Przepis na zdrowie Ann: Jak radzić sobie z nietrzymaniem moczu [ROZMOWA WIDEO]

– Najczęstszą przyczyną nietrzymania moczu są porody drogą naturalną, zwłaszcza te z użyciem kleszczy. Inne powody to złe nawyki powtarzane latami, ciężka praca fizyczna, a także stres. Im szybciej zgłosimy się do specjalisty, tym lepsze będą efekty – mówi Magda Trembecka, fizjoterapeutka uroginekologiczna.

Zobacz całą rozmowę: Nietrzymanie moczu

Nietrzymanie moczu nie jest powodem do wstydu, choć sam problem dla wielu jest wstydliwy. Mimo że dotyczy aż 1/3 kobiet, mówią o nim nieliczne.

Fizjoterapia uroginekologiczna – na czym polega?

Aleksandra Zalewska–Stankiewicz, Ann Asystent Zdrowia: Czym zajmuje się fizjoterapeutka uroginekologiczna?

Magda Trembecka: Przed wszystkim profilaktyką, diagnostyką i leczeniem schorzeń układu moczowo – płciowego, dysfunkcji dna miednicy. Staram się patrzeć na pacjentkę całościowo. Problemy dna miednicy mogą generować odległe problemy w ciele, np. ból biodra, kolana. Zdarza się też odwrotnie – problemy w ciele mogą generować dysfunkcję dna miednicy.

Kiedy mówimy o nietrzymaniu moczu?

O nietrzymaniu moczu mówimy wtedy, kiedy dochodzi do jego utraty wbrew naszej woli, poza nasza kontrolą. Tak dzieje się np. w wysiłkowym nietrzymaniu moczu, podczas kaszlu, kichania, podskoków lub kiedy występują parcia naglące – w zespole pęcherza nadreaktywnego. Aby mówić o nietrzymaniu moczu, nie musimy wcale gubić jego dużych ilości.

Pozostałe zagadnienia, które poruszyliśmy podczas rozmowy:

  • Czy nietrzymanie moczu może być objawem poważnych chorób – jakich?
  • Kobiety nie zgłaszają się z tym problemem – średnio 9 lat upływa od wystąpienia pierwszych objawów nietrzymania moczu do wizyty u specjalisty. Dlaczego tak długo? Czego się wstydzimy?
  • Dlaczego jedne kobiety mają taki problem a inne nie? Z czego to wynika? Z budowy ciała, tego, że jedne są mniej aktywne, z ilości porodów itd.?
  • W jaki sposób możemy sobie pomóc lub jaki specjalista może takiej pomocy nam udzielić?
  • Jak wygląda rehabilitacja uroginekologiczna?
  • Złe nawyki a nietrzymanie moczu.

O ekspertce:

Magda Trembecka – fizjoterapeutka uroginekologiczna, prowadząca własną praktykę.

Rozmawiała: Aleksandra Zalewska-Stankiewicz

Zobacz całą rozmowę: Nietrzymanie moczu

Więcej ciekawych rozmów w Ann:

0 Komentarzy

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *