Dla seniorów zapalenie płuc często brzmi jak wyrok. „To najczęstsza przyczyna zgonów”

Zapalenie płuc u osób starszych to bardzo niebezpieczna choroba, która często przejawia się dosyć podstępnym przebiegiem. Leczenie tego rodzaju schorzenia u seniorów trzeba rozpocząć odpowiednio wcześnie, ponieważ choroba zazwyczaj szybko prowadzi do nagłego pogorszenia się ogólnego samopoczucia. Jak walczyć z zapaleniem płuc u osób starszych i o czym trzeba pamiętać podczas procesu leczenia?

Zapalenie płuc to bardzo niebezpieczna choroba dla seniorów

W przypadku zapalenia płuc u seniorów jest znacznie większe prawdopodobieństwo zgonu i ciężkiego przebiegu choroby niż u innych osób. Seniorzy w wieku powyżej 65. roku życia są czterokrotnie bardziej narażeni na zapalenie płuc od pozostałych grup wiekowych. O ryzyku i wysokiej śmiertelności zapalenia płuc u seniorów porozmawialiśmy z dr hab Tadeuszem Zielonką z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Wszyscy wiemy, że zawały i udary są najczęstszą przyczyną zgonu. W światowych danych epidemiologicznych dotyczących przyczyn zgonu tak samo wysoko są zapalenia płuc. Niestety, w naszej świadomości tego nie ma. Rak płuc stanowi 30 proc. wszystkich zgonów nowotworowych na świecie i w Polsce. Na pneumokokowe zapalenia płuc umiera więcej osób niż na raka. Warto zdać sobie z tego sprawę, jak bardzo jest to poważny problem – mówi doktor.

Na zapalenie płuc umiera co 10 osoba, która choruje w domu, a to są dane tylko i wyłącznie z ogólnej populacji. Znacznie gorzej wygląda to u osób w wieku powyżej 75 roku życia. Szpitalne zapalenia płuc, które często rozwijają się w warunkach szpitalnych to 30 procent ogólnych zgonów. Jeśli chodzi do zapalenia płuc na OIOM-ie, czyli mowa tutaj o zapaleniu płuc tzw. respiratorowym, to umiera co druga osoba. To pokazuje, że zapalenia płuc są niezwykle częstą przyczyną zgonów u osób starszych – dodał dr hab Tadeusz Zielonka w rozmowie z Wirtualnym Klubem Medycznym.

„Żyjemy w kraju, w którym płatnik określa epidemiologię danej choroby”

Doktor Zielonka zwrócił uwagę na fakt, że w Polsce bardzo często nie znamy realnych statystyk dotyczących zgonów z powodu zapalenia płuc.

Polska w danych umieralności na zapalenie płuc znajduje się obok Ukrainy, Białorusi i Rosji. Warto jednak podkreślić, że my żyjemy w kraju, w którym płatnik określa epidemiologię danej choroby. Te schorzenia, które są wysokopłatne dominują w przyczynach umieralności i hospitalizacji. W Polsce nie znamy realnego stanu obecnego, ponieważ przy zgonach w przyczynach wpisuje się te jednostki chorobowe, za które fundusz płaci i jest to poważny problem. Potem ustala się do tych chorób programy walki z tymi schorzeniami, które są sztucznie nakręcane. To wielka patologia i tak nie może być – tłumaczy doktor.

Umieralność seniorów na zapalenie płuc po 75. roku życia jest na bardzo wysokim poziomie. Nie tylko w Polsce, ale i na całym świecie.

Ciężki przebieg zapalenia płuc jak i śmiertelność na tę chorobę wiąże się z wiekiem. Umieralność w podeszłym wieku jest ogromna u ludzi po 75. roku życia. To nie tylko polska sprawa, ale i światowa. Musimy uświadomić sobie, że chorzy na niewydolność serca czy nerek, w przypadku choroby zapalenia płuc pneumokokowego mają praktycznie zerowe szanse na przeżycie. Takie osoby z tymi przewlekłymi chorobami mogłyby przeżyć, ale zgon powoduje u nich zapalenie płuc i trzeba sobie to jasno powiedzieć – zauważa doktor Zielonka.

Zapalenie płuc. „Szybkość zastosowania leku ma wpływ na skuteczność walki o życie”

Na zakończenie naszej rozmowy dr Tadeusz Zielonka podkreślił, że decyzje o hospitalizacji chorych na zapalenie płuc nie można pod żadnym pozorem opierać na liczbie wolnych łóżek w szpitalach.

To musi być oparte na punktowej, obiektywnej skali oceny ryzyka choroby u danej osoby. W przeszłości wielokrotnie widziałem jak osoby chore były odsyłane do domu. Tak nie może być. Nie można ryzykować życiem chorych ludzi, którzy potrzebują specjalistycznej opieki lekarskiej. Pamiętajmy, że leczenie musi być dopasowane do bakterii. Szybkość zastosowania leku determinuje o skuteczności walki o życie pacjenta – podkreślił doktor.

Znajdź także więcej informacji w Ann:

Autor: Sebastian Kaniewski / Wirtualny Klub Medyczny

0 Komentarzy

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *