Ergonomia w miejscu pracy. Bez ruchu ani rusz!

Czym jest ergonomia? Zajmuje się przede wszystkim badaniem warunków pracy pod kątem ich dopasowania do danego stanowiska. Ma służyć bezpieczeństwu pracownika. Przynosi wymierne korzyści zarówno pracodawcy, jak i pracownikowi. Może mieć pozytywny wpływ na zdrowie i samopoczucie, co w dłuższej perspektywie przynosi większą wydajność i produktywność. Wiąże się też ze zminimalizowaniem kosztów pracy. W konsekwencji pracodawca oszczędza pieniądze i czas. Na temat ergonomii wypowie się mgr Paulina Dominikowska, fizjoterapeutka z Neuro-Reh, Gabinetu Neuromasażu i Estetyki Twarzy.

Ergonomia, pozycja a ruch

Paulina Dominikowska wyjaśnia, że nie ma idealnej pozycji przy biurku. Człowiek jest przystosowany do tego, aby się ruszać, a nie przybierać pozycję spoczynkową przez kilka godzin. Dlatego zawsze powinniśmy pamiętać o przerwie na krótkie ćwiczenia. Nawet najlepiej dobrane biurko i krzesło nie zastąpi ruchu. 

– Najlepsza pozycja w pracy to Twoja następna. Trzeba zwrócić uwagę na to, że nie ma idealnej pozycji siedzącej. Świetną alternatywą jest regulowane biurko i możliwość pracy w pozycji stojącej. Jeśli musimy pracować w pozycji siedzącej, to angażujmy jak najmniej mięśni. Kończyny dolne opieramy o podłoże – ugruntowane, miednicę natomiast w lekkim przodopochyleniu, ramiona swobodne, głowa w pozycji neutralnej. Ale tak jak wspomniałam wcześniej, taka pozycja nie zagwarantuje nam braku dolegliwości. Pamiętajmy jednak, że nawet idealnie dobrana pozycja przy biurku nie jest w stanie zapobiegać bólom kręgosłupa, jeśli się nie ruszamy – wyjaśnia specjalistka.

Dodaje, że najlepszym rozwiązaniem będą wszystkie regulowane elementy wyposażenia biura. Krzesło powinno być regulowane. Ta sama zasada dotyczy blatu biurka. Monitor i klawiatura powinny stać przed nami na wprost. Miednica powinna być ustawiona w przodopochyleniu. Jednocześnie nasza pozycja musi być swobodna.

Czym skutkuje niewłaściwa ergonomia? 

Nieodpowiednio dobrane biurko, krzesło, nieprawidłowa pozycja przy komputerze i niewłaściwa odległość od monitora może się przyczynić do problemów zdrowotnych w przyszłości. Pracodawca powinien zatem pamiętać o takim dobraniu poszczególnych elementów, aby pracownik jak najlepiej czuł się na stanowisku pracy. Inwestycja w pracownika to również inwestycja w jego zdrowie. Do czego może prowadzić zaniedbanie w tej kwestii? Paulina Dominikowska zwraca uwagę na:

  • problemy ze wzrokiem (zaczerwienienie, suchość, postępujące wady wzroku),
  • bóle nadgarstków, który może prowadzić do zespołu cieśni nadgarstków,
  • problemy związane z układem krążenia (opuchnięcia kończyn dolnych, otyłość, cukrzyca),
  • napięcia w ramionach,
  • bóle głowy,
  • bóle karku. 

Za mało miejsca na nogi, zbyt długi czas pracy w bezruchu, brak ćwiczeń i przerw mogą spowodować wymienione problemy. Istotną rolę odgrywają także niewłaściwie dobrane ustawienie monitora i za nisko ustawione oparcie krzesła. 

Ruch to zdrowie!

Nie ma jednak nic lepszego niż ruch. W miejscu pracy także jest to możliwe, chociaż przestrzeń jest ograniczona. Jeśli możemy i dysponujemy dłuższą przerwą w pracy, wyjdźmy z budynku i pospacerujmy. W ten sposób odpoczywamy nie tylko fizycznie, ale też psychicznie. Do zdrowia trzeba podejść holistycznie. Ciało i umysł tworzą jedną całość i nie powinniśmy rozpatrywać tego osobno. 

Nie zapominajmy, że ergonomia w miejscu pracy nie jest antidotum na wszystkie problemy zdrowotne pracownika. Nie ma bowiem idealnie dopasowanej pozycji, jeśli nie robimy sobie przerw,  które są istotą utrzymania względnego zdrowia. 

Hałas i zbyt mocne światło. Zmora biura

Pracownicy korporacji dodatkowo mogą skarżyć się na hałas i zbyt mocne oświetlenie. Oprócz tego, że hałas może sprawiać, że czujemy się przemęczeni, co jeszcze może powodować? Prawie połowa pracowników biur narzeka na zbyt intensywne i zbyt głośne dźwięki. Wpływa to negatywnie na układ trawienny, napięcie mięśniowe, układ sercowo-naczyniowy. Może również przyczynić się do wzrostu ciśnienia krwi.

Pracodawcy powinni zatem zadbać o jak najlepszą akustykę pomieszczenia i odpowiednio dobrać wykładzinę, panele, zasłony i meble, które będą dobrze tłumić dźwięk. 

Kolejny problem stanowi dobrze dobrane oświetlenie. Sztuczne światło nie działa na nas zbyt dobrze. Natężenie oświetlenia zależy od miejsca, w jakim przebywamy. Najmniejsze będzie w sypialni, największe – w miejscu pracy. Tylko w miejscach relaksu natężenie światła może być mniejsze. Oświetlenie powinno być dopasowane do kształtu wnętrza, ale także do jego.wyposażenia. Należy wziąć pod uwagę rodzaj zadań. Dobre oświetlenie wpływa nie tylko na samopoczucie, ale również na utratę życia.

Autorka: Karolina Bielawska, Wirtualny Klub Medyczny Ann

Mgr Paulina Dominikowska: fizjoterapeutka, Instruktorka Nordic Walking, Instruktor Fitnessu siłowego. Praktyk i wykładowca. Współpracowała z WSZUiE w Poznaniu w latach 2018- 2020. Specjalizuje się w odnowie biologicznej i profilaktyce zaburzeń pracy mięśni żucia. W swojej pracy wykorzystuje techniki neuromasażu oraz koncepcję relaksacji mięśni w układzie stomatognatycznym. Szkoliła się w tym zakresie u dr Małgorzaty Rakowskiej i dr Andrzeja Rakowskiego w Centrum Terapii Manualnej w Sierosławiu w roku 2015 oraz w latach 2016-2017 u dr n.med. Małgorzaty Kulesy-Mrowieckiej w Centrum Rehabilitacji i Promocji Zdrowia w Krakowie.

Czytaj więcej w Ann:

Fot. fizkes / Adobe Free Stock
0 Komentarzy

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *