Migrena – przypadłość, która potrafi utrudnić życie

Autorka: Svitlana Slyvchenko, Ann Asystent Zdrowia

Masz silny, pulsujący ból głowy, nudności, wymioty, a także światłowstręt? To może być migrena. To więcej niż zwykły ból głowy! Migrenowy ból głowy potrafi znacząco zakłócić codzienne funkcjonowanie. Co może przyczyniać się do wystąpienia ataku migreny oraz jak możemy ją leczyć? Przeczytaj i dowiedz się z Ann jakie objawy wskazują na migrenę.

Ze statystyk wynika, że migrena dotyka niemal 15% naszego społeczeństwa. 

Ból głowy, czyli co to jest migrena?

Migrena jest klasyfikowana jako pierwotny ból głowy. Co oznacza, że nie jest ona wynikiem innych towarzyszących chorób. Charakteryzuje się napadowym występowaniem bólów głowy, którym czasem towarzyszą dodatkowe objawy neurologiczne. Warto zaznaczyć, że zajmuje ona miejsce w pierwszej dwudziestce listy chorób WHO powodujących niesprawność.

Pobierz bezpłatną aplikację Ann Asystent Zdrowia i zadbaj o swoje zdrowie już dziś!

Istnieje wiele teorii dotyczących powstawania migrenowych bólów głowy. Jednak żadna z nich nie jest ostateczna ani nie wyjaśnia wszystkich wątpliwości związanych z tą dolegliwością. Jako częstą przyczynę migrenowego bólu głowy podaje się uwarunkowania genetyczne. 

Najczęściej migrena występuje u kobiet. Może pojawić się w każdym wieku, jednakże najczęściej pierwszy napad bólu występuje przed 40. rokiem życia.

Migrena: jakie są objawy migreny?

Migrena objawia się nawracającymi, intensywnymi bólami głowy. Zwykle ból obejmuje jedną stronę głowy. Ma charakter pulsujący i nasila się przy nawet niewielkiej aktywności fizycznej. Towarzyszą mu często nudności, czasem wymioty, a także nadwrażliwość na światło, dźwięki lub zapachy. Niekiedy migreny są poprzedzone objawami neurologicznymi, znanymi jako aura migrenowa.

Te objawy, takie jak migotanie plam czy linii w polu widzenia, drętwienie twarzy lub kończyn, zawroty głowy oraz zaburzenia mowy, są zazwyczaj krótkotrwałe i ustępują przed pojawieniem się bólu głowy lub na samym jego początku.

Rzadko, w ramach aury migrenowej, może wystąpić przejściowe, całkowicie odwracalne osłabienie jednej połowy ciała. Objawy aury zazwyczaj trwają od kilku do kilkunastu minut, a w większości przypadków ustępują po około 60 minutach. Jednak w wyjątkowych sytuacjach mogą utrzymywać się nawet do 24 godzin.

Kobieta siedząca za biurkiem odczuwa zawroty głowy
Lekarz dokonuje rozpoznania migreny na podstawie analizy objawów klinicznych; Fot. fizkes / Shutterstock.com

Napad migreny rozwija się stosunkowo szybko, często w ciągu kilkunastu minut, osiągając największe natężenie bólu zazwyczaj w ciągu dwóch pierwszych godzin. Ból migrenowy może trwać od 4 do 72 godzin. W przypadku skutecznego leczenia – krócej.

Fazy migreny

Napad migreny dzieli się na cztery wyraźne fazy:

  • Faza ostrzegawcza

Kilka dni lub godzin przed wystąpieniem migreny osoba dotknięta chorobą zauważa początkowe symptomy. Mogą one obejmować uczucie zmęczenia, drażliwość lub nawet euforię. Często występuje również zmiana w apetycie oraz trudności w wykonywaniu codziennych czynności.

  • Faza aury

Dla około 15% osób migrena zaczyna się od fazy aury, która obejmuje różnorodne objawy neurologiczne. Te symptomy zwykle nasilają się szybko i utrzymują przez około 30-60 minut.

  • Faza bólu głowy (główny napad)

Faza bólu charakteryzuje się ostrym bólem głowy, któremu często towarzyszą takie objawy jak nudności, wymioty, biegunka. Wiele osób unika bodźców sensorycznych, takich jak jasne światło czy hałas, które mogą nasilać ból, dlatego często wybierają ciche i ciemne pomieszczenia. Bez leczenia ta faza migreny trwa zazwyczaj od 4 do 72 godzin.

  • Faza zdrowienia

W fazie zdrowienia objawy migreny stopniowo ustępują. Jednakże wielu pacjentów doświadcza uczucia wyczerpania, zmiany nastroju oraz trudności w koncentracji przez kolejne dwa dni po ataku choroby.

Migrena: jakie mogą być przyczyny?

Dotychczas nie udało się jednoznacznie określić przyczyny migreny, ale istnieje pewność co do dziedziczenia tego schorzenia. Ból migrenowy może być wyzwalany lub nasilany przez różne czynniki. M.in. takie jak głód, brak snu lub jego nadmiar, spożycie alkoholu, a także hałas i silne zmęczenie po wysiłku fizycznym.

Wzrost częstości napadów migreny może być związany z otyłością, nadużywaniem leków, stresem oraz gwałtownymi zmianami pogody. Niektóre perfumy oraz zmiany hormonalne związane z menstruacją czy owulacją, również mogą wpływać na wywołanie migreny.

Badania wskazują, że czerwone wino, czekolada, żółty ser, oraz niektóre leki, mogą być czynnikami wywołującymi migrenowy ból głowy.

Co robić w przypadku wystąpienia objawów migreny?

W przypadku napadowych bólów głowy o opisanej wcześniej charakterystyce, zaleca się, aby pacjent skonsultował się z lekarzem podstawowej opieki zdrowotnej. Migrena zazwyczaj nie wymaga pilnej interwencji medycznej. Jednak, gdy do bólu głowy dołącza zaburzenia świadomości, utrata przytomności lub narastający niedowład kończyn, konieczne jest natychmiastowe wezwanie pomocy medycznej. 

Pacjent, u którego już wcześniej została rozpoznana migrena, w przypadku wystąpienia kolejnego bólu głowy powinien jak najszybciej przyjąć lek przeciwbólowy zalecony przez lekarza.



Migrena: diagnostyka

Diagnostyka migreny opiera się głównie na dokładnym wywiadzie przeprowadzanym przez lekarza z pacjentem. Lekarz dokonuje rozpoznania migreny na podstawie analizy objawów klinicznych.

Aby postawić diagnozę migreny, lekarz bierze pod uwagę charakter i nasilenie bólu, stosując odpowiednie kryteria. Rutynowo w procesie diagnostycznym migreny wykorzystuje się EEG oraz badania obrazowe głowy. Te dodatkowe badania pomagają wykluczyć inne możliwe przyczyny bólów głowy i potwierdzić diagnozę migreny.

Leczenie migreny

Leczenie ataków migreny można podzielić na dwie główne kategorie: doraźne i profilaktyczne.

Doraźne leczenie stosuje się w celu złagodzenia dolegliwości, gdy migrenowy atak już wystąpił. Polega ono na przyjmowaniu leków przeciwbólowych, przeciwwymiotnych lub specjalistycznych leków przeciwmigrenowych, które pomagają zmniejszyć ból i inne objawy towarzyszące atakowi.

Kobieta, odczuwająca ból głowy, leży na łóżku
Najczęściej migrena występuje u kobiet; Fot. Juliya Shangarey / Shutterstock.com

Natomiast leczenie profilaktyczne obejmuje regularne stosowanie leków. Te leki są przyjmowane codziennie, niezależnie od wystąpienia ataku, i mają na celu zapobieganie migrenom lub zmniejszenie ich nasilenia. Leczenie profilaktyczne jest zwykle zalecane dla osób doświadczających częstych i uciążliwych migrenowych ataków.

Nie istnieje jeden skuteczny dla wszystkich pacjentów lek na migrenę. Leczenie tej dolegliwości dobierane jest indywidualnie i zależy między innymi od wieku pacjenta oraz chorób współistniejących.

Warto podkreślić, że całkowite wyleczenie migreny nie jest możliwe. 

Serwis / aplikacja Ann dokłada wszelkich starań, aby treści składające się na zawartość serwisu były ścisłe i poprawne. Prezentowana treść dostarcza się jedynie w celach informacyjnych lub edukacyjnych. W żadnym zakresie nie zastępuje i nie może być utożsamiana z konsultacją czy poradą lekarską.

Więcej ciekawych materiałów w Ann:

0 Komentarzy

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *