objawy mogą wskazywać na nowotwory u dzieci?
Dr hab. Krzysztof Czyżewski: Objawy mogą być przeróżne. Zależą one od tego, gdzie jest zlokalizowany nowotwór i jaki jest stopień jego zaawansowania. Poza tym dzieci mają duże możliwości kompensacyjne. W związku z tym są w stanie przetrwać bardziej agresywne leczenie niż dorośli. Dzieci mają młode i silne organizmy, które dość dobrze potrafią kompensować sobie dziejące się w nich nieprawidłowości. Ale przez to część nowotworów u dzieci jest rozpoznawana dużo później.
Wróćmy do objawów, które powinny zaniepokoić rodziców. Jakie to symptomy?
Nieuzasadnienie zmęczenie i osłabienie. Niepokojącym objawem jest utrata masy ciała, nocne poty, świąd skóry. Ale też przeciągająca się infekcja, gdy dziecko nie reaguje na jeden, drugi i trzeci antybiotyk. Dodam do tego długotrwały ból, nagłe utykanie, powiększone węzły chłonne, zasinienia pod oczami, łatwe siniaczenie. Albo tzw. koci błysk w oku – możemy go zauważyć np. na zdjęciu. Wachlarz objawów, jakie mogą prezentować dzieci z chorobami nowotworowymi, jest bardzo obszerny.
Ból też może świadczyć o nowotworze?
Ból jest sygnałem, który nas informuje, że z organizmem dziecka dzieje się coś niepokojącego. Zaniepokoić powinien ból głowy, który wybudza dziecko w nocy. Również ten nawracający, utrzymujący się ból, np. kończyny, zawsze w tej samej lokalizacji. Trzeba też obserwować bóle, którym towarzyszy powiększenie się obwodu brzucha – chodzi o bóle niezwiązane z jedzeniem czy wypróżnieniem.
Podczas spotkania poruszyliśmy również inne zagadnienia:
- Jak powstają i skąd się biorą nowotwory u najmłodszych pacjentów?
- Nietypowe symptomy, które występują też przy innych chorobach – na co zwrócić szczególną uwagę?
- Dlaczego w przypadku leczenia nowotworów dziecięcych tak ważny jest czas?
- Klasyfikacja nowotworów dziecięcych.
- Leczenie małych onkopacjentów – jakie możliwości daje współczesna medycyna?
- Jak dzieci reagują na leczenie nowotworów?
- Co decyduje o tym, że jedno dziecko udaje się wyleczyć z nowotworu, a inne nie?
O ekspercie:
Dr hab. Krzysztof Czyżewski – prof. UMK, konsultant województwa kujawsko-pomorskiego w dziedzinie onkologii i hematologii dziecięcej. Związany z Katedrą Pediatrii, Hematologii i Onkologii Collegium Medicum w Bydgoszczy, Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu.

Spotkanie poprowadziła: Aleksandra Zalewska – Stankiewicz, Ann Asystent Zdrowia.
Serwis / aplikacja Ann dokłada wszelkich starań, aby treści składające się na zawartość serwisu były ścisłe i poprawne. Prezentowana treść jest dostarczana jedynie w celach informacyjnych lub edukacyjnych.
W żadnym zakresie nie zastępuje i nie może być utożsamiana z konsultacją czy poradą lekarską.