Wspomnienia z dzieciństwa. Jaką rolę odgrywają w rodzicielstwie? [WEBINAR]

Autorka: Dorota Kuźnik, Ann Asystent Zdrowia

To czego pragnie każdy rodzic dla swojego dziecka, to szczęście. Właśnie do niego mają prowadzić wspomnienia, które budujemy przez cały okres opieki. Nie zawsze wychodzi jednak tak, jak byśmy tego chcieli, o czym świadczą chociażby nasze własne doświadczenia. Gdzie nie popełnić błędu i jak świadomie budować tożsamość dziecka poprzez to, jakie ślady zostawiamy w jego pamięci, opowiedziała psychoterapeutka dorosłych, dzieci i młodzieży Cecylia Bieganowska.

Wspomnienia z dzieciństwa

Świadomość, że to właśnie wspomnienia budują tożsamość naszych dzieci i de facto to, kim będą one w przyszłości, spędza sen z powiek wielu rodzicom. W końcu każdy – bez względu na to, jak byśmy się nie starali – popełnia błędy.

Cecylia Bieganowska uspokaja, że nie każde wspomnienie z dzieciństwa zostaje w umysłach dzieci.

– Wręcz przeciwni, nasz mózg ma zdolność do tego, by kreować przeszłość w taki sposób, by odbierać ją możliwie najlepiej – wyjaśnia.

Nie każde ze wspomnień zostaje i nie każdy popełniony przez rodzica błąd jest jednoznaczny z zostawieniem dziecku zadry w sercu.

Style przywiązania, czyli budowanie tego, co najważniejsze w przyszłości dziecka

Jak tłumaczy Cecylia Bieganowska, jednym z ważniejszych pojęć, które warto sobie uzmysłowić, jest pojęcie stylu przywiązania. Mówiąc jaśniej, to sposób, w jaki dorosłe dzieci traktują relację, którą zbudowały z rodzicami. I jak odbija się na ich osobowości.

Wśród stylów przywiązania wyróżniamy: bezpieczny, unikowy, ambiwalentny i zdezorganizowany. Jak wyjaśnia Cecylia Bieganowska, tym, który chcielibyśmy zbudować w naszych dzieciach, jest zdecydowanie ten pierwszy.

– To styl, który najprościej opisać można jako ten, który sprowadza się do tego, że gdy dziecko potrzebuje pomocy, to „w zasięgu jego wzroku” jest rodzic, na którego może zawsze liczyć – wskazuje terapeutka.

W przypadku trzech pozostałych mówimy o stylach lękowych. Czyli takich, w których dziecko z jakiegoś powodu nie mogło znaleźć oparcia w rodzicach. W przyszłości więc nie może na nich polegać, ani czuć w nich oparcia. Co gorsza, ma też problem w budowaniu normalnych relacji z innymi ludźmi, w tym partnerami.

Jak nauczyć się budować w dziecku dobre wspomnienia?

Cecylia Bieganowska tłumaczy, że żeby być rodzicem, który zbuduje w dziecku bazę do tego, by było ono silnym i umiejącym radzić sobie w życiu dorosłym, sami powinniśmy zacząć od siebie.

– Przepracowanie własnych problemów jest podstawą do tego, żeby to, co gdzieś tam w nas zalega, nie wychodziło przy okazji problemów, które pojawiają się na różnych etapach wychowywania dziecka – tłumaczy terapeutka.

W jakie narzędzia wyposażyć dziecko, by było szczęśliwym dorosłym?

Wbrew pozorom, rodzice oprócz ciepła i opieki mogą dziecku dać coś więcej. Chodzi o wyposażenie dzieci w szereg kompetencji, co można zrobić różnego rodzaju treningami.

– Mamy całą masę takich treningów w tym treningi samoregulacji, kontroli złości, mindfulness… Najważniejsze to nauczyć dziecko, co mówi jego ciało w stresie, jakie wysyła sygnały i w jaki sposób obserwować monolog wewnętrzny oraz jak to korygować – dodaje Cecylia Bieganowska.

Podczas rozmowy poruszyliśmy także następujące tematy:

  • Jak dorośli zapamiętują dzieciństwo?
  • Jaką rolę odgrywają wspomnienia z dzieciństwa w dorosłym życiu?
  • Nie tylko przemoc może traumatyzować. Co jeszcze?
  • Jak zbudować w dziecku bazę do bycia szczęśliwym dorosłym?
  • Co powinien zrobić rodzic, żeby w dorosłości dziecka pozostać dla niego autorytetem?
  • W jakie narzędzia rodzic może uzbroić dziecko na przyszłość i jak mu je dać?
  • Jak nasze dzieciństwo i wspomnienia wpływają na to, jakimi sami jesteśmy rodzicami?
  • Czy nasze wspomnienia mogą czynić z nas ostrożniejszych rodziców?

*Serwis / aplikacja Ann dokłada wszelkich starań, aby treści składające się na zawartość serwisu były ścisłe i poprawne. Prezentowana treść jest dostarczana jedynie w celach informacyjnych lub edukacyjnych. W żadnym zakresie nie zastępuje i nie może być utożsamiana z konsultacją czy poradą lekarską.

Znajdź więcej ciekawych rozmów w Ann:

0 Komentarzy

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *