Prof. Alina Kułakowska prezesem Polskiego Towarzystwa Neurologicznego

Walne Zebranie delegatów Polskiego Towarzystwa Neurologicznego wybrało prof. dr hab. Alinę Kułakowską z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku Prezesem Elektem PTN. Prof. Alina Kułakowska jest przewodniczącą białostockiego oddziału PTN, zastępcą Kierownika Kliniki Neurologii UMB.

Polskie Towarzystwo Neurologiczne liczy 1600 członków – czytamy w komunikacie Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku.

Cele Polskiego Towarzystwa Neurobiologicznego:

  • popieranie rozwoju nauki w zakresie neurologii i związanych z nią gałęzi nauki,
  • reprezentowanie neurologii polskiej w kraju, a także za granicą,
  • rozpowszechnianie oraz propagowanie zdobyczy nauki wśród neurologów, jak również lekarzy innych specjalności oraz wdrażanie ich do pracy naukowej,
  • współudział w doszkalaniu lekarzy w zakresie chorób układu nerwowego.

Działania Polskiego Towarzystwa Neurologicznego

  • prowadzi działalność wydawniczą,
  • organizuje zjazdy, a także posiedzenia naukowe,
  • organizuje również konkursy na opracowania ważniejszych zagadnień z zakresu neurologii oraz przyznaje nagrody za osiągnięcia naukowe,
  • współpracuje także z Ministerstwem Zdrowia i Opieki Społecznej, a w zakresie neurologii współpracuje również z PAN. Ponadto też z towarzystwami naukowymi krajowymi i zagranicznymi oraz Izbami Lekarskimi.
  • opracowuje i wydaje opinie w sprawach naukowych, organizacyjnych i fachowych dotyczących neurologii.

PTN należy do międzynarodowych organizacji:

  • Światowa Federacja Neurologów – World Federation of Neurology,
  • Europejska Federacja Towarzystw Neurologicznych – European Federation of Neurological Societies.

Prof. Alina Kułakowska nowym prezesm elektem

We wrześniu 1921 roku, równe 100 lat temu, istniejąca w Towarzystwie Lekarskim Warszawskim od 1905 roku Sekcja Neurologiczno-Psychiatryczna przekształciła się w oddzielne Towarzystwo Neurologiczne Warszawskie. Prezesem Towarzystwa został Samuel Goldflam, współzałożyciel Towarzystwa.

Był to zalążek powstałego 12 lat później Polskiego Towarzystwa Neurologicznego. To godne przypomnienia wydarzenie jest okrągłym jubileuszem i okazją do przedstawienia kilku dat z krótkim rysem historycznym powstania i rozwoju neurologii. Czytamy z kolei na stronie PTN.

Neurologia jako nowa specjalność pojawiła się w drugiej połowie XIX wieku. W XX wieku została uznana za oddzielną dziedzinę, nazywaną przez wielu znakomitych badaczy królową medycyny. Zajmowała się najważniejszym narządem jakim jest mózg, a także podległy mu układ nerwowy. Diagnostyka neurologiczna zadziwiała swą prostotą i dokładnością specjalistów innych dziedzin medycyny. Ojcem neurologii, a również jednym z głównych twórców semiologii uznany został Jean-Martin Charcot. Mianowany w 1862 r. pierwszym profesorem Kliniki i Katedry Neurologicznej w Paryżu.

100 lat badań nad mózgiem

Fundamenty neurologii budowano od czasu odkrycia mózgu, co miało miejsce w Egipcie prawdopodobnie 27 wieków przed naszą erą. Pierwszy naukowy wkład w poznanie struktury, a także funkcji tego narządu wnieśli starożytni badacze greccy m.in. Alkmeon, Hipokrates, Erasistratos, Herophilos, Galen. W XVII wieku londyński lekarz Thomas Willis również dokonał wielu znaczących odkryć. Dał medycynie nowoczesny atlas anatomii układu nerwowego, także zapowiadając powstanie nowej specjalności – neurologii.

Oficjalnie stało się to dopiero w 1931 roku na pierwszym Międzynarodowym Kongresie Neurologicznym w Bernie. Tam podjęto uchwałę o odrębnej specjalności i konieczności prowadzenia oddzielnych wykładów na uniwersytetach. Tak więc neurologia stała się nową specjalnością 90 lat temu.

To też kolejny jubileusz – czytamy również na stronie internetowej PTN. W Polsce pierwszą szkołę neurologii utworzył w Warszawie, w 1904 roku Edward Flatau. Natomiast w Krakowie w 1905 roku Jan Piltz utworzył też pierwszą akademicką szkołę. W tym samym roku we Lwowie powstała katedra neurologii pod kierownictwem Henryka Halbana.

*Więcej na ten temat znaleźć można w książce: Domżał T.M. O neurologii w historii, esejach i wykładach, wyd. Czelej, Lublin 2017, wydanie sponsorowane przez ZG PTN.

Źródła: Polskie Towarzystwo Neurologiczne, Uniwersytet Medyczny w Białymstoku.

Zobacz więcej wideo w Wirtualnym Klubie Medycznym Ann:

Na zdj. prof. Alina Kułakowska / fot. Uniwersytet Medyczny w Białymstoku.
Na zdj. prof. Alina Kułakowska / fot. Uniwersytet Medyczny w Białymstoku.
0 Komentarzy

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *