Więcej miejsc w hospicjach w Łódzkiem. Kontrakt z NFZ uzyskały 2 nowe placówki

Od 1 lutego 2022 Łódzki Oddział Wojewódzki Narodowego Funduszu Zdrowia zapewnia osobom terminalnie chorym dodatkowe 63 łóżka hospicyjne. Kontrakt z NFZ uzyskały 2 nowe placówki, które będą opiekowały się mieszkańcami regionu. To kolejne zwiększenie dostępności do tej formy opieki nad pacjentami u kresu życia.

Więcej miejsc w hospicjach w Łódzkiem

W wyniku konkursu ofert NFZ zawarł umowy z dwoma nowymi podmiotami:

  • Powiatowym Centrum Medycznym NZOZ Szpital Powiatowy w Wieruszowie – 10 łóżek
  • Stowarzyszeniem Hospicjum Łódzkie – 45

Ponadto – w wyniku konkursu – NFZ zakontraktował dodatkowe łóżka w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym im. Wojskowej Akademii Medycznej. Do dyspozycji pacjentów w tej placówce będzie 20 łóżek.

Dodatkowe łóżka pozwolą na dalszą poprawę dostępności do tej ważnej i cenionej przez chorych i ich bliskich formy opieki. W hospicjach stacjonarnych chory może liczyć na opiekę lekarzy i pielęgniarek, ale też psychologa i rehabilitanta, leczenie farmakologiczne bólu i innych objawów somatycznych, ma także dostęp do wszystkich badań i zleconych przez medyka z hospicjum wyrobów medycznych. Hospicjum prowadzi także opiekę wyręczającą – maksymalnie 10 dni – gdy bliscy nie są w stanie jej zapewnić lub chcą odpocząć. Hospicja oferują również profesjonalną konsultację psychologiczną opiekunom pacjenta.

NFZ tworzy stacjonarne hospicja

W Łódzkiem do dyspozycji chorych będzie 11 hospicjów i oddziałów medycyny paliatywnej, a w nich 203 łóżka, w tym 63 z ostatniego postępowania konkursowego. Poza hospicjami stacjonarnymi cenioną formą opieki nad chorymi terminalnie są hospicja domowe. Przekonuje o tym dyrektor ŁOW NFZ, Artur Olsiński.

– W Łódzkiem mamy 28 hospicja domowe dla dorosłych oraz 2 hospicja domowe dla dzieci. To rodzaj opieki przeznaczonej dla tych chorych, których stan zdrowia, warunki zamieszkania i zaangażowanie bliskich pozwalają mu na pobyt w domu. Sukcesywne zwiększanie liczby łóżek jest zgodne ze Strategią Polityki Zdrowotnej dla Województwa Łódzkiego na lata 2021 -2027 dla zapewnienia minimalnej liczby łóżek w paliatywnej opiece stacjonarnej zalecanej przez Europejskie Towarzystwo Opieki Paliatywnej wynoszącej 100 łóżek na 1 mln mieszkańców – uważa dyrektor Artur Olsiński.

Autor: Sebastian Kaniewski / Ann Asystent Zdrowia. źródło: materiały prasowe Narodowego Funduszu Zdrowia

Czytaj więcej w Ann:

więcej miejsc w hospicjach
Fot. shutterstock.com
0 Komentarzy

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *