Bezpieczeństwo w górach. Przestrzegaj tych zasad

Góry to oprócz pięknych widoków i przyjemności zdobywania szczytów, przede wszystkim żywioł, przed którym należy czuć respekt. Poniżej prezentujemy kilka zasad, których przestrzegając, zadbasz o własne bezpieczeństwo w górach.

Zanim wybierzesz się na wyprawę w górach poznaj poniższe zasady bezpieczeństwa.

Bezpieczeństwo w górach. Cel wyprawy

Zanim wybierzesz się na wycieczkę w góry wybierz cel wyprawy oraz trasę odpowiednią do twoich możliwości, kondycji, doświadczenia górskiego i predyspozycji psychicznych. Nie porywaj się z motyką na słońce. Lepiej zacznij od niższych gór i stopniowo, przy kolejnych wyprawach – chodź wyżej.  

Pamiętaj też, aby przed wyjściem w góry przygotować się kondycyjnie. Najlepiej trenuj cały rok.

Podczas wędrówki trzymaj się znakowanych szlaków i nie zbaczaj z drogi. Szczególnie podczas schodzenia. Nie skracaj drogi, nie wybieraj innych ścieżek.

Informację o planowanej trasie i przewidywanym czasie powrotu pozostaw np. osobom, u których nocujesz czy rodzinie. Nie zmieniaj trasy. Postaraj się również trzymać planowanej godziny powrotu.

Cały artykuł przeczytasz wyłącznie w bezpłatnej aplikacji Ann Asystent Zdrowia.

Bezpieczeństwo w górach. Trasa wyprawy

Zanim wyjdziesz w góry, zawsze wcześniej zapoznaj się z przebiegiem wybranej trasy, a najlepiej zaplanuj ją wcześniej, szczegółowo. To świetna zabawa, która przeniesie cię w góry jeszcze przed wyprawą. Informacje o trasach znajdziesz m.in. na mapach, w przewodnikach oraz na blogach poświęconych górom. O szczegóły zawsze możesz dopytać bardziej doświadczonych zdobywców gór np. na forach czy grupach w Internecie.

Na jakie elementy trasy zwrócić warto uwagę?

  • Czas przejścia – mapy turystyczne zawierają oznaczenie czasu przejścia między punktami, ale możesz też posłużyć się specjalnymi aplikacjami – np. mapa-turystyczna.pl;
  • Różnice wzniesień – pamiętaj, że każde 100 metrów w górę, to jakieś dodatkowe 15 minut wysiłku; właśnie dlatego na polskich szlakowskazach PTTK podaje czas, a nie kilometry;
  • Schroniska i wiaty. To ważne aby wiedzieć, gdzie odpocząć, gdzie się schować w razie burzy czy ulewy;
  • Poznaj alternatywne trasy – zaplanuj, w których miejscach możesz skrócić wycieczkę, gdy doznasz kontuzji lub nagle zmieni się pogoda.

Zawsze trzymaj się zaplanowanej trasy. To podstawa. Jeśli warunki nie pozwalają na kontynuowanie wędrówki wyznaczonym szlakiem i musisz zmienić drogę, poinformuj o tym najbliższych lub skontaktuj się ze schroniskiem, w którym się zatrzymałeś. Od czasu do czasu warto też powiadomić kogoś o aktualnej lokalizacji. Możesz wysłać SMS lub skorzystać z portali społecznościowych. Dzięki temu – w sytuacji awaryjnej – będzie wiadomo, gdzie rozpocząć poszukiwania.

Bezpieczeństwo w górach. Ubranie

Wybierając się w góry należy pamiętać o odpowiednich, najlepiej trekkingowych, butach. Oraz ubraniu, które powinno być wygodne podczas wyprawy. Warto wziąć zawsze też okrycie przeciwdeszczowe, gdyby niespodziewanie spadł deszcz.

Bezpieczeństwo w górach. Pogoda

Pogoda w górach i komunikaty lawinowe to jedne z najważniejszych aspektów podróży. Decydują o tym, czy danego dnia powinniśmy wyjść na szlak, czy damy radę w całości zrealizować trasę i o której godzinie powinniśmy wyruszyć, aby bezpiecznie zakończyć wędrówkę.

Pamiętaj, aby korzystać ze specjalnych prognoz górskich oraz, że w górach każde 100 m różnicy wzniesień to nawet 1°C mniej na termometrze. Pamiętaj też, o zmianach pogody, które w górach zachodzą często, dużo szybciej i są znacznie gwałtowniejsze jak w innych rejonach.

Bezpieczeństwo w górach. Ekwipunek

Przygotowując plecak na wyprawę w góry, zawsze weź pod uwagę długość wycieczki, porę roku, trasę. Podstawowe zasady bezpieczeństwa w górach dotyczą też kwestii odpowiedniego wyposażenia. Miej ze sobą zawsze coś przeciwdeszczowego. Pamiętaj o zapasie wody i przekąskach. Podczas górskich wycieczek nigdy nie pij alkoholu.

Pamiętaj też, aby przed każdą wyprawą odpowiednio przygotować  podręczną apteczkę. Jeżeli jest to spacer po łatwym terenie, wystarczą podstawowe środki opatrunkowe jak woda utleniona, bandaż elastyczny czy plaster. W przypadku dłuższej trasy weź ze sobą kilka bandaży zwykłych i bandaż elastyczny, chustę trójkątną, gazę, wodę utlenioną, rękawiczki ochronne, aluminiową folię termiczną NRC, środki przeciwbólowe. Jeśli regularnie przyjmujesz leki, pamiętaj, aby je zabrać ze sobą.

Bezpieczeństwo w górach. Numer ratunkowy

W schronisku lub hotelu wpisz się do księgi wyjść i poinformuj kogoś zaufanego, o której godzinie wrócisz ze szlaku. Przed wycieczką koniecznie naładuj telefon. Zapisz numer do GOPR/TOPR – 985 lub 601 100 300. Warto również przed wyprawą w góry zainstalować aplikację RATUNEK.

Bezpieczeństwo w górach. Wędruj od rana

Pogoda w górach stabilniejsza jest rano. Poranne wyjścia to także więcej czasu na wędrówkę. Jeśli możesz, poruszaj się w górach w ciągu dnia. Nocne wędrówki po górskich szlakach są dużo bardziej niebezpieczne.

Bezpieczeństwo w górach. Przyroda

Pamiętaj, aby nie zakłócać spokoju żyjących w górach zwierząt, ani nie niszczyć roślin. Wiele z nich jest pod ochroną, a przede wszystkim to one są tam „gospodarzami”.

Bezpieczeństwo w górach. Towarzystwo

Jeśli to tylko możliwe, nie wychodź w góry samotnie. W parze lub w grupie jest bezpieczniej. Na górski szczyt najlepiej wyruszaj z kimś, kogo znasz i darzysz zaufaniem.

Bezpieczeństwo w górach. Ubezpieczenie

Ubezpieczenie jest szczególnie ważne, jeśli planujesz zdobywać szczyty za granicą. Dzienne ubezpieczenie to kwota 1-2 €, natomiast koszt ewentualnej akcji ratunkowej sięga od kilku do kilkunastu tysięcy euro.

Opracowała: Aneta Malinowska, Ann Asystent Zdrowia

Czytaj więcej w ANN Asystent Zdrowia: 

0 Komentarzy

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *