Bostonka – choroba wirusowa o specyficznych objawach

Autorka: Aleksandra Mazur, Ann Asystent Zdrowia

Najczęściej dotyka dzieci do 10. roku życia, ale może wystąpić również u osób dorosłych. Bostonka, a właściwie choroba dłoni, stóp i jamy ustnej (HFMD, z ang. hand, foot and mouth disease) to schorzenie o podłożu wirusowym, którego głównym objawem jest wysypka. Jakie są inne symptomy choroby? Na czym polega leczenie bostonki? Czy można zapobiec chorobie? Dowiedz się wszystkiego, co ważne, na temat bostonki!

Choroba bostońska – czym jest?

Bostonka to choroba zakaźna wywołana przez wirusy. Można się nią zarazić drogą kropelkową lub poprzez kontakt z inną wydzieliną ciała osoby chorej. Ze względu na łatwość rozprzestrzeniania, z chorobą dłoni, stóp i jamy ustnej najczęściej zmagają się dzieci, szczególnie uczęszczające do żłobków i przedszkoli. Objawy bostonki mogą się również pojawić u starszych dzieci, a także dorosłych. Ryzyko zachorowania jest największe u osób z osłabioną odpornością czy zmagające się z chorobami przewlekłymi takimi jak cukrzyca czy schorzenia nerek.



Objawy bostonki – nie tylko wysypka

W początkowej fazie choroby bostońskiej pojawia się gorączka oraz złe samopoczucie. Dopiero po 1-2 dniach rozwija się charakterystyczna wysypka. Zlokalizowana jest ona najczęściej w okolicach błony śluzowej jamy ustnej, spodzie stóp i we wnętrzu dłoni. Zmiany skórne pojawiają się również na pośladkach, a nawet w okolicy narządów płciowych. Początkowo wysypka ma charakter rumieniowo-grudkowy i towarzyszy jej świąd. Później zmiany skórne mogą się przerodzić w pęcherzyki wypełnione przezroczystym płynem.

bostonka, choroba rąk, stóp i jamy ustnej
Bostonka charakteryzuje się wysypką, która może pojawić się również na nogach/fot. iswannawi/shutterstock.com

Bostonka u dzieci i dorosłych

W przypadku osób dorosłych zmiany skórne mogą być pomylone z wysypką alergiczną. Pęcherzyki są zdecydowanie większe niż u dzieci. U najmłodszych natomiast mogą pojawić się dodatkowe objawy ze strony układu pokarmowego – biegunki a także nudności i wymiotów. Zmiany w obrębie jamy ustnej i ból, który im towarzyszy, często wywołują też jadłowstręt.

Choroba dłoni, stóp i jamy ustnej – diagnostyka oraz leczenie

Jeśli zauważyliśmy u siebie lub u naszego dziecka objawy bostonki, powinniśmy udać się do lekarza. Mimo że choroba jest niegroźna, to należy zatrzymać jej rozprzestrzenianie. Specjalista najczęściej ustala diagnozę na podstawie samych objawów, ale czasami może być potrzebne badanie potwierdzające obecność wirusa.

Pobierz bezpłatną aplikację Ann Asystent Zdrowia i zadbaj o swoje zdrowie już dziś!

Symptomy bostonki zazwyczaj mijają samoistnie po tygodniu, dlatego w przypadku choroby stosuje się wyłącznie leczenie objawowe. Lekarz może zlecić stosowanie leków przeciwgorączkowych czy przeciwbólowych. Oczywiście niezbędne jest również przestrzeganie zasad higieny – częste mycie rąk czy dezynfekcja przedmiotów osobistych oraz zabawek.

Bostonka – możliwe powikłania

Pomimo że objawy bostonki mijają stosunkowo szybko, to po kilku tygodniach może pojawić się onychomadeza, polegająca na oddzieleniu się paznokcia od macierzy oraz jego złuszczenie. Jest to niegroźna dolegliwość, ale bostonka może też poważne wywołać powikłania neurologiczne. Należą do nich zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych czy zapalenie mózgu. Dlatego tak ważna jest odpowiednia diagnostyka i kontrola przebiegu choroby.

Serwis / aplikacja Ann dokłada wszelkich starań, aby treści składające się na zawartość serwisu były ścisłe i poprawne. Prezentowana treść jest dostarczana jedynie w celach informacyjnych lub edukacyjnych. W żadnym zakresie nie zastępuje i nie może być utożsamiana z konsultacją czy poradą lekarską.

Więcej ciekawych materiałów w Ann:

0 Komentarzy

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *