Poradnik Ann: Alergia na jad owadów – jakie są objawy i jak reagować? [AUDIO]

Miejscowa reakcja zapalna, a nawet wstrząs anafilaktyczny – to podstawowe stopnie alergii na jad owadów. A ta niestety jest coraz częstszym zjawiskiem. Świąd, ból, pieczenie i zaczerwienie miejsca ugryzienia – pojawiają się szybko i są bardzo dokuczliwie. Warto wiedzieć jak sobie z tym radzić. Kiedy mogą pomóc domowe sposoby, a w jakich sytuacjach nie warto zwlekać i wezwać pogotowie? O tym dowiecie się z Poradnikiem Ann.

Alergia na jad owadów: Miejscowa reakcja zapalna

Miejscowa reakcja zapalna pojawia się w miejscu użądlenia, czy ugryzienia przez owada. Charakteryzuje się obrzękiem, bólem oraz zaczerwienieniem w okolicy, która została użądlona. Jak sobie z tym radzić? Przede wszystkim po użądleniu trzeba się dobrze przyjrzeć, czy w skórze nie pozostało żądło. Jeżeli tak, to trzeba je usunąć pęsetą, tak żeby reszta jadu nie przedostawała się dalej do skóry.

W takiej alergii na jad owadów stosujemy chłodne okłady, najlepiej z lodu żeby obkurczyć okoliczne naczynia krwionośne. Można stosować również miejscowo maść o działaniu przeciwuczuleniowym lub żele dostępne w każdej aptece. Mimo wszystko, ważna jest obserwacja. Jeżeli nasza reakcja ma charakter tylko miejscowy, to nie jest ona zagrożeniem dla życia.

Wyjątkiem są sytuacje, kiedy użądlenie nastąpi w okolicy twarzy, czy jamy ustnej. Wtedy, nawet ten miejscowy obrzęk, który na kończynach zupełnie nie jest groźny, wystąpi np. w okolicy języka, czy gardła, może być zagrożeniem dla życia. Taki obrzęk prowadzi do zmniejszenie dróg oddechowych i może uniemożliwić oddychanie.

Przeczytaj także: Alergia: najczęściej występująca dolegliwość we współczesnym świecie

Warto wiedzieć, że takiej reakcji alergicznej mogą towarzyszyć takie objawy jak: gorączka, ogólne osłabienie, czy powiększone węzły chłonne. Zwykle po kilku dniach objawy mijają. Można w tym czasie stosować leki przeciwzapalne i przeciwbólowe.

fot. Shutterstock

Alergia na jad owadów: reakcja uogólniona

Cały artykuł dostępny w bezpłatnej aplikacji oraz po zalogowaniu na stronie

Drugim stadium reakcji alergicznej na jad owadów jest reakcja uogólniona. Jeżeli widzimy, że objawy zaczną obejmować takie lokalizacje, które nie znajdują się bezpośrednio w miejscu użądlenia, czyli pojawia się wysypka na całym ciele, to zwykle świadczy o tym, że reakcja wchodzi w tzw. fazę uogólnioną. Oprócz wysypki, mogą pojawić się zmiany skórne rumieniowe na całym ciele. Wówczas możemy się spodziewać, że zajęty został układ oddechowy. Alergia na jad owadów może się objawić problemami z nabieraniem powietrza, świszczący oddech, przyspieszenie częstości oddechu, płytki oddech, a nawet problemy z mową. Drugim układem, który może zostać objęty przez reakcje uogólnioną jest układ pokarmowy. Wtedy pojawia się spontaniczna biegunka, nudności i wymioty. Trzecim układem jest natomiast układ krążenia. W przebiegu reakcji alergicznej może dojść do przyspieszenia bicia serca, wzrostu tętna oraz do spadku ciśnienia tętniczego. Takie zmiany mogą powodować zmniejszenie objętości krwi krążącej, co może się objawiać omdleniem.

Przeczytaj także: Edukacja Ann: Alergia wziewna może przypominać infekcję wirusową

Wstrząs anafilaktyczny

Różnica pomiędzy reakcją uogólnioną a wstrząsem anafilaktycznym nie jest duża. Wystarczy bardzo niewiele, żeby doszło do wstrząsu. W przypadku, kiedy widzimy, że alergia na jad owadów zaczyna się rozszerzać, czyli poza bólem i zaczerwienieniem w miejscu wkłucia, pojawiają się dodatkowe objawy to trzeba mieć się na baczności. Jeżeli mamy w domu leki o działaniu przeciwalergicznym to warto je zastosować.

Co jest najbardziej niebezpieczne w reakcji alergicznej na jad owadów?

Alergia na jad owadów może być na prawdę niebezpieczna. O ile biegunka i wymioty nie stwarzają zagrożenia życia, to obrzęk krtani, czy duszność może sprawić, że się udusimy. Natomiast problemy związane z układem krążenia prowadzą do niewydolności układu krążenia, czyli wstrząsu, który może prowadzić do śmierci.

Jeżeli zauważymy, że osoba, którą dotknęła reakcja alergiczna na jad owadów, zaczyna inaczej oddychać, kiedy pojawiają się zaburzenia świadomości lub omdlenie a skóra robi się lepka, spocona, blada lub sinieje, to możemy się spodziewać ataku wstrząsu anafilaktycznego. Konieczne jest wówczas wezwanie pogotowia. Jedynym lekiem, który w takiej sytuacji może uratować życie jest adrenalina podana domięśniowo.

Warto pamiętać o pozycji przeciwwstrząsowej. Osobę, którą dotknęła reakcja alergiczna, wystarczy położyć na płasko i unieść nogi do góry. Dzięki temu zwiększymy powrót krwi żylnej do serca.

Autorka: Krzysztofa Białożyt-Stwora, Ann Asystent Zdrowia

Serwis / aplikacja Ann dokłada wszelkich starań, aby treści składające się na zawartość serwisu były ścisłe i poprawne. Prezentowana treść jest dostarczana jedynie w celach informacyjnych lub edukacyjnych. W żadnym zakresie nie zastępuje i nie może być utożsamiana z konsultacją czy poradą lekarską.

Czytaj więcej w Ann:

0 Komentarzy

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *