Hormony tarczycy a płodność: zaburzenia utrudniają zajście w ciążę [ROZMOWA WIDEO]

Zaburzenia gospodarki hormonalnej są w wielu przypadkach przyczyną kłopotów z zajściem w ciążę. Okazuje się, że niemałą rolę w kwestii płodności odgrywa również inna grupa hormonów. To te produkowane przez gruczoł tarczowy. O tym dlaczego tak ważnym jest, aby hormony tarczycy mieć pod kontrolą przed poczęciem, w trakcie ciąży oraz jaki wpływ hormony tarczycy mają na płodność mówi prof. dr hab. n. med. Błażej Męczekalski , specjalista ginekolog i endokrynolog z Kliniki Endokrynologii Ginekologicznej w Ginekologiczno-Położniczym Szpitalu Klinicznym Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu.

Hormony tarczycy wpływają na metabolizm każdej komórki organizmu

Agnieszka Kryszpin, Ann Asystent Zdrowia: Dlaczego hormony tarczycy odgrywają tak ważną rolę w organizmie kobiety?

prof. dr hab. n. med. Błażej Męczekalski , spec. ginekolog i endokrynolog, GPSK UM w Poznaniu Generalnie wszystkie hormony odgrywają bardzo ważna rolę w naszym organizmie. Zarówno kobiety jak i mężczyzny. Właściwie nie ma układu w organizmie człowieka na który hormony by nie wpływały. Natomiast tarczy jest można powiedzieć specyficznym gruczołem. Jest to gruczoł nieparzysty. Znajduje się w obrębie szyi, na przedniej dolnej jej części. I wydziela dwa hormony.

Dlaczego są tak ważne? Hormony tarczycy wpływają na metabolizm właściwie każdej komórki organizmu. Regulują ten metabolizm. Wpływają na syntezę białek, regulują metabolizm białek, tłuszczów i węglowodanów. Wpływają też na układ kostny, na różnicowanie co jest bardzo ważne komórek nerwowych. 

Jaki wpływ hormony tarczycy maja na płodność?

Głównym regulatorem płodności nie są hormony tarczycy, ale układ: podwzgórze, przysadka, jajnik. Czyli prawidłowa praca tego układu, jak hormony wydzielane są w obrębie podwzgórza, przysadki czy jajnika – wpływa to na fakt płodności. U kobiety w sensie prawidłowego cyklu miesiączkowego, prawidłowej owulacji. Natomiast nieprawidłowa funkcja tarczycy wyrażająca się nadmiarem wydzielania hormonów czyli nadczynnością tarczycy albo niedomiarem wydzielania hormonów – niedoczynnością, będzie wpływała na ten układ i będzie powodowała takie zaburzenia u kobiet wiążące się z płodnością jak:

  • zaburzenia cyklu miesiączkowego
  • zaburzenia owulacji co jest kluczową kwestią
  • zwiększone ryzyko zaburzeń implantacji zarodka w obrębie jamy macicy
  • oraz generalnie może powodować zwiększone ryzyko poronień

Tarczyca a płodność: ważna ocena funkcji tarczycy u mężczyzn

Jakie są typowe objawy dla zaburzonej pracy tarczycy?

Niedomiar hormonu tarczycy będzie wiązał się z obniżonym metabolizmem w ustroju. Natomiast nadmiar hormonów tarczycy będzie związany ze zwiększonym metabolizmem w ustroju. 

Czym to skutkuje?

Zobacz cała rozmowę w bezpłatnej aplikacji Ann i dowiedz się jakie skutki niosą zaburzenia pracy tarczycy u kobiet i mężczyzn.

U pacjentki z niedoczynnością tarczycy będzie tendencja do wzrostu masy ciała. Z nadczynnością tarczycy [pojawi się tendencja do spadku masy ciała. Z kolei inny objaw z niedoczynnością będzie nietolerancji zimna. U pacjentki z nadczynnością tarczycy będzie tendencja do nietolerancji z kolei ciepła. Inne objawy jakie jeszcze możemy zauważyć jeśli mówimy o pracy układu pokarmowego to u pacjentek z niedoczynnością będzie tendencja do obniżonej pracy czyli zaparć. U kobiet z nadczynnością bardziej nasilona praca w kierunku nawet biegunek. 

Ważna jest ocena funkcji tarczycy przed zajściem w ciążę i jeżeli występują zaburzenia tarczy przed ciążą to w ciąży też powinna być ta funkcja kontrolowana. A jeżeli zaburzenia zostają zdiagnozowane już w trakcie ciąży, to musimy wprowadzić leczenie i nadal monitorować.

Problem zaburzenia pracy tarczy dotyczy również mężczyzn. Czy może mieć to wpływ na płodność?

Uważam, że jest problem niedoceniany. Wiemy, że mężczyźni niechętnie zgłasza się do lekarza. To jest jeden z aspektów. Drugi jest taki, że generalnie choroby tarczycy występują rzadziej niż u kobiet. Mężczyzna jest często niedoceniany pod względem oceny jego funkcji tarczy. Myślę, że jest oto bardzo ważne, aby zwracać bardzo dużą uwagę na oceny funkcji tarczycy u mężczyzn, szczególnie wtedy gdy para planuje ciążę. Nieprawidłowa funkcja tarczycy u mężczyzn rzutuje na jakość nasienia. 

Czy nie podjęcie leczenie zaburzeń tarczycy jest groźne dla kobiety i płodu?

W odniesieniu do matki zwiększone jest ryzyko poronienia, zwiększone ryzyko porodu przedwczesnego, przedwczesnego oddzielenia łożyska, ryzyko pojawienia się nadciśnienia. Natomiast w sensie płodu może skutkować takimi konsekwencjami jak:

  • niska masa urodzeniowa płodu, 
  • tzw.. wewnątrz maciczne zahamowanie wzrostu płodu, 
  • zaburzenia oddechowe płodu ,
  • obniżenie rozwoju intelektualnego u płodu.

Więcej rozmów wideo w Ann:

hormony tarczycy a płodność
fot. Shutterstock
0 Komentarzy

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *