Przepis na Zdrowie z Ann: Nie tylko na nogach! Żylaki bywają niebezpieczne [ROZMOWA WIDEO]

Żylaki mogą występować w różnych miejscach – nie tylko na nogach. Wielu pacjentów zmaga się z żylakami warg sromowych, odbytu (znanymi jako hemoroidy) czy przełyku. O tym, czy żylaki są niebezpieczne i jakie dają objawy, rozmawialiśmy z Moniką Piecuch – Kilarowską, specjalistką medycyny rodzinnej z Warszawy. W sieci znana jest jako Pozytywnadoktor.

Zobacz całą rozmowę: Żylaki

Miejsca występowania żylaków

Na żylaki przełyku cierpią głównie pacjenci z nadciśnieniem w układzie żyły wrotnej. A jego najczęstszą przyczyną jest marskość wątroby.

Natomiast żylaki warg sromowych to dolegliwość dotykająca pacjentki spodziewające się narodzin dziecka – najczęściej w drugim lub trzecim trymestrze ciąży.

I wreszcie – żylaki odbytu, znane jako hemoroidy. Czyli guzki, czasem bolesne, powodujące niewielkie krwawienie, wywołujące świąd i pieczenie.

Jak powstają żylaki?

Aleksandra Zalewska – Stankiewicz, Ann Asystent Zdrowia: W jakich miejscach mogą powstać żylaki?

Monika Piecuch – Kilarowska: Pierwsze żylaki zwykle powstają na nogach – w okolicy kolan, na goleniach, czyli okolicy pomiędzy kolanem a kostką. Pamiętajmy jednak, że żyły i tętnice dochodzą praktycznie do każdej komórki. Czyli żylaki mogą występować na przykład w miednicy mniejszej. Panie, które są po ciąży, mogły spotkać się z żylakami sromu lub odbytu, czyli hemoroidami. Żylaki mogą pojawiać się także w przełyku. Poszerzone żyły jako nieprawidłowe naczynia mogą się pojawiać w wielu narządach. Żylaki nie dotyczą wyłącznie kończyn dolnych, choć to widok żylaków na nogach najczęściej powoduje, że pacjentka lub pacjent zgłaszają się do lekarza.

Skąd biorą się żylaki?

Teorii ich powstawania jest kilka. Najczęstszą przyczyną jest genetyka – po dziadkach czy rodzicach możemy odziedziczyć predyspozycje do wystąpienia żylaków. Oczywiście, w ustaleniu przyczyn najważniejszy jest wywiad. I zwykle z tego wywiadu wynika, że z żylakami borykała się mama pacjentki, u której żylaki wystąpiły po 30 roku życia – to najczęstsza sytuacja. Inny powód to mała aktywność fizyczna. Jeśli mamy nadprogramowe kilogramy, naciskamy od góry naszym ciałem na żyły. Pod wpływem tego nacisku krew siłą grawitacji przemieszcza się do naczyń w dolnych kończynach. Na szczęście mamy zastawki – mechanizm, który spowodować, że krew nie będzie się cofała, lecz zacznie płynąć do góry. Jeżeli zastawki – pod wpływem czynników genetycznych lub naszego stylu życia – nie będą pracować prawidłowo, to krew zacznie się cofać.

W trakcie rozmowy zostały poruszone następujące zagadnienia:

  • Rodzaje żylaków – czy wszystkie są niebezpieczne?
  • Czy można mieć tendencje do powstawania żylaków (mają je nie tylko starsze osoby, ale też w sile wieku)
  • Powstawanie żylaków a chodzenie na szpilkach
  • O jakich chorobach może świadczyć obecność żylaków?
  • Dlaczego czasem mamy wrażenie ciężkości nóg?
  • Jak usuwa się żylaki i czy to jest bezpieczne?
  • Żylaki a przyjmowanie leków
  • Ćwiczenia na żylaki

Zobacz całą rozmowę: Żylaki

Autorka: Aleksandra Zalewska – Stankiewicz, Ann Asystent Zdrowia

Zaciekawił Cię nasz artykuł? Sprawdź więcej rozmów z ekspertami w Ann:

0 Komentarzy

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *