Mama w pracy a wpływ na dziecko. Zaskakujące wyniki badań!

Rodzi się dziecko. Na początku młode mamy są nim całkowicie zaabsorbowane. Są całym ich światem. Starają się reagować na potrzeby maluszka i nie istnieje nic innego poza miłością do niego. Jednak po pewnym czasie dziecko coraz bardziej się usamodzielnia i mama coraz częściej myśli o powrocie do pracy. Jak mama w pracy wpływa na dziecko? Czy żłobek możę mieć negatywne konsekwencje dla dziecka?

Mama w pracy dla dobra dziecka

Małe dziecko na początku swojego życia do życia potrzebuje głównie matki i odpowiedzi na jego oczekiwania. Niektóre mamy zostająz dziećmi w domu do ukończenia 3. roku życia, inne wracają do pracy po kilku miesiącach lub po roku od urodzenia dziecka. Czy powinny mieć z tego powodu wyrzuty sumienia? Absolutnie nie! Dziecko czuje emocje. Szczęśliwa mama to szczęśliwe dziecko. Naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego wskazują, że mama w pracy nie ma długofalowego negatywnego wpłuwu na funkcjonowanie dziecka w przyszłości i jego dobrostan.

Metaanalizy dokonano na podstawie 69 badań prowadzonych przez różne ośrodki badawcze w latach 1960-2010. Badania te dotyczyły sytuacji powrotu matek do pracy w ciągu pierwszych trzech lat życia dziecka. Wnioski są bardzo optymistyczne dla matek, któe zdecydowały się szybciej wrócić do pracy!

Miej zawsze zdrowie w kieszeni z aplikacją Ann Asystent Zdrowia.

Korzyści dla dziecka, kiedy mama jest w pracy

Co wykazała analiza? W przypadku rodzin mniej zamożnych powrót matki do pracy miał korzystny wpływ na rozwój intelektualny i szkolne osiągnięcia dziecka. Dzieci nie sprawiały też aż tylu problemów wychowawczych co dzieci z rodzin o podobnym statusie materialnym, gdzie matki nie pracowały. Dlaczego tak się dzieje? Na pewno ma to związek z większymi zasobami finansowymi. Matki pracujące dają również pozytywny przykład swoim dzieciom.

Ciekawą obserwacją jest nieco inna zależność w rodzinach zamożniejszych. Tutaj powrót matki do pracy w pierwszym roku życia w pełnym wymiarze godzin może mieć wpływ na słabsze wyniki szkolne i problemy wychowawcze. Nieco inne zależności zaobserwowano w rodzinach zamożniejszych. Jednak warto zwrócić uwage, że relacja ta jest nieweilka. Może mieć także związek z jakością opieki zastępczej zapewnianej przez pracujących rodziców.

Daje to więc nadzieję młodym mamom i rozgrzesza z niepotrzebnych, jak się okazuje, wyrzutów sumienia. Nie pozostaje życzyć powodzenia i powiedzieć: mamo, pracuj!

Autorka: Karolina Bielawska, Wirtualny Klub Medyczny Ann na podstawie psychologia.edu.pl

Czytaj więcej w Ann:

Fot. yuliiapechenko / Adobe Free Stock
0 Komentarzy

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *